Close

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789
Pokaż wyniki od 81 do 87 z 87

Domyślnie

spiritus salicylowy to ok 68% etanolu plus woda i kwas salicylowy. więc etanol nie zagrozi. izopropanol i etanol rozpuszcza te gumy natomiast nie rusza plastiku.

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez lew200 Zobacz posta
    Nie znalazłem w wątku jednego prostego acz skutecznego sposobu, którym jest przetarcie oklein aparatu SPIRYTUSEM SALICYLOWYM.

[...]

To mój pierwszy post na forum, więc przy okazji się przywitam.
    Witaj! No proszę, pierwszy post kolegi na forum i już mój ultra-tajny sposób na wszystko został odkryty

Potwierdzam. Spirytus salicylowy + patyczki do uszu = uniwersalny sposób na czyszczenie prawie wszystkiego. Skuteczny, tani, łatwo dostępny. Potwierdzony w wieloletniej praktyce - osobiście zdecydowanie polecam każdemu.
    Z tego co pamiętam, poleca go też Japan Camera Hunter w swoim przewodniku po czyszczeniu starych aparatów.

Tak jak madebyzosiek sposobu Karcherowskiego, tak ja tej metody używam od wielu lat - do czyszczenia wszystkich aparatów które kupuję bądź sprzedaję.
    Z tym, że - jak wspominałem wcześniej - przez moje ręce przechodzą raczej wyłącznie stare, metalowe analogi. Metoda spirytusowa świetnie się do nich nadaje - wspaniale przywraca blask np. chromowanym obudowom, z lakierowanymi na czarno również nie ma problemu. Usuwa doskonale wszelki tłuszcz (w więc smary, pozostałości rąk), namoczonym patyczkiem (który możemy sobie jeszcze według gustu i potrzeby uformować) łatwiej też usunąć wszelki kurz z trudno dostępnych zakamarków.
    Również większość plastików dobrze go znosi, ale zalecam ostrożność - na błyszczących (np. dźwigniach naciągu) nie zrobi wrażenia, ale na matowych, o dużych, jednolitych powierzchniach - może zostawić smugi.
    Co do oklein - na pewno spirytus nie szkodzi wszelkiej maści "twardym" wulkanitom (np. Nikon F3, Leica M9). Doskonale za to usuwa z ich faktury pozostałości rąk poprzednich właścicieli, a przy okazji porządnie odkaża - więc to dobry sposób dla skrajnych pedantów, jak ja

Natomiast zdecydowanie należy omijać:
    - skórzane i skóropodobne okleiny (te czyścimy wodą z mydłem)
    - ja nigdy nie używam spirytusu do optyki (tutaj wolę płyny bez alkoholu)
    - ostrożność zalecana przy przezroczystych elementach z plastiku (szybki, wizjery)

Tą metodą wyczyściłem też przedwczoraj całego D200 - łącznie z gumami. Choć wszelkie paskudne pozostałości nie moich rąk zostały dzięki temu usunięte z zakamarków faktury (zrobiłem kilka, a może i kilkanaście przebiegów) - gumy, choć wydają się czyste, wciąż się jakoś tak dziwnie kleją... No i jednak jest to inny materiał niż te, do jakich jestem przyzwyczajony - kto wie, jak się zachowa po kontakcie z alkoholem. Stąd moje lekkie obawy i poszukiwania innych metod - być może skuteczniejszych w walce z lepistością tegoż okropnego materiału. Zrobiłem dwa przebiegi mydłem - ale bez różnicy. W międzyczasie przypomniał mi się ten wątek z przeszłości - więc dyskusja znów ożyła

Domyślnie

wódką weselną którą uważam za niezdatną to picia wyczyściłem gumy w f100 (szczególnie tylna klapka )
    D800 F100 FM2 S24/1.4, Z50/1.4, S100-400, 28-70 |R2a v35/1.5, v50/1.1

Domyślnie

Kurde, mnie w F100 nigdy nie lepiły się gumy, spuchły, odlazły tak. Wymieniłem, ale nie lepiły się, a przeciągnąłem ten aparat przez kawałek świata.
    Najbardziej zadowolony chyba byłem z wymiany tylnej ścianki. Pękł jeden z zatrzasków, co jest dość typowe w tym modelu. Ścianka, która przyszła z aparatem, waliła fajkami. Smród czułem nawet po kilku miesiącach po zakupie. Na początku przez ten smród body sporo leżało, potem wymieniłem ściankę i zostało moim podstawowym.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

Domyślnie

Zdyboo a oryginalna w f100 po czasie jest jak lep na muchy
    D800 F100 FM2 S24/1.4, Z50/1.4, S100-400, 28-70 |R2a v35/1.5, v50/1.1

Domyślnie

Proszek Karchera + Pronto faktycznie działają cuda, F80 jak nowy.

Warto to lepiące dziadostwo przez chwilę, 2-3 minuty, namoczyć ciepłą wodą ze wspomnianym proszkiem, np. kładąc mokry płatek kosmetyczny. Rozmięka i łatwiej schodzi.

Domyślnie

Znalazłem film w którym lepka guma potraktowana została płynem do konserwacji części gumowych w samochodzie. Próbował ktoś może takiej metody ?
    pozdrawiam,
    Jacek

Strona 9 z 9 PierwszyPierwszy ... 789