Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Nec 2170NX vs Eizo L997 vs S2100 - męczenie oczu

    Jestem trochę niereformowalny, i pchając się w używki, już pomijając w jakim to dotrze stanie, a oba modele pochodzą z 2005, chciałbym się zapytać który monitor na moje potrzeby będzie lepszy, pomijając zastosowania profesjonalne. Który po ściemnieniu będzie mniej męczył oczy, i będzie dysponował lepszym kontrastem, po takim poważnym ściemnieniu jak zrobiłem na GPU i w OSD.

    Gdzieś wyczytałem opinie właśnie w odniesieniu do tych modeli, że IPS jest ogólnie mniej kontrastowy, ale mając ew. możliwość wymiany 2170NX na L997, ew. S2100, czy rzeczywiście miałoby to sens w tym przypadku? Który będzie najlepszy? Nie byłoby gorzej? Mówię zwłaszcza po poważnym ściemnieniu. L997 ogólnie jest lepszej klasy, choć i tak ciężko tu o konkretny stan.

    2170NX nie jest dla mnie idealnym wyborem, bo musiałem dużo mieszać w GPU i monitorze, a efekt nie oceniam za w pełni udany, i oczy trochę nadal bolą, choć tu przyznaję że mam drobne problemy w tym zakresie.
    Niemniej jednak moja stara TNka była już trochę bardziej przyjemniejsza dla oczu.
    Wymieniłem, bo zgłupiała ostatnio na 60Hz, i już mi przeszkadza.
    Wymagania mam 4:3 21" lub 16:10 24" lub 16:9 27", więc 21" wychodzą najtaniej.
    Chyba że np. już 22" jakieś 16:10 przestrzenią roboczą nie są takie złe, niemniej jednak trzymając monitor z daleka żeby mnie mniej męczył, policzyłem że chciałbym do perfekcji 1,5 cm wyższy monitor niż teraz mam - 4:3 21,3".

    O monitorach wyczytałem że
    Terminator'e
    07-08-2014, 14:20
    no, w każdym razie do długiego siedzenia polecam tylko 3 monitory z Allegro czyli
    21": 1. Nec 2170NX, 2. Eizo S2100 ewentualnie Eizo L997 ,
    chodzi o to że PVA jest bardziej kontrastowa od IPSa
    a na PVA jest 2170NX i S2100, tylko że Eizo bardziej daje po oczach, a Nec jest spokojniejszy dla oczu

    tak czy inaczej w monitorze jasność mam na 10, kontrast 20
    a jasność karty graficznej w panelu sterowania na -80

    dopiero jak włączam UTka to daje jasność karty graficznej na 0, wszystko widać pięknie :]
    Żeby było na granicy akceptowalności musiałem ostro namieszać w starym panelu grafiki AMD - CCC.exe, potem w zaawansowanym menu Select+Power ON ustawiłem

    poziom czerni - "black level" na 42% i jest trochę znośniej, potem w zwykłym menu kontrast na 0, jasność ~29% i liczne kombinacje w panelu grafiki CCC.exe:
    wartości kolejno odcień/nasycenie/jasność/kontrast/temperatura 1/64/-71/53/8600/ włączony i skonfigurowany flux, DV mode 1.

  2. #2

    Domyślnie

    edit
    Dostałem odpowiedź aby sprawdzać po jasności minimalnej, ale:

    prad.de napisał(a):
    NEC setzt beim LCD2170NX-BK ein S-PVA Panel von Samsung ein, welches 8 Bit pro RGB-Farbe darstellt. Der Standardfarbraum im PC-Bereich von 16,77 Millionen Farben kann damit vom Monitor dargestellt werden. NEC gibt für das PVA-Panel einen maximalen Kontrast von 900:1 an. Damit bietet der Monitor einen hohen Kontrastumfang und einen entsprechend gut wahrnehmbaren Schwarzwert. Die maximale Helligkeit wird von NEC mit 300 Candela pro m² angegeben. Wir haben die Angaben zur Helligkeit nachgemessen. Als minimale Helligkeit konnten wir 65 cd/qm ermitteln.

    A zatem jasność minimalna, bez rozregulowywania karty graficznej, wynosi 65cd/m2.

    http://www.prad.de/new/monitore/test-ei ... teil7.html
    prad.de napisał(a):
    Die maximale Helligkeit des S2110W-K wird von Eizo mit 450 Candela pro m² angegeben. Wir haben den Wert nachgemessen und als minimalen Helligkeitswert 4 cd/qm ermittelt, was praktisch schon einem schwarzen Bild entspricht.

    Niemniej jednak odkąd dobrałem się do menu zaawansowanego i mogę w 2170NX ustawić black level, to nie wiem czy oni to zasadniczo brali pod uwagę w tej recenzji, i jak się to ma w ogóle do tego wypadku, ale
    obawiam się że ten monitor nawet wizualnie teraz może schodzić do podobnego poziomu, tylko pytanie brzmi na którym przy takich niskich wartościach będzie bardziej kontrastowy, a nie przejaskrawiony obraz, czy który mniej może męczyć oczy.
    Tu bym się kierował być może tym, który ma ogólnie lepszy kontrast. A jak jest na prawdę?

  3. #3

    Domyślnie

    Tak tu namieszałeś że nie licz, że ktoś Ci odpowie na pytanie czy lepszy będzie monitor dziesięcioletni L996 który nie wiadomo
    co ma za sobą od monitora również dziesięcioletniego 2170NX który też swoje przeżył na dodatek regulowany jak się tylko da,
    do nie wiadomo jakiego wzorca.
    Nie znam monitora 2170NX ale radzę zrobić w ten sposób:
    1. Z karty graficznej wywalić wszelkie korekcje i zainstalować profil powyższego monitora (ze strony NEC lub MVA)
    2. W MONITORZE przywrócić nastawy fabryczne.
    3. Wyregulować jasność tak aby nie raziła biel i temperaturę ekranu na możliwie neutralnie białą około 6500K . Innych korekt
    nie należy robić.
    Wejść na stronę
    http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6
    Obejrzeć obrazy testowe ze strony i wtedy określić co Ci nie pasuje i w czym tkwi problem. Być może to rozjaśni sprawę
    i ktoś Ci tu pomoże.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli dobrze zrozumiałem koledze zależy żeby monitor nie męczył oczu.
    W takim wypadku rozwiązanie jest proste - zadbać żeby w pomieszczeniu w którym pracujemy było widno (dużo światła rozproszonego) i dopiero wtedy brać się za obniżanie jasności, kontrastu itp.

  5. #5

    Domyślnie

    Ten monitor jest za słaby.
    Mam problem trochę z oczami, takie już są.
    Mój tablet na IPSie niby Retina, ściemniony to jest cud techniki przy tym.
    No zakres kolorów to ma taki że w porównaniu do TN to nie widziałem wcześniej takich, aż zmniejszyłem nasycenie. Czerń też jest głębsza.

    On jest raczej do wymiany.

    Tylko co by było dobrego, ew. jak jest na jakiś tańszych IPSach przy ściemnianiu ekranu vs PVA.

    Wszyscy to samo, wywal to, nie rób tego, nie dotykaj tamtego.
    Tam caps lockiem powinienem napisać, że zastosowania nie są profesjonalne, i priorytet to żeby się oczy nie męczyły.
    Profil wgrałem od samego początku. Nawet nie wiem czy się przez to nie potrzebnie biały nie zrobił zbyt biały (sic!).

  6. #6

    Domyślnie

    Dobra, przerzuciłem na DV MODE 3, podniosłem na rzecz poprzedniego jasność i póki co jakoś da się żyć.
    Biel mnie w oczy kole trochę, ale szczegół.

  7. #7

    Domyślnie

    TO kup sobie normalny monitor np.nec 244 wmi . ja miałem eizo 1931 używany fajny ale po jakimś czasie oczy zaczeły boleć a był nastawiony na 24% jasności .i zadbaj o oświetlenie stanowiska.

  8. #8

    Domyślnie

    Coś czuję że Ty chcesz oglądać ten monitor całkiem po ciemku, bo nie wierzę żeby monitor dziesięcioletni nie dał się ściemnić tak aby
    przy normalnym oświetleniu był za jasny. Takie stare monitory cierpią na zbyt małą jasność i to je dyskwalifikuje do pracy.

  9. #9

    Domyślnie

    Żeby sprawa była jasna. Jeśli moje podejrzenia są słuszne i chcesz oglądać po "ciemku" to Twoje postępowanie jest całkiem irracjonalne
    w kontekście kłopotów z oczami. Musisz oświetlić pole koło monitora tak jak przy czytaniu i problemy się skończą i wcale nie trzeba wtedy bez końca ściemniać monitora. Zresztą już wcześniej koledzy o tym pisali.

  10. #10

    Domyślnie

    Problem jest jeden. Monitor ustawiłem od zera pod raczej ciemniejsze otoczenie z zasłoniętymi żaluzjami.
    Jak je odsłonię, to co ciekawe, nie robi się jakoś dużo ciemniejszy ten ekran, ale bardziej widać jego przejaskrawienie, i w konsekwencji jeszcze gorzej jest.
    Przy całkowitej ciemności nie siedzę, ale jak faktycznie jest trochę ciemniej to jeszcze mam trochę zapasu jasności, albo jakiś DV Mode ew. żeby przestawić. Kontrast cały czas na 0% co ciekawe, Black Level w zaawansowanym OSD na 42%.
    No nie ma tragedii, ale patrząc na to co wyprawiałem, wolałbym coś co poczyni trochę lepszy efekt, i to przy użyciu samego OSD.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. problem z niedziałającym ScreenManager Pro z Eizo S2100
    By paul.g.85 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-06-2012, 04:33
  2. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 01-12-2009, 17:19
  3. NEC vs EIZO
    By Bradley22 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-09-2008, 20:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •