Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Zafarb podczas wydruku

    Zauważyłem, że podczas wydruków zdjęć pojawia się na nich niebieski zafarb. Wywoływałem na różne sposoby z różną temperaturą barwową a zafarb jak pojawiał się tak pojawia się dalej. Czy ktoś z doświadczonych w tej tematyce kolegów mógłby doradzić jak się z tym uporać i w czym tkwi problem? Sprawa dotyczy następującego sprzętu: Monitor Lg 23mp75, drukarka canon pixma mg7550, póki co oryginalne tusze, papier błyszczący kodaka.

    Z góry dziękuję za odpowiedz
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  2. #2

    Domyślnie

    Zobacz czy niebiski nie "siedzi" gdzieś w Twoim zdjęciu. Od tego monitora nie możesz zbyt wiele wymagać jeśli chodzi o poprawne wyświetlanie
    W Photoshop jest taka paleta "INFO" - najeżdżając kursorem na fragment zdjęcia pokazuje Ci skłąd procentowy koloru. Najlepiej zobaczysz to w palecie CMYK - bo jeśli np. w białym będziesz miał C30/M8/Y5/K3 to znaczy że tego niebieskiego jest za dużo i siedzi w zdjęciu.
    To oczywiście w dużym uproszczeniu ale zorientujesz się wstępnie czy coś się nie dzieje w samym foto. Nie widząc tego wydruku ciężko się odnieść do tego "zafarbu" o którym piszesz...
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  3. #3

    Domyślnie

    Po pierwsze to pytanie - czy monitor skalibrowany i drukarka oprofilowana ??Jak nie, to nie ma co szukać dalej i trzeba to zdobić.


    Jak są, to może być problem w sterowniku drukarki (małe szanse), albo z tuszami. Po każdej zmianie tuszu powinno się sprawdzić poprawność profilu drukarki i ewentualnie zrobić nowy.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki panowie za szybką odpowiedź.

    Piotrek - sprawdziłem to co poradziłeś i pod tym względem wygląda, że chyba wszystko ok. Portret wykonany na białej ścianie, próbka z tej właśnie ściany oraz białego kołnierzyka: C - 22%, M-20, Y- 13, K naturalnie 0. Tym niemniej coś jest na rzeczy z tym cyjanem, bo ów zafarb to właśnie taki blady, wyprany niebieski, na moje oko zarówno w światłach jak i cieniach. Zdaję sobie sprawę, że monitor i drukarka to amatorka i nie oczekuję po nich cudu w postaci jakiegoś super wiernego odwzorowania barw Bardziej interesuje mnie właśnie wyeliminowanie owej niebieskiej dominanty, czy i na ile jest to możliwe.

    Gonzo - szczerze powiedziawszy to nie, nie używałem żadnego kalibratora, zakładałem, że jest fabrycznie skalibrowany, a używam go w sumie bardzo krótko ( fakt, to naiwne, nie wiem dlaczego tak pomyślałem. Pytanie czy do takiego wyrobu monitoropodobnego jest sens użyć kalibratora. Jezeli tak, to co polecacie z przystępnej cenowo półki? . Co do stworzenia profilu ICC dla drukarki, tusze plus papier, to dla mnie zupełnie czarna magia. Nie wiem nawet jak się do tego zabrać, co jest potrzebne itp..
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Tym niemniej coś jest na rzeczy z tym cyjanem, bo ów zafarb to właśnie taki blady, wyprany niebieski, na moje oko zarówno w światłach jak i cieniach. Zdaję sobie sprawę, że monitor i drukarka to amatorka i nie oczekuję po nich cudu w postaci jakiegoś super wiernego odwzorowania barw Bardziej interesuje mnie właśnie wyeliminowanie owej niebieskiej dominanty, czy i na ile jest to możliwe
    Z tego co napisałeś to rozumiem że nie widzisz tego zafarbu na monitorze a wychodzi na wydruku?
    Sprawdź też czy nie kupiłeś jakiegoś specjalnego papieru o chłodnej prawie błękitnej tonacji - są takie do niektórych zdjęć BW.
    Jeśli to normalny papier to może spróbuj zdjąć Cyan w całości zdjęcia np. użyć opcji "Selective Color" albo pojeżdzić Levelsami z PS i zdjąć ten Cyan całym obrazie lub w poszczegółnych kolorach.
    Ciężko coś Ci doradzić nie widząc na żywo tego wydruku...
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  6. #6

    Domyślnie

    Niestety kalibracja i monitora i drukarki jest obowiązkowa, bez tego masz gwarantowane problemy z odwzorowaniem kolorów.A szczególnie chodzi tu o drukarkę. Tak naprawdę trzeba mieć zdobiony profil do każdego rodzaju papieru. Na wstępie możesz zobaczyć czy ten którego używasz nie ma dostępnego swojego.


    Jeśli chodzi o wybor kalibratora, to do domowego użytku ColorMunki Photo powinien wystarczyć, nawet z oryginalnym softem daje względne wyniki, ale jak chcesz mieć podrzędne efekty, to trzeba użyć innego oprogramowania - np. ArgyllCMS, ale tu profilowanie drukarki jest dość pracochłonne i wygaga trochę klepania na klawiaturze (brak GUI), kalibracja monitora natomiast jest dość prosta i jest do tego aplikacja displayGUI lub HCFR.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Zauważyłem, że podczas wydruków zdjęć pojawia się na nich niebieski zafarb. Wywoływałem na różne sposoby z różną temperaturą barwową a zafarb jak pojawiał się tak pojawia się dalej. Czy ktoś z doświadczonych w tej tematyce kolegów mógłby doradzić jak się z tym uporać i w czym tkwi problem? Sprawa dotyczy następującego sprzętu: Monitor Lg 23mp75, drukarka canon pixma mg7550, póki co oryginalne tusze, papier błyszczący kodaka.

    Z góry dziękuję za odpowiedz
    zrob prosty test
    wydrukuj idealnie szara plaszczyzne - wartosci RGB musz byc sobie rowne.
    nie wazne czy zobaczysz szarosc na monitorze czy nie ( choc powinienes ) , wazne by tablica byla neutralnie szara - wydrukuj.

    czy wysatpi zafarb?

    jesli tak , czesto wystarcza wporowadzenie lekkiej korekty w menu nastwienia drukarki - odjac tylko lekko koloru dominanty.

  8. #8

    Domyślnie

    Podpowiem z własnego podwórka jak ja zrobiłem. Nie mam skalibrowanego monitora laptopa, ani skalibrowanej drukarki do właściwych profili. Nie mam też żadnych kalibratorów. Wydrukowałem obrobione zdjęcie na domyślnym profilu sRGB i w ustawieniach właściwości grafiki doprowadziłem do tego, aby zdjęcie wyświetlane na monitorze było prawie takie samo (najbardziej zbliżone) jak te wydrukowane. Zapisałem nowe ustawienia pod nazwą Drukarka. Teraz skorygowanie zdjęcia w programie graficznym i ponowny wydruk. Po kilku próbach na ekranie i na wydruku mam to samo. Nie ma mowy o żadnych zafarbach i niewłaściwych kolorach. Ważne, jeżeli są dwie karty graficzne, aby zrobić to dla tej z której korzysta program z którego drukujemy. Podobnie zrobiłem z labem do którego daję zdjęcia do wywołania, tylko zapisane ustawienie nazywa się Dolabu.
    Jak bawię się ze zdjęciami do wydruku lub wywołania to włączam ustawienie Drukarka albo Dolabu. Oczywiście takie rozwiązanie ma tą wadę, że działa tylko w tandemie laptop+tylko moja drukarka lub laptop+tylko mój lab.
    Ponieważ nie mam Tapatalka, to post dodałem poprzez kliknięcie ZAMIEŚĆ SZYBKĄ ODPOWIEDŹ na dole strony otworzonej w domyślnej przeglądarce mojego laptopa. Podobno też tak można

  9. #9

    Domyślnie

    Na monitorze tego nie widać, przynajmniej ja tego nie widze, natomiast na wydruku natychmiast rzuca się w oczy. Papier to zwykły standardowy glossy kodaka, uniwersalny ultra premium photo paper. Wygląda coś jakby podwójne zarządzanie barwą, mówiąc prostym językiem, jakby drukarka dosypywala cyjanu ale za cienki bolek ze mnie aby merytorycznie zgłębić ten temat.
    Chyba jednak trzeba będzie pochylić się nad kalibracją. Wstępnie myślałem o spyder 5 ale po sugestii Gonzo lepszy będzie chyba ten colormunki, wygląda na to, że do amatorskich zastosowań skalibruję tym pi razy oko oba urządzenia

    rwpb..w sumie ciekawy pomysł
    Ostatnio edytowane przez Xavier80 ; 27-02-2016 o 20:46
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  10. #10

    Domyślnie

    Też miałem niebieski zafarb, zbyt dużą jasność i niewłaściwe nasycenie kolorów.
    Ponieważ nie mam Tapatalka, to post dodałem poprzez kliknięcie ZAMIEŚĆ SZYBKĄ ODPOWIEDŹ na dole strony otworzonej w domyślnej przeglądarce mojego laptopa. Podobno też tak można

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. kłopot z kolorami wydruku
    By darek.b in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-11-2012, 20:40
  2. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 01-07-2011, 13:17
  3. dziwny zafarb
    By madness in forum Serwis
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-03-2011, 14:55
  4. Problem z kolorami w wydruku
    By tomik34 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-02-2010, 00:38
  5. Hitech - daje zafarb?
    By rap in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-08-2008, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •