Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie D600 mono full spectrum

    Witam - mam zmodyfikowane przez Fina (Herra Kuulapaa) D600.
    Usunięty filtr IR-cut, antyaliasing oraz CFA/mozaika Bayer.
    Byłoby prawie super, ale niestety jakieś szkło jest potrzebne na matrycę (mój D3200 skonwertowany na full spectrum ma tzw. "clear glass" które przepuszcza od 280 nm aż za 1um).
    Brak czegokolwiek na matrycy D600 powoduje brak ostrzenia w nieskończoności - i to spory, Nikkor 14/.28D ostrzy od bardzo bliska do max może 0,7m.
    Wysłałem aparat do Daniela Gaworskiego (IRstudio.pl) by zainstalował to samo "clear glass" >=280nm co w Nikonie D3200 oraz poprosiłem by skalibrował go jak najdokładniej do wizjera w świetle widzialnym.
    Oczekuję, że po tym zabiegu (wysłałem body i 4 obiektywy oraz z 15 filtrów - różne: IR pass, UV pass, hot mirror) aparat będzie działał jak zwykły czarnobiały z filtrem hot mirror (UV/IR cut) oraz jakk czarno biały full spectrum bez filtra (tutaj i wizjer i Lv) oraz pozwoli robić zdjęcia w IR oraz UV, oraz widzialnym, lub FS z użyciem Lv.
    Pochwalę się co wyszło jak otrzymam body z powrotem.
    W Nikonie D3200 focus przez wizjer nie daje 100% dobrej ostrości (był kalibrowany maksymalnie na IR), natomiast tutaj oczekuję hybrydy pozwalającej robić i normalne i niewidzialne zdjęcia (B&W).

    To co już wiem to to, że w świetle widzialnym z IR/UV cut mamy +1 stop (z powodu tego, że wyleciała Bayer Matrix) (czyli robiąc przez wizjer trzeba dać exposure compensation -1 stop).
    Pełne spektrum IR+widzialne+UV(UV i tak zawsze jest śladowe) daje jakieś +1,5 +1 2/3 stop (kompensacja -1,5 max -1,66 stop)

    Natomiast samo UV....
    Nikon D3200 ledwo robi cokolwiek z filter Hoya U-340 (mimo że jest Full Spectrum FS), to chyba kwestia właśnie bayer matrix i obiektywów (te są już sporo słabsze w UV, prawidziwie przepuszczalne to Fluorite), mam tylko 2 obiektywy które rzekomo są ostatecznie w miarę do UV: 100/2.8SE oraz 20/3.5 Ai (chociaż obstawiam że 55/1.2 też jets całkiem całkiem bo ma mało szkieł i chyba nie jest multicoated).
    Nikon D600 jest dużo lepszy w samym UV, ze 2 stopy lepszy od D3200 - jedyne co mi do głowy przychodzi to to, że bayer matrix zabiera dużo UV zarówno w red, green jaki i blue - stąd brak bayer matrixa = całkiem niezłe UV.

    No i jako, że UV ma nieskończoność po drugiej stronie skali co IR to obiektywy co mają "hard infinity stop" w różnym stopniu nie osiągną nieskończoności w UV (jak ustawię sobie by ostrzył idealnie przez wizjer w widzialnym), no ale coś za coś. IR za to będzie wychodziło "poza nieskończoność"
    "Move past infinity you must, to discover infinity"
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Dla większości z nas to co piszesz to ciekawostka. Podepnij tu trochę zdjęć. Jestem ciekaw jak wygląda to co osiągasz.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja widzialem gdzieś na necie D600 bez filtrów nad matrycą i z zamontowanym chłodzeniem, stricte do astrofoto, rezultaty w porownaniu do normalnej wersji były bardzo ciekawe, tzn duzo wiecej detalu.
    Ale fot w UV to nie widzialem.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie

    Dam foty, jak body wróci z "poprawki"
    Na razie nie ma - miałem, ale zostały na karcie razem z aparatem i 4 szkłami wysłanymi do poprawki dzisiaj.
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie

    Mam już D600 z powrotem, tyle, że nie bardzo wiem gdzie mogę wrzucić zdjęcie (jakiekolwiek) w pełnej rozdzielczości.
    Bo takie zmniejszone/przerobione przez wszelkie hostingi to nic nie pokazują...
    Ostatnie kilka zdjęc to cropy 100% - nie mam innego pomysłu jak pokazać jak wyglądają 1:1
    https://picasaweb.google.com/1060960...24676310546049
    Ostatnio edytowane przez MorgothV8 ; 17-05-2016 o 20:45
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

  6. #6

    Domyślnie

    Masz albo uszkodzoną matryce po "skrobance" albo uszkodzony filtr nad matrycą bo na każdym zdjeciu, mniej więcej w połowie wysokości, mocno po prawej stronie jest coś takiego:
    http://i.imgur.com/x2bArkW.jpg
    Jest jeszcze jeden taki ślad, 1/3 kadru od prawej u góry.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie

    Wiadomo, obejrzyj też "obramówkę" - przecież tam CFA była MECHANICZNIE zdzierana - więc nie ma szans by nie było śladu na matrycy.
    Na całej obramówce są resztki CFA, co widać jako mozaikę grupek po 4 piksele.
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164

    Domyślnie

    Mialem chwilę na test w świetle dziennym (po córkę do szkoły).
    Zysk to +2 EV.
    Na Live View robię z kompensacją ekspozycji 0.0
    By dostać to samo przez wizjer musze dać na wizjerze -2 EV.
    Dlatego, że Lv liczy dokładnie to co widzi matryca, a wizjer ma osobny system pomiaru światła, który NIC o konwersji mono oraz full; spectrum nie wie.
    Ekspozycje są te same przy -2EV przy świetle dziennym.
    Przykładowe wartości dzisiaj to ISO 100 f=16 t=1/800s i zbliżone...
    Naświetlenie jest po prostu dobre w/g histogramu.
    Przy świetle w domu będzie napewno inaczej - bo zależy ile podczerwieni ma światło, np energooszczędne (strzelam) dadzą jakieś +2/3 do max +1EV (bo tam IR nie ma prawie wcale).
    Światło z żarówek może dać podobnie +2EV - bo tam IR jest duuuuużo.
    Zrobię test to dam znać.
    Zaraz jak się zgrają to wrzucę... wziąłaem Fiszaja 16/2.8 Ai, ustawiłem ostrość na 2m, f=16 i strzelałem z automatu na EV -2.
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2014
    Miasto
    Mińsk Mazowiecki
    Posty
    164
    Ostatnio edytowane przez MorgothV8 ; 18-05-2016 o 19:42
    Fuji GSW 690 III, Pentax 67, Nikon F4, FA, FM2, D3, D3200 Full Spectrum

Podobne wątki

  1. Czy ktoś ma jeszcze aparat skonwertowany na "Full Spectrum"?
    By MorgothV8 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-03-2014, 21:46
  2. [ Reportaż ] De Mono
    By stachu321 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-02-2010, 17:26
  3. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 20-11-2009, 13:56
  4. Bowens Mono 400D
    By Fenix in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 16-12-2008, 22:31

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •