Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18
  1. #11

    Domyślnie

    Dzięki za opinie.
    Gdyby chodziło o sesję komercyjną to bym sie nie odważył zrobić jej w takim pokoju bez uzgodnienia z hotelem i zgadzam się z JackiemB że hotel powinien mieć wtedy prawo do udziału w zysku. To o czym mówię to tylko i wyłącznie sesja do portfolio i to pewnie komplikuje całą sprawę.
    Kaarool, już wyjasniłem z modelką tą sprawę i uwierz mi że ona jak najbardziej miała prawo przyjść ze swoim facetem. Kiedyś chodziła na sesje sama więc resztę sobie dopowiedz.

  2. #12

    Domyślnie

    A sesja do portfolio to nie sesja komercyjna? Zarabiasz na tym zdjęciu umieszczając go w swoim portfolio i gromadząc dzięki nim nowych klientów. To też jest komercja.
    ;]

  3. #13

    Domyślnie

    Tak i nie. Są graniczne przypadki, w których różne dodatkowe okoliczności mają znaczenie dla jednoznacznego zakwalifikowania. Należy postępować z wyczuciem i umiarem, szanując potrzeby i interesy innych osób, grzecznie i bez nachalnego rozpychania się, a wtedy też będzie się uszanowanym.
    Ogólnie doświadczenie życiowe uczy, że prawdopodobieństwo zaistnienia kwasów jest wprost proporcjonalne do kwoty, którą wyraża się bezpośrednia lub ewentualna korzyść.

  4. #14

    Domyślnie

    Jak nie jak tak? Wykorzystujesz pomieszczenie jako część kompozycji zdjęcia, jako tło, które jest na zdjęciu ważne. Potem te zdjęcia wrzucasz do swojego PF żeby zbierać klientów. To jest komercja, nawet jak Ty nie dostaniesz kasy za zrobienie zdjęć a modelka za pozowanie (sesje TFP). A jak są odstępstwa to je wypisz, żeby każdy wiedział kiedy wolno a kiedy nie.
    ;]

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Jak nie jak tak? Wykorzystujesz pomieszczenie jako część kompozycji zdjęcia, jako tło, które jest na zdjęciu ważne. Potem te zdjęcia wrzucasz do swojego PF żeby zbierać klientów. To jest komercja, nawet jak Ty nie dostaniesz kasy za zrobienie zdjęć a modelka za pozowanie (sesje TFP). A jak są odstępstwa to je wypisz, żeby każdy wiedział kiedy wolno a kiedy nie.
    Czyli, że nie można mieć portfolio fotografując hobbystycznie, dla przyjemności i nie biorąc za to pieniędzy? Nie wszyscy zbierają klientów.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    A jak są odstępstwa to je wypisz, żeby każdy wiedział kiedy wolno a kiedy nie.
    Już napisałem: nie ma zamkniętego katalogu. Nie uregulujesz przepisami całej rzeczywistości, chociażbyś nie wiem jak się wytężał.
    Napisałem też na bazie życiowego doświadczenia, że prawdopodobieństwo zaistnienia kwasów jest wprost proporcjonalne do kwoty, którą wyraża się bezpośrednia lub ewentualna korzyść.
    Do tego rzecz cała się sprowadza, gdy rozmawiamy ogólnie. Dalej to już należałoby analizować konkretny przypadek.

  7. #17

    Domyślnie

    Prawdopodobieństwo zaistnienia kwasów jest wprost proporcjonalne, ale do pazerności managera i/lub właściciela obiektu, choć nie nazwałbym tego pazernością - ich lokal ich prawo czy chcą kasę czy nie. Jeden zezwoli na focenie za darmo nawet jak sesja pójdzie do magazynu, uzna to za reklamę, inny zechce kasy nawet jak robisz sesję tfp do prywatnego portfolio na którym nie zarabiasz, wystarczy że pójdziesz do managera i padnie słowo "sesja". Jest też regulamin hotelu, możesz go poczytać czy nie ma tam wyraźnie napisanej informacji że fotografowanie komercyjne/niekomercyjne jest zabronione/zezwolone.

    esperal - jeśli fotografujesz hobbistycznie i wykonane prace wrzucasz na swojego bloga/pf na którym nie zarabiasz i nie szukasz klientów to nie wykorzystujesz tych zdjęć komercyjnie. To tak jak byś poszedł z dziewczyną do hotelu i strzelił sobie fotę dla siebie, prywatnie, a potem wrzucił na fejsa - nikt nikogo za to nie ściga. W razie sporu hotel co najwyżej zażąda usunięcia zdjęć z pf, ale nie pójdzie do sądu bo na nich nie zarabiałeś, więc nie będzie miał podstaw żeby wyliczać jakieś odszkodowanie za komercyjne wykorzystanie zdjęć bez ich zgody. Chyba, że zdjęcia krzywdzą ich wizerunek w jakiś sposób, za to mogą zawsze Cię posądzić o jakieś odszkodowanie, ale chyba takich zdjęć nie masz zamiaru robić?

    Nawet jeśli Ty robisz zdjęcia dla siebie, za friko, do prywatnego portfolio, nie szukasz klientów i nie zarabiasz na pf w żaden sposób, a modelka wstawi te zdjęcia do swojego pf na którym już zarabia to Tobie nic nie zrobią. To modelka odpowiada za to co wstawiła u siebie i jak to wykorzystała, nie Ty, więc to ona powinna się dogadać z hotelem. Jeśli jej obiecałeś że zdjęcia będzie mogła użyć komercyjnie to należałoby żebyś to Ty hotel zapytał o zgodę, najlepiej na piśmie. Ty modelce możesz obiecywać to, co leży w Twojej gestii, do czego Ty masz prawo, jeśli obiecujesz więcej - załatw to jak należy.

    Z własnego doświadczenia powiem że jak robiliśmy sesje dziewczynom na Roksę po hotelach i te je używały w w.w. portalu nikt za nimi nie ganiał ani opłat nie wołał. Ale sprawę z hotelami dogadywały dziewczyny, nie my (już wiedziały gdzie jest ładnie i gdzie chcą zdjęcia ), my tylko robiliśmy zdjęcia, nie wiem jak to załatwiały i szczerze mówiąc nie interesuje mnie to, ja z tych zdjęć i tak nie korzystam (nie publikuję ich).
    ;]

  8. #18

    Domyślnie

    trochę chyba za bardzo odchodzicie od tematu i co ma portfolio do zdjęć w hotelu?
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 08-05-2012, 15:42
  2. Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 03-03-2011, 16:20
  3. Prawo budowlane a prawo fotograficzne ;)
    By Podroznik in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 20-05-2010, 19:35
  4. jedna osoba kilka razy na zdjęciu
    By neverhood in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 24-08-2007, 23:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •