Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie fotografowanie w kościele (ślub)

    Zdarzyło mi się zrobić niedawno parę fajnych fotek córeczce kuzynki, nic szczególnego, ale rodzicom małej się spodobały na tyle, że wpadli na pomysł, żebym był fotografem na ich ślubie, który mają brać w przyszłym miesiącu. Na nic tłumaczenie, że nie mam o tym pojęcia, że tego nie robiłem, że to inna bajka niż zrobienie paru fotek dziecku w czasie zabawy, że to raz w życiu i nie da się powtórzyć więc lepiej wynająć kogoś kto się na tym zna, że nie mam odpowiedniego sprzętu itp. Nawet argument o konieczności ukończenia kursu i posiadania papierka którego nie mam, a bez którego na pewno nie będę mógł robić zdjęć ich nie przekonał, bo ksiądz znajomy i nie będzie robił problemów. Wiem, dupa jestem, trzeba było mieć jaja i twardo odmówić, ale męczyli mnie, męczyli i wymęczyli. Stanęło na tym, że mam im zrobić tylko fotki w kościele, bez pleneru i bez wesela. Młodzi oczekiwań wielkich nie mają, są świadomi że efekt może być delikatnie mówiąc średni (a przynajmniej tak twierdzą - fotki "jakie będą takie będą, na pewno lepsze niż robione małpką przez mamę"), a kasy na zawodowca nie mają. Jak już się w to wpakowałem, to jednak chciałbym, żeby były jak najlepsze, stąd prośba o jakieś wskazówki i rady od bardziej doświadczonych kolegów. Przejrzałem stare tematy o ślubach, co nieco się dowiedziałem, ale to głównie porady w rodzaju czego nie robić i jak zachowywać się na samej mszy (klękanie, robienie zdjęć w czasie podniesienia hostii itp). Gdyby ktoś podpowiedział na co szczególnie uważać, na co być przygotowanym, jak unikać kłopotów i generalnie co i jak robić żeby te zdjęcia jednak były lepsze niż z kompaktu mamy, to będę bardzo wdzięczny. Do dyspozycji mam D5300 i Sigmę 17-50 f/2.8, mogę pożyczyć również Nikkora 18-105, Nikkora 55-200 i Sigmę 18-125, czyli generalnie nic lepszego, tylko najwyżej dłuższego oraz Nikkora 50 D f/2 i lampę Nikon SB800. 50-tka z moim body nie ma autofocusa a ostrzenie manualne w D5300 nie jest zbyt fajne ani pewne, a dodatkową lampą zdjęć nie robiłem i nie uważam, że jestem w stanie opanować tą sztukę wystarczająco dobrze w tak krótkim czasie, więc raczej nie skorzystam z tych możliwości. Na szczęście kościół jest przeszklony i bardzo jasny - duże okna na wysokości ok 3 - 3,5m bez witraży, po bokach wychodzące na północ i południe, oraz nad wejściem (na przeciw ołtarza) wychodzące na zachód. Tu problem może być raczej odwrotny, znam ten kościół i wiem, że siedząc w ławkach w północno zachodniej części na porannej mszy słońce po prostu razi w oczy, ślub ma się odbyć 25.06 o godz 16 więc nawet w pochmurny dzień powinno być dość jasno. Co do sprzętu, to chcę dokupić drugą baterię i dodatkową kartę w razie W. Fotografować zamierzam w RAW + JPG- nie ukrywam, że z obróbki jestem cieńszy od barszczu, chociaż mogę liczyć na pomoc, ale na pewno nie zwalę na nikogo obróbki całości. Sigma była na kalibracji razem z body, ale jak to Sigma, nie jest 100% pewna, więc dla zwiększenia prawdopodobieństwa że nie wywinie mi brzydkiego numeru zamierzam używać AF-S z centralnym punktem i przekadrowywać, oraz jeśli rzeczywiście będzie tam tak jasno i się da, to nie schodzić poniżej f 3.5. Powinno chyba być ok? Przeglądam fotki ze swojego ślubu dla inspiracji i podpatrzenia jakichś ciekawszych kadrów, czytam co się da, ale i tak nie za bardzo wiem jak się za to zabrać.Wszelkie rady mile widziane, nie musicie mnie uświadamiacć że skoczyłem na głęboką wodę, bo zdaję sobie z tego sprawę. Nie zamierzam tego więcej powtarzać, stresu mam dość w pracy z której się utrzymuję żeby się dodatkowo pchać w śluby, zwłaszcza z moimi obecnymi umiejętnościami, ale jak już się w to dałem wmanewrować, to chciałbym wybrnąć z tego jak najlepiej. I żeby po wszystkim kuzynka nie musiała razem ze zdjęciami skasować mojego nr telefonu
    Ostatnio edytowane przez Bruner ; 21-05-2016 o 16:00
    D5300, Sigma 10-20 f4-5.6, Sigma 17-50 f/2.8, Tamron 70-300 VC USD, SB-700, YN RF-605N

  2. #2

    Domyślnie

    Skoro kościół jest jasny to spokojnie powinieneś obskoczyć ślub z D5300 + S17-50 (nawet bez lampy). Jak masz blisko ten kościół to idź z tym sprzętem, co masz i zrób kilka testowych fotek, aby zobaczyć czy bez lampy się na 100% obędzie. Raczej nie widzę sensu kupowania dodatkowego sprzętu specjalnie na ten ślub. Skoro młodzi nie płacą to możesz im powiedzieć, żeby cudów się nie spodziewali. No i zawsze mogą zadziałać tzw. prawa Murphy'ego. Niech mają tego świadomość. Ja kilka większych imprez w rodzinie obskoczyłem tylko D5100 + N35/N85 (niektóre dodatkowo z SB-700), czyli gorszym od Twojego sprzętem, i nie było źle. Spokojnie dasz radę i Ty. Powodzenia
    Nikon

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    11 2014
    Miasto
    Riihikoski, Finlandia
    Posty
    101

    Domyślnie

    Sigma 17-50 i sb800 to coś co się przyda.
    Weź kogoś ze sobą idź do kościoła i pstryknij kilka zdjęć żeby zobaczyć czy WB na auto da radę czy trzeba będzie zmienić bo w dniu ślubu możesz o tym nie pamiętać. Jeśli kościół jasny to może nie trzeba bedzie używać lampy ale nigdy nic nie wiadomo więc lepiej mieć niż nie mieć. Poza sigmą na wszelki wypadek weź jeszcze jakiś obiektyw. Bateria i karta w zapasie też się przyda. Pogadać wcześniej możesz z księdzem osobiście. Zapytaj gdzie możesz a gdzie nie możesz wchodzić i czy są momenty w których uważa że nie wypada robić zdjęć (z tym różnie bywa wiec lepiej zapytać).
    Poszukaj na forum było kilka podobnych tematów

    Wysłane z mojego H60-L04 przy użyciu Tapatalka

  4. #4

    Domyślnie

    Ślub już za mną, była kupa nerwów i stresu, nie wszystko wyszło tak jakbym chciał, na początku ręce mi się trzęsły, ale wstydzić się efektów swojej pracy chyba nie muszę, obawiałem się, że będzie gorzej. Oprócz D5300 i Sigmy 17-50 wziąłem pożyczoną lampę SB-600 (nie SB-800 tak jak pisałem wcześniej) i Sigmę 18-125 z zamiarem użycia jej tylko podczas prowadzenia panny młodej przez ojca żeby nie musieć biegać tylko pstrykać spokojnie z okolic ołtarza. Zdjęć zrobiłem tą Sigmą trochę więcej (przed mszą i na samym początku) i po przejrzeniu ich na kompie szybko pożałowałem że wpadłem na ten pomysł - nie dość, że obiektyw mocno mydlany (jakość zdjęć wyraźnie gorsza od tych z 17-50), z bardzo dużą aberracją chromatyczną, to jeszcze uszkodzony, z przeskakującą stabilizacją i wyraźną winietą w prawym górnym rogu. Na szczęście szybko zmieniłem ją na swoją 17-50, ale kilka zdjęć z 18-125 i tak trafi do pary młodej. Kościół tak jak pisałem bardzo jasny i dałem radę bez lampy, chociaż trochę się zestresowałem kiedy 20-30 minut przed ślubem zmieniła się pogoda i mocno się zachmurzyło. Pół godziny wcześniej zrobiłem kilka prób, zapiąłem ciemniejszą Sigmę, ustawiłem na ok 100 mm, przymknąłem ją jeszcze i przy ISO 320, przysłonie f/6 - f/7 czasy wychodziły w okolicach 1/80 sek, niestety już na samym ślubie trzeba było podnieść ISO do 1200, otworzyć obiektyw do 3,2 - 3,5 a czasy i tak wychodziły takie, że zacząłem martwić się o poruszenie. Oprócz mnie zdjęcia miała robić jeszcze 1 kuzynka, ale ograniczyła się do kilu fotek z ławki, więc cały ciężar spoczął na mnie, przed przysięgą przybyło tylko kilku "kamerzystów" i pod ołtarzem zrobiło się gęsto, więc musiałem się zdrowo nakombinować żeby nie mieć ich w kadrze. Na przyjęciu zdjęć nie miałem już robić, ale widząc że ta sama kuzynka nie ma ani ochoty, ani sprzętu (D3200 + 18-105 bez lampy), umiejętności też raczej nie, poczułem się zobowiązany kontynuować robotę. Czułem że tak się to skończy i właśnie po to wziąłem ze sobą lampę, a D3200 kuzynki przydał się, kiedy chwilę przed krojeniem tortu padła mi bateria, więc pożyczyłem od niej i mogłem robić zdjęcia prawie do północy, potem trzeba było kończyć bo od obowiązków fotografa ważniejsze były obowiązki ojca, w końcu zdjęć miałem już nie robić, a moje szkraby i tak długo wytrzymały Lampa spisała się na medal, trochę gorzej ze mną, bo tak na prawdę pierwszy raz robiłem zdjęcia z lampą (nie licząc wbudowanej) i uczyłem się wszystkiego na gorąco, miałem trochę problemów np ze wspomaganiem autofocusa, zdarzało mi się źle odbić albo "zaspawać" na wprost, zanim w miarę to ogarnąłem trochę klatek zmarnowałem, ale się udało i trochę przyzwoitych fotek też zrobiłem, więc mam z czego wybierać. Przepaść między lampą wbudowaną a SB-600 była dla mnie szokiem, nie myślałem, że jest aż tak wielka różnica w komforcie pracy i uzyskanych efektach. Wrażenie zrobiła na mnie na tyle duże, że zakup lampy (prawdopodobnie SB-700) z "może kiedyś" awansował na "must have" i 1 miejsce w kolejce po Tamronie 70-300 którego planuję kupić po wakacjach. Generalnie nie było tak źle jak się spodziewałem, chociaż brak doświadczenia było widać i czasem dałem się zaskoczyć stojąc nie w tym miejscu co trzeba albo motając się z ustawieniami lampy itp. Trochę przyzwoitych zdjęć udało się zrobić, czegoś nowego się nauczyć i wyciągnąć parę wniosków - w sumie nie żałuję że się zgodziłem. To by było na tyle z wrażeń po pierwszym razie, teraz siedzę i próbuję obrobić swoje "dzieła" w LR
    Ostatnio edytowane przez Bruner ; 04-07-2016 o 14:21
    D5300, Sigma 10-20 f4-5.6, Sigma 17-50 f/2.8, Tamron 70-300 VC USD, SB-700, YN RF-605N

  5. #5

    Domyślnie

    Pytanie z innej beczki, jak radzicie sobie w sytuacji, kiedy młodzi stoją w ciemnym kościele w drzwiach na tle jasnego światła z zewnątrz.
    Gdy robię zdjęcie stojąc przed nimi, to albo mam ich prawidłowo oświetlonych lampą a tył prześwietlony albo tył dobry a przód za ciemny?

  6. #6

    Domyślnie

    Dobry tył jak to nazwałeś a przód dopalasz lampą. Nie ma innej rady.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wavehunter Zobacz posta
    Pytanie z innej beczki, jak radzicie sobie w sytuacji, kiedy młodzi stoją w ciemnym kościele w drzwiach na tle jasnego światła z zewnątrz.
    Gdy robię zdjęcie stojąc przed nimi, to albo mam ich prawidłowo oświetlonych lampą a tył prześwietlony albo tył dobry a przód za ciemny?
    Ja w takiej sytuacji kadruję tak, żeby nie młodzi nie byli w kadrze centralnie. Czyli nieco staję z boku, pod pewnym kątem do młodych, wtedy światło wpadające z zewnątrz nie jest tak mocne. A potem jeszcze sporo da się wyciągnąć z RAWa.

  8. #8

    Domyślnie

    A jak z kolei chcecie z pozycji ołtarza sfotografować wszystkich gości, to jak robicie, żeby równomiernie była oświetlona pierwsza ławka, jak i ostatnia? Lampa w sufit na 45 stopni?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wavehunter Zobacz posta
    A jak z kolei chcecie z pozycji ołtarza sfotografować wszystkich gości, to jak robicie, żeby równomiernie była oświetlona pierwsza ławka, jak i ostatnia? Lampa w sufit na 45 stopni?
    Od sufitu w kościele? A gdzie jest ta ostatnia ławka? Trochę dziwne pytanie Jak ma być równomiernie, to tylko zastane - lampa zawsze rozjaśni przód, a że zasięg ma kiepski, to tyłu już nie. Ewentualnie podnosić ISO żeby wyciągnąć tło.
    Ostatnio edytowane przez SerU ; 05-08-2016 o 16:08
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wavehunter Zobacz posta
    Pytanie z innej beczki, jak radzicie sobie w sytuacji, kiedy młodzi stoją w ciemnym kościele w drzwiach na tle jasnego światła z zewnątrz.
    Gdy robię zdjęcie stojąc przed nimi, to albo mam ich prawidłowo oświetlonych lampą a tył prześwietlony albo tył dobry a przód za ciemny?
    I tu właśnie daje o sobie znać doświadczenie.
    Po pierwsze szybka analiza stanu "za drzwiami". Po drugie aparat w tryb M. Po trzecie lampa w tryb FP ( jak aparat nie obsługuje to koniec zabawy ). Po czwarte korekcja lampy i po piąte konieczny tryb RAW. To tak w skrócie a po szczegóły odsyłam do książki Neila van Niekerka "Lampa błyskowa w fotografii ślubnej"

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pozwolenie na fotografowanie w kosciele
    By Remorant in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 01-07-2013, 19:51
  2. Ślub w Kościele Zielonoświątkowym
    By stachu321 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-07-2010, 09:42
  3. fotografowanie w kosciele
    By PBM in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-07-2009, 17:48
  4. Ślub w ciemnym kościele
    By Kameh in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-09-2008, 09:11
  5. [ Reportaż ] Ślub w Kościele
    By golden in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 19-06-2007, 14:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •