Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 14 z 14
  1. #11

    Domyślnie

    będzie pan zadowolony
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  2. #12

    Domyślnie

    Witam
    Po 9 miesiącach mogę trochę powiedzieć o wrażeniach z kupna tego sprzętu. Poza tym co już wymieniłem, dokupiłem jeszcze extender 1.7 oraz obiektyw 100m f/2,2

    Postaram się też być w miarę obiektywny, wiadomo każdy swoje chwali więc różnie z opiniami bywa.

    Ogólnie waga skoczyła i to znacznie, obecnie plecak ze statywem to waga 15kg.
    Do tego nie odbyło się bez zmiany w/w plecaka, body jest sporo wyższe niż klasyczne lustrzanki więc standardowe plecaki są zbyt płytkie.

    Poza wagą szybkość wykonywanych zdjęć drastycznie zmalała, na jednej baterii jest się wstanie wykonać około 400 zdjęć. Co w przypadku kilkudniowych wyjazdów zachęca do bardziej przemyślanego wykonywana zdjęć.

    Bardzo dużym plusem jest intuicyjne operowanie wszystkimi podstawowymi ustawieniami aparatu bez konieczności odrywania oka od wizjera lub ściągania palca ze spustu.
    Dosłownie kilka minut zajęło nauczenie się gdzie co jest.
    Moduł WIFI również znacznie ułatwia pracę, w połączeniu z tabletem można bardzo dokładnie dokonać oceny zdjęcia.
    Za wadę nadmienić muszę jednak ze tylko na sprzęcie z nadgryzionym jabłkiem popracujemy w tym duecie.
    Kolejną wadą dla mnie jest gniazdo Firewire, musiałem kupić Controller pod PCI-Express do swojego PC by zaktualizować soft w aparacie.

    Kolejna zaleta to True focus, Działa rewelacyjnie i pomaga unikać wpadek zwłaszcza w portrecie z bardzo płytką GO.

    Za wady muszę jednak wymienić ogólnie AF, jest tylko jeden, centralny,( jako stary użytkownik canona 5d mk II w mojej sytuacji nic się nie zmieniło. Ogólnie ostrzenie czasami jest bardzo uciążliwe w porównaniu do typowych lustrzanek, zwłaszcza ze szkłem macro 120 które poza tym że jest bardzo wolny to jak nie ma kontrastów potrafi mielić w jedną i drugą stronę bez końca.Mamy też wspomaganie diodą ale wolałem ją wyłączyć przy portretach bo jednak bardzo mocno szatkuje po oczach.
    Na szczęście wizjer jest na tyle duży że można też ręcznie ostrzyć i widać bardzo dobrze jak GO się rozchodzi.

    Sprzęt zdecydowanie nie nadaje się do robienia zdjęć dzieci w ruchu i jak na razie tylko w tym przypadku wróciłem do starej puszki.

    Aparat ogólnie testuje dość ostro bo jak ma się coś rozsypać to najlepiej teraz, użyłem go podczas wesela najpierw jako drugie body a później jako pierwsze, robiłem nim też zdjęcia w deszczu.
    Podczas weselnej Hasseblad zaskoczył a raczej migawka centralna. wszystkie zdjęcia jakie zrobiłem były ostre.
    używałem HC 3,5-4,5/50-110mm w zależności od ogniskowej czasy były od 1/40 do 1/125. I 100% ostrych zdjęć niezależnie od ogniskowej i czasu.
    Poza tym brak ograniczeń przy synchronizacji błysku otwiera wiele nowych możliwości, zwłaszcza używając lamp studyjnych w plenerze.
    Za minus mogę dodać że minimalny czas w moim aparacie to 1/800.

    Ilość klatek na sekundę to cała 1,5 i myślę że dobrze bo przy 400 na jednej baterii to tryb seryjny mógłby przypominać ostrą jazdę Bugatti Veyronem.

    Kolejny minus H5d-50c to jednak rozmiar matrycy, jeśli nie założymy że wszystko co większe od FF to już medium to do analogowych standardów trochę brakuje. Jest różnica między FF a tym formatem ale pozostaje lekki niedosyt jakie wrażenie musi robić taki h6d-100c.

    Ale abstrahując od tego wymiaru to obraz zachwyca, rozmiar matrycy w stosunku do FF, brak filtra AA i 14EV i 16-Bit robi wrażenie. Tak samo możliwości edycji jakie takie pliki umożliwiają.
    Matryca jest od Sony i w stosunku do Canona to prawdziwa przepaść tego co można z takich plików wyciągnąć.

    Chce też potwierdzić co kolega RobertMiernik napisał o kurzu na matrycy. Nie wiadomo skąd ale się pojawia.Na szczęście wyczyszczenie jest dużo prostsze i skuteczniejsze jak w typowej lustrzące.

    Kolejną wadą o jakiej muszę napisać to tylni wyświetlacz, jest tragiczny, jedyną użyteczna jego funkcją jest wyświetlanie histogramu.Przy takiej cenie aparatu to jakiś żart. Na szczęście zawsze używam wifi i obraz oceniam na tablecie ale tutaj się nie popisali.

    Do aparatu dostajemy też program do edycji Phocus do którego już kilka razy podchodziłem ale nie za bardzo daje sobie z nim radę.
    Wole pracować na LR ale z tego co widziałem to ma kilka opcji które skłaniają do tego by go jednak używać.

    Kolejny minus moim zdaniem to pliki z Hasseblada, nie rozpoznaje ich sporo popularnych przeglądarek, zwłaszcza Breeze Browser Pro którego do tej pory używałem do przeglądania zdjęć.
    Więc na razie nie znalazłem niczego do szybkiego przeglądania i sortowania i muszę to robić przez LR.

    Zwad mogę jeszcze dopisać to co najważniejsze cena !, jest drogo, bardzo drogo jeżeli chodzi o serie H5 o kosmosie H6 nie wspominając, natomiast niższe modele można kupić za przyzwoite pieniądze.
    Ceny optyki z drugiej ręki są porównywalne jak topowe nowe modele z segmentu Nikona i Canona.


    Na koniec zostawiłem jeszcze jeden element, psychologiczny, przesiadka na ten sprzęt zmieniła moje podejście do fotografii, raz że format 4x3 bardziej mi przypadł do gustu w kadrowaniu to jednak największą zmianą było zderzenie się z rzeczywistością, to że jednak najsłabszym sprzętem byłem i jestem nadal ja sam.
    Z jednej strony skończyło się okłamywanie że sprzęt mnie ogranicza z drugiej wielki zastrzyk motywacji do cięższej pracy nad sobą samym.

    Ogólnie jestem zachwycony tym aparatem i obiektywami, zwłaszcza 28mm i 100, gdy z Canonem walczyłem i czasami robiłem zdjęcie za zdjęcie tak z Hasselbladem czuje że pracuje. Jest spokojniej, bardziej przemyślanie, zdecydowanie wolniej i bardziej wybrednie. Czasami ocenę czy warto wyciągnąć go z plecaka zaczynam od zrobienia kilku zdjęć telefonem.
    Ciężko to opisać ale takiej przyjemności z robienia zdjęć nigdy wcześniej nie doświadczyłem i może jest to autosugestia ale nie żałuje tego wyboru.


    ps.Nie wspominałem też o kilku innych zaletach jak Natural Colour Solution, albo pomiarze światła itd. ale to już detale.

    pozdrawiam

  3. #13

    Domyślnie

    jak udało Ci się wyłączyć to masakryczne pomarańczowe światełko
    próbowałem chyba ze trzy miesiące ale się poddałem w końcu...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  4. #14

    Domyślnie

    U mnie jest białe i rzuca pasy, do tego bardzo silne i świeci jak stroboskop.
    A wyłączyłem menu-settings-custom options-AF assist light-off

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 17-01-2016, 17:28
  2. Kilka pytań związanych z d5100 i ekspozycją
    By sqizzy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-08-2014, 10:34
  3. zmiana systemu na wasz i kilka pytan odnosnie d300s
    By the ? in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 18-07-2010, 17:08
  4. Zenitar 2.8/16 - pare spraw z nim zwiazanych [ZAMKNIETY]
    By szympro in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-05-2006, 18:03
  5. kilka pytań związanych z ostrością
    By patrycjusz in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 11-02-2006, 12:05

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •