Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Sigma 24 1.4, czy Sigma 20 1.4, a może Tokina 16-28 2.8

    Witam. Stoję przed wyborem nowego szkła. Potrzebuję czegoś ultra szerokokątnego. rozważam zakup powyższych obiektywów. Jak na razie mam nikkora 85 1.8, sigmę 35 1.4, oraz samyanga 14 2.8. Dodatkowo moja żona ma nikkora 24-70 i sigmę 70-200, także z tymi szkłami też miałem styczność w pracy. Potrzebuję obiektywu do robienia zdjęć ludzi w tańcu na weselu. Robię fotki dwoma d700 także światło jest dla mnie bardzo ważne bo nie chcę podbijać za bardzo iso. Mój budżet to ok 3 tys. zł. Sigma 24 kusi mnie światłem i przystępną ceną, ale jak bawiłem się nikkorem to czasem chciałem czegoś szerszego dlatego też zastanawiam się czy sigma 20 nie nadawała by się do tego lepiej. Tu jednak stopuje mnie wyższa cena (cóż to dość nowe szkło), oraz wystająca soczewka, o którą się trochę boję jakby miała mi wisieć z body na pasie reporterskim. Nie wiem też czy 20 nie rozciągałoby za bardzo ludzi. Jest jeszcze tokina 16-28. Cenowo bardzo kusząca i rozsądna, ale również z wystającą soczewką i dużo ciemniejsza. Ciężko mi też znaleźć więcej informacji o tym szkle. Chodzi mi przede wszystkim o jego ostrość na poszczególnych ogniskowych na pełnej dziurze. Dla mnie jest bowiem najważniejsze to jak obiektyw jest ostry na przysłonach do 3,5 bo rzadko używam wyższych w pomieszczeniach. Tutaj pojawia się moje pytanie do bardziej doświadczonych w tym temacie. Który z obiektywów polecilibyście do interesującego mnie zastosowania. Czy warto płacić za światło 1.4 czy i tak w praktyce okaże się, że w czasie fotografowania ludzi w tańcu trzeba będzie przymykać przysłonę do 2.8 i w tedy zoom wystarczy? Pytam ponieważ przyznaję się że do tej pory fotografowałem tylko na jednej imprezie i mam zbyt małe doświadczenie w tej materii. Najczęściej robię reportaże dla szkół oraz z uroczystości państwowych i kościelnych, ale w przyszłym roku czeka mnie ślub, także chciałbym wcześniej dokonać dobrego zakupu i trochę poćwiczyć z nowym szkłem. Za pomoc i opinie z góry dziękuję.

    Hmm czy ktoś mógłby mi coś merytorycznie poradzić? Przecież na forum jest na pewno wielu doświadczonych fotografów ślubnych. Zaznacze tylko jeszcze ze na temat wymienionych przeze mnie szkieł wyczytałem już chyba wszystko co było po Polsko w necie. Mentalnie sklaniam się coraz bardziej do sigmy 24 bo jest lżejsza i mogę ją zabezpieczyć filtrem. Czy sigma 20 mm jest w praktyce dużo lepsza od 24?

    Halo!? Czy mogę liczyć na jakiś odzew?
    Ostatnio edytowane przez Rycerz ; 11-02-2017 o 23:00 Powód: nie piszemy posta pod postem

  2. #2

    Domyślnie

    Nie rozumiem takich pytań... przecież to świadczy o totalnym braku wiedzy na temat tego jak się chce fotografować, jaki ma się styl, co pasuje komuś, a co nie itd.

    Jedna osoba zrobi cały reportaż 50mm i ludzie będą go uwielbiać, inny 24mm i 50mm, a kolejna osoba będzie miała dwie puszki, 14-24mm, 24-70mm i 70-200mm + jakieś makro, inni strzelą super repo ze ślubu Fuji X100s.

    Założycielu tematu - rób zdjęcia, za jakiś czas sam dokładnie będziesz wiedział co Ci potrzeba. A masz taki wybór obiektywów 14/2.8, 24-70/2.8, 35/1.4, 85/.8 i 70-200/2.8
    Pozdrawiam | D610 | 16-35 | 35 | 50 | 85 | 70-300 | X100T | X70 + WCL | thewanderingpath.com | instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Brawo nikoniarze! Znow ze zwyklego pytania o sprzęt zrobiono wielką kłótnię tylko dla tego ze wspomnialem o ślubie. Nie wiem co niektórzy boją się konkurencji czy coś? Spokojnie ja fotografuję w Szwecji. Zrobiono już ze mnie fotograficznego dyletanta choć pisalem że nie jestem poczatkujacym amatorem. Tu imprezy ślubne zdarzają się po prostu rzadko ze wzgledu na koszty. Dlatego mam w tym male doświadczenie. Żeby się troszkę podbudować pochwalę się że ostatnio robilem na przykład reportaż z wizyty Michała Szpaka. Moje fotki są na szwedzkim portalu polonijnym. W takich sytuacjach zoomy mojej żony to super sprawa bo są szybkie a o brak swiatla nie muszę się martwić. Jednak gdy robię fotki w tutejszych kosciolach to w grę wchodzą tylko stałki bo koscioly są mega ciemne. Dlatego też chcialem rozszerzyć swoj poczet jasnych obiektywów. Ponieważ sigma nie wypuściła w arcie nic ponad 50-tki to stwierdzilem że zainwestuje w coś szerokiego co może mi się przydac między innymi na slubie ktory mam za rok zrobic w Polsce. Kasę staram się wydawać z głową więc wolę się poradzić bardziej doswiadczonych. Wątki o wymienionych szklach pochodzą w dużej mierze z czasów gdy wchodziły one na rynek a w tedy z wiadomych względów byly ochy i achy ale teraz trochę czasu minęło i chciałem spytać jak to się ma z tymi szklami patrząc chlodnym krytycznym okiem. Czy warto dopłacać do sigmy 20 która ma podobno szybszy autofokus i jest ostrzejsza czy 24-ka sprawdza się też dobrze a po za tym nie trzeba się bać o soczewkę ktorej nie ma jak zabezpieczyć. Na proste pytanie oczekiwałem prostych odpowiedzi a nie wywodow filozoficznych co niektorych. Nie każdy kto pyta o coś jest waszym konkurentem i wrogiem.

  4. #4

    Domyślnie

    Już dawno nie miałem UWA, ale z tego co pamiętam 20mm będzie już dość widocznie ludzi na brzegach kadru rozciągać. Bardziej uniwersalnie byłoby iść w 24/1.4A, na który nota bene sam smolę cholewki

    Skoro tak tam ciemno w tych kościołach i zoom 24-70/2.8 nie daje rady to 16-28/2.8 też o wiele lepsze nie będzie. Dopiero Tamron 15-30/2.8 ze stabilizacją byłby dobrym wyborem. No, ale cena już znacznie wyższa.

    Światło f1.4 jest super, ale na pełnej klatce trzeba uważać, bo głębia ostrości jest bardzo płytka. Sam jestem ciekaw jak to będzie wyglądać w praktyce w 24/1.4A.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za merytoryczną poradę. Coraz bardziej dochodzę do wniosku ze sigma 24 to szkło które bedzie dla mnie najlepszym wyborem.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-01-2015, 11:36
  2. Tokina 16-28 f/2.8 czy Sigma 18-35 f/1.8
    By Tymon82 in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 26-02-2014, 14:57
  3. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 27-07-2013, 16:41
  4. Odpowiedzi: 50
    Ostatni post / autor: 27-12-2012, 15:01
  5. Tokina 11-16 2,8 czy Sigma 10-20 3,5?
    By BBall_Freaker in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 26-11-2009, 18:22

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •