Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie 5l wywoływacza - w czym ?

    Cześć

    zabrałem się do analogowego wywołania filmu (później też do wywołania odbitki) i natrafiłem na mały problem - zakupiłem Ilforda ID-11 do wywołania, w wersji na 5L. I teraz mam kłopot (pomijając to, że teraz kupiłbym na 1L) - w czym to rozrobić ? Są jakieś spejclane 'butelki' foto 5 litrowe ? Czy rozrobić to w czymś większym a później przelać przez lejek do 5 butelek 1 litrowych ? Jak to się robi standardowo ?

    dzięki i pozdrawiam!
    D750 - D7100 - F3 - FE - D40x - nikkor 35/1.8 DX - tokina atx 11-16/2.8 DX - Nikkor 18-105 DX - Nikkor 50 1.8G - Tamron 70-200 2.8 G2 - Zeiss Planar 50 1.4

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Zmartwie cie, ale rozrobiony wywoływacz ma mniejszą trwałość niż proszek.
    5 L jest na prawie 50 filmów. Musisz mieć niezły przerób. Ale raczej zmarnujesz sporo płynu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Ojtam, ojtam

    Rozlewam do buteleczek 0,3L po wodzie mineralnej, wołam w stocku, więc mam buteleczkę 'na raz'.
    Zdarzało mi się, wołać w rocznym roztworze - bez żadnych zauważalnych gołym okiem i obiektywem powiększalnika różnic (choć może densometr by coś złapał).

    Filmu dla kogoś bym tak nie ryzykował ale na swoich gniotach eksperymenty przeprowadzałem z pozytywnymi wynikami.

    Rozrób, rozlej do jak najmniejszych butelek, przed zakręceniem wyciśnij ze środka całe powietrze, tak żeby było 'pod korek' - to najważniejszy krok! a później przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu (piwnica optymalnie).
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RobertMiernik Zobacz posta
    Ojtam, ojtam

    Rozlewam do buteleczek 0,3L po wodzie mineralnej, wołam w stocku, więc mam buteleczkę 'na raz'.
    Marnotrawstwo. Na litrze wywołujesz 3 filmy. Można 10. Tylko wywoływacz w którym już wywoływano ma jeszcze mniejsza trwałość niż "czysty" rozrobiony. No i trzeba przedłużać czas wołania.
    Należy pamiętac o tym, by wywoływacz zrobić (rozpuścic proszek) dzień wcześniej (albo choć pare godzin wcześniej).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie jest tak źle, wywołuję parami, więc na litrze wywołuję 6 a nie 10. Przy cenie 5l ID-11 to jest całkowicie akceptowalna rozrzutność

    Co do trwałości - właśnie dlatego używam tylko stocka, ceny musiałyby podskoczyć o 500% żeby było warto aż tak oszczędzać...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  6. #6

    Domyślnie

    wielkie dzięki! rozlałem te 5 litrów do buteleczek i będę marnotrawił, bo 50 filmów raczej w tym roku nie przerobię

    a powiedzcie mi jeszcze jedno - przerywacz, utrwalacz - mimo, że mam np. 1 litr koncentratu, to mogę już w tym przypadku odmierzyć mniej i np. zrobić sobie litr gotowego roztworu, zgadza się ?


    dzięki!
    D750 - D7100 - F3 - FE - D40x - nikkor 35/1.8 DX - tokina atx 11-16/2.8 DX - Nikkor 18-105 DX - Nikkor 50 1.8G - Tamron 70-200 2.8 G2 - Zeiss Planar 50 1.4

  7. #7

    Domyślnie

    Koncentrat, to koncentrat, rozrabiasz ile potrzebujesz.

    Pamiętaj tylko, żeby zagazować.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

Podobne wątki

  1. AKT -czym jest , czym być "powinien" - pogadajmy :)
    By fafniak in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 125
    Ostatni post / autor: 29-11-2014, 05:14
  2. [ Krajobraz ] O czym...
    By sebb in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-01-2011, 03:45
  3. Czym i jak ?
    By szymony in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-05-2009, 20:21
  4. [ Reportaż ] o czym tak.....
    By jacek dr in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 04-04-2009, 15:37
  5. W czym forsować???
    By c-man in forum Tradycyjne techniki wołania - ciemnia
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 13-07-2007, 00:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •