Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
  1. #11

    Domyślnie

    Coś mi się wydaje, że dzielnie idziesz drogą MacGywer'a, ale tutaj chyba nikt geniuszu MacGywera nie przebije i poważnej porady na takim poziomie nie będzie.
    A, poważniej: bylo tutaj powyżej kilka sensownych rad i nie chcesz ich posłuchać. Wydaje mi się, że pierwsza i podstawowa: jeżeli ma być przyjaźnie dla oczu, to w pomieszczeniu musi być jasno (im jaśniej tym lepiej), a do tego oświetlenia należy dobrać (wyregulować) jasność monitora. Jasność monitora dobieramy najprościej metodą "na białą kartkę" tzn. kładziemy na biurku lub lepiej za monitorem w płaszczyźnie ekranu białą kartkę A4 i ustawiamy biel monitora (przy wyświetlaniu na nim np. białego tła w MS Word) tak ażeby jasność obydwu płaszczyzn ( kartki i ekranu) były identyczne. Z punktu widzenia komfortu Twoich oczu to wszystko, oczywiście pomijając kwestie oddania koloru i gamma, ktore na zmęczenie oczu nie powinny mieć wpływu. Tych parametrów jednak jeżeli nie jest się MacGaiwer'em "na oko" nigdy nie powinno się regulować. Dlatego nie posiadając stosownych narzędzi (kalibratora i oprogramowania) najsensowniej jest tak jak radzili wcześnie koledzy zrobić reset monitora i oprogramowania karty do ustawień fabrycznych.
    Na koniec jeszcze jedna uwaga (której sam nie dowierzałem): nasza głowa potrzebuje około tygodnia aby prawidłowo odbierać obraz na ekranie po każdej istotniejszej zmianie parametrów monitora. Z tym czasem dostosowania to jest różnie u różnych osób. Ja np. po zmianie kalibracji dopiero po dwóch dniach byłem w stanie zaakceptować obraz na monitorze, a po tygodniu już był bardzo ładny. U każdego to jest trochę inaczej.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 27-04-2016 o 18:57

  2. #12

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo wszystkim za rady.

    No więc tak:
    pomijając kwestie oddania koloru i gamma, ktore na zmęczenie oczu nie powinny mieć wpływu
    W tym specyficznym przypadku, w którym wyciskałem z monitora co tylko się da, używałem też i tych opcji na GPU.

    Tych parametrów jednak jeżeli nie jest się MacGaiwer'em "na oko" nigdy nie powinno się regulować.
    Może w przypadkach bardziej profesjonalnej pracy, ale jeśli efekt został w dużej części osiągnięty, to czemu miałbym teraz pogarszać, i resetować część rzeczy jak to tu, i jeszcze w innym miejscu mi mówiono?
    Oddawałem najprawdopodobniej to do czego zdążyły się już wcześniej przyzwyczaić moje oczy. Jeśli już to drążymy.
    I to wszystko zrobione razem do tego co wyświetla flux, który generalnie obniża i podwyższa ciepło kolorów w zależności od pory dnia i nie wiem, może pogody, bo pyta o miejscowość. W każdym razie dodatkowo zdaje egzamin. Ale na dawniejszym monitorze to ja nawet fluxa nie musiałem używać. Ani grzebać w GPU.

    Regulacja z kartką papieru, też nie ma w moim przypadku na mój gust specjalnie sensu, bo pod jedno ustawię, to inne będzie gorsze.
    Nie pracuję najwięcej na białym. Dlatego tylko biały obecnie słabo wygląda, a reszta dobrze, tudzież znośnie. Nie musiało by tak być wtedy.

    I to była bardzo cenna uwaga o adaptacji wzroku do monitora, czy kalibracji.
    Że nie potrzebuję jak najwierniejszego odwzorowania kolorów, to mogę sobie ustawić monitor jak lubię.
    Ale nawet wtedy, od razu po nastawieniu, nie byłem najbardziej zachwycony. Już po dwóch dniach zauważyłem poprawę, myślałem że to przez zmianę trybu DV, ale potem wróciłem do poprzedniego, na nim zostałem, do nowego nie chciałem już wrócić bo tamten był dobry.
    Wychodziłoby na to, że właśnie się przyzwyczaiłem. Ale z lenistwa nie zapaliłem raz światła, i już mnie po jego włączeniu trochę bolą oczy, po czym orientuje się że coś pokopałem kontrast z jasnością na tym ustawieniu, Meksyk jednym słowem.

    A metody, wiem,
    nie tylko tu widzę że uważane są za partyzanckie.
    Ale działają

    PS. Jakby ktoś zaczynał mieć problemy z oczami, to polecam krople Hial Opt, bo kilka innych już wypróbowywałem.
    Ale jeżeli długotrwale poużywamy innych, mniej pasujących nam kropli, a symptomy będą się pogłębiać, z początku te mogą okazać się wtedy za słabe, ale po kilku razach zaczęły mi znowu pomagać. Reszta chyba i tak słabiej.
    Ostatnio edytowane przez deton24 ; 27-04-2016 o 22:16

  3. #13

    Domyślnie

    Czy może kryterium które pozwoliłoby mi znaleźć monitor mogący sprostać moim wymaganiom to: zamiast jasności minimalnej (to już obszedłem), trafnym kryterium będzie podświetlenie?

    Np. znalazłem taką wypowiedź Tom01:

    EIZO S1921 jest powszechnie znany. 10-bitowe kodowanie koloru, fabryczna linearyzacja bardzo dobra, słabe kąty, dobre podświetlenie.
    NEC 2070NX to biurowa, 8-bitowa wersja modelu 2090UXi. Niezła liniowość naturalna wyświetlacza IPS, niska trwałość, kiepskie podświetlenie. Swego czasu bardzo poszukiwany właśnie przez wyświetlacz.
    NEC 2170NX mało popularny monitor biurowy na PVA. Ładne podświetlenie, słaba liniowość.

    Ale to jak się nie mylę bardziej chodzi o jego równomierność, co będzie miało chyba najbardziej znaczenie przy wyświetlaniu samej czerni, czy tak?

    To na ile monitor jest wypalony, jeszcze nie zgłębiłem na czym polega całkowicie, ale co najmniej nie posiada żadnych wypalonych elementów na matrycy które pozostały po czymś wcześniej wyświetlanym.

  4. #14

    Domyślnie

    Miałem niedawno przyjemność testować L997.
    Otóż okazuje się że na wyższych poziomach jasności, jego świecenie jest bardziej akceptowalne dla oczu, ale dla mnie to nadal za wysoki pułap, bo moje oczy nie bardzo akceptują takich poziomów jasności, więc trzeba zejść z jasnością i ogólnymi ustawieniami niżej.
    I co się okazuje, schodząc z jasności wychodzą właśnie braki w czerni IPSów. Poza tym że jej głębia jest sporo mniejsza, i nawet barwy zdają się mieć mniejszą rozpiętość, a także pokazuje się jakieś takie dziwne świecenie matrycy na tych niższych poziomach.
    Ogólnie monitor ma bardziej neutralne, stonowane barwy, a tamten bardziej rozpływał się barwowo w różne strony.
    Śmiem twierdzić że pomijając już obniżanie jasności moimi sposobami, dysponował ostatecznie lepszymi kolorami.

    Jednak co matryca to matryca, nie bez powodu do dzisiaj ludzie szukają tańszych monitorów na PVA, i nie ma specjalnie takich rankingów tutaj do ok. poniżej tysiąca, tylko jakiś tam Dell na IPS, i tyle, bo dobierane są w takich monitory stricte pod grafikę, a jest gros ludzi którzy potrzebują tańszych monitorów, ale na PVA, ale jeszcze nie do grafiki, bo pracują np. na CAD, ale mają skromny budżet, a najtańszy polecany monitor na PVA, bywa poza budżetem, i spotkałem się już dwa razy z taką sytuacją jak goście brali jakieś tam samodzielnie znalezione modele, albo dopiero robili research co jest dobre na podstawie recenzji dostępnych w Internecie, a nie z bazy rankingów w którym w osobnej kategorii takie monitory mogłyby się znaleźć, i to smutne że takich nie ma. Bo jednak matryca to matryca, i niepotrzebnie dawałem się zwieść np. w tym wypadku na IPSa, choć nie dość że wiedziałem jaką ma charakterystykę świecenia takowa, to jeszcze że ogólnie tamte modele miały świecić mocniej. Ale nie ważne.

    2070NX był za to mniej akceptowalny przez brak dobrej opcji zmiany jasności jednym kliknięciem na OSD do np. gier, bo mimo iż ją miał, to były to opcje możliwości ich definiowania, przez co bardzo ubogie (DV Mode), a w Eizo mamy kapitalne OSD, i mam taką cichą nadzieję że S2100 ma podobne OSD, bo widzę guziki te same, a będąc generalnie na PVA, ostatecznie spełni moje zachcianki; choć chodzą słuchy że mocniej świeci, to interesowałoby mnie, który by dysponował lepszą czernią, bo to by chyba zadecydowało, rozpiętość tonalną to w nim musiałem temperować, bo nie akceptuje za bardzo takiego obrazu, ale widać że ładny był, pomijam że pewnie L997 do grafiki bardziej się nadaje, i ogólnie widzę jest bardziej neutralny, ale nie widzę jakoś tego efektu wow co na tamtym monitorze. I to zaraz przesiadce z TN. Tu mówię bardziej o domowym użytku.

    Podsumowując
    Teraz staram się ustalić różnicę w czerni i rozpiętości tonalnej 2070NX vs S2100, albo może jakąś lepszą propozycję dla moich wymagań.

  5. #15

    Domyślnie

    Znalazłem coś o tym jak znoszą oczy Eizo S2100:

    Moim zdaniem monitor jest bardzo dobry do długotrwałej pracy, nie męczy
    wzroku. Ma rewelacyjny zakres regulacji jasności (od poziomu poniżej
    jasności mojego 8 letniego CRT do poziomu dorównującego stojącemu obok
    biurowemu LCD Fujitsu P20-2) nie tracąc przy tym płynności przejść
    tonalnych. Całkiem dobrze działa funkcja dostosowania jasności do
    oświetlenia w otoczeniu [czujnik światła]. Pracuję teraz z jasnością ustawioną na 15%
    i daje to obraz o jasności podobnej do postawionego obok monitora CRT.
    Do pracy z tekstem, czy grafiką nie wymagającą doskonałej wierności
    kolorów monitor idealny. Może też da się jeszcze całkiem nieźle
    skalibrować, ale na razie nie będę próbował, do moich potrzeb wystarczy
    ta zgodność koloru, którą mam teraz.
    Leży obecnie za 250 zł na Allegro 80 sztuk w Krakowie, ale mają różne braki w opisie, w tym odbarwienia na matrycy.

    podświetlenie jest
    w obu egzemplarzach [które autor oglądał] trochę nierównomierne (z lewej strony ekranu jest
    nieco jaśniejszy pas, najlepiej widać to przy mało nasyconych, ciemnych
    kolorach o ok 10-20 % jasności – to jedyna wada jaka mi trochę
    przeszkadza – jednak nie na tyle, żeby zrezygnować z zakupu, ale prawie
    nie pracuję z kolorem).

  6. #16

  7. #17

    Domyślnie

    Mały odkop.


    No więc. Nic nie kupiłem xd

    Przerzuciłem się na używanie fluxa i aplikacji Dimmer.
    Dimmer obniża czerń poniżej poziomu OSD, i panelu karty AMD, w którym nawiasem już nawet nie da się ustawić w żaden sposób kolorów i jasności.

    Niniejszym muszę przyznać że jest całkiem w porządku. Nawet na TV z IPS w ten sposób da się z bliska pracować, przynajmniej przy ustawieniu na najniższe jasnością ustawienie w OSD i przy wyłączeniu dynamicznego podświetlenia matrycy.

    Dimmer potrafi być upierdliwy przy zamykaniu systemu, czasem wywali jakiś błąd przy zamykaniu i zatrzyma wyłączanie. Czasem po aplikacjach 3D zostaje ciemny obszar po niższej rozdzielczości.
    Może jest lepszy soft tego typu.

    Patrząc na większą wartość kontrastu w S2100 o całe 100 vs Nec (1000 vs 900), to używając Dimmera w moim przypadku, i wiedząc że Eizo ma czujnik światła, pewnie lepiej by się sprawdził w moim przypadku.

    Niemniej przy Dimmerze nawet i Nec byłby akceptowalny. Byle te monitory były nabyte z Pivotem, i to takim który się dobrze obniży, bo bardzo mi to polepszało percepcję obrazu gdy mogłem sobie dokładnie wyregulować. 21" 4:3 to nadal dla mnie jeszcze o ciut za mało w takim układzie, ale już blisko tego co by mi się podobało.

    Dodam jeszcze że te wszystkie technologie eye save, low blue, polegające na obniżaniu światła niebieskiego działają na podobnej zasadzie co flux. A okazuje się, że nawet gorzej. Takie są ponoć relacje. Także nie trzeba specjalnie na to patrzeć.

    Generalnie tego Eizo S2100 nie ma w zbyt dobrych cenach.
    50 zł drożej od 2170NX jest 2190UXp

    Trochę drożej jest polecany EA244WMi jako podobno jeden z takich monitorów ponoć w kategoriach minimum socjalnego do grafiki, choć to IPS, to przy Dimmerze może bym to przebolał.
    W podobnej cenie jest S2410W, ciut drożej S2411W
    Ostatnio edytowane przez deton24 ; 15-09-2017 o 23:34

  8. #18

    Domyślnie

    Bez S2411W. To TNka.
    S2410W jest dużo starszym monitorem od EA244WMi.
    Ostatnio edytowane przez deton24 ; 15-09-2017 o 23:53

  9. #19

    Domyślnie

    Wkradł się błąd.
    Cały czas w wątku odnosiłem się do 2170NX zamiast 2070NX. To inne matryce są.

    Niech żyje edycja postów.

    Jest jeszcze
    S2202W
    czasem w dobrych cenach NEC.
    Ostatnio edytowane przez deton24 ; 17-09-2017 o 02:02

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez deton24 Zobacz posta
    Trochę drożej jest polecany EA244WMi jako podobno jeden z takich monitorów ponoć w kategoriach minimum socjalnego do grafiki, choć to IPS, to przy Dimmerze może bym to przebolał.
    A po co? Przecież ten monitor schodzi do zaledwie kilku nitów przy minimum jaskrawości.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. problem z niedziałającym ScreenManager Pro z Eizo S2100
    By paul.g.85 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 03-06-2012, 04:33
  2. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 01-12-2009, 17:19
  3. NEC vs EIZO
    By Bradley22 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-09-2008, 20:05

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •