Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 59

Wątek: F501 czy F801

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    On sie do żadnych procedur nie przyzwyczaił, bo dopiero go kupił.
    Też racja. Jemu będzie łatwiej przy braku pewnych przyzwyczajeń.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Innymi słowy ty teraz piszesz tak: najwygodniej jest fotografować D4s z najnowszą optyką (przejaskrawiam oczywiście).
    Nie tak. To jest postulat optymalnego dopasowania obiektywu do aparatu i odwrotnie. Ma to swój wpływ na wygodę użytkowania.
    W porównaniu dwóch dyskutowanych tutaj aparatów F801/801S ma więcej funkcji niż F501, ale siłą rzeczy ma także więcej funkcji niedziałających z manualnymi obiektywami niż 501. Na przykład w F801S miałby spota, ale nie mógłby z niego korzystać, ergo stosowny guzik na korpusie pozostanie martwy. Matrycowy nie będzie działał, o czym była mowa. Wartość przysłony nie wyświetli się w wizjerze w trybie manualnym. I tak dalej. W F501 tych "martwych" funkcji będzie mniej. To jest dla mnie argument na rzecz F501 jako lepiej dobranego do posiadanych obiektywów niż F801.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    A jak już jest cos gorsze to musi miec wszystkie funkcje działające, bo inaczej nie ma satysfakcji.
    Dlaczego gorsze? FM2 ma mniej funkcji od któregokolwiek innego Nikona wypuszczonego po nim, a nie sposób nazwać go przez to gorszym. Manualne obiektywy standardu AI/AI-S są z nim idealnie zgrane, jakby były dla siebie wzajemnie stworzone. Działa wszystko.
    Napisałem o przyjemności obcowania z konkretną konfiguracją sprzętu w porównaniu z inną przy tym samym obiektywie - vide jedno albo też półtora zdania dalej. Można to nazywać ergonomią obsługi lub jeszcze inaczej. Satysfakcja ze zdjęć to inny temat.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Kolega chce kupic coś dość taniego. To inny punkt widzenia niz gdy ktos może mieć FM3A czy Df itd.
    I dlatego popieram wybór F501, chociaż sam używam F801S. W innym przypadku do pracy jednocześnie z manualami i AF starszych generacji popierałbym F4 jak kolega wyżej. Gdyby tylko do MF, to raczej któregoś z rodziny FA/FE/FM niż jakiegokolwiek F z AF. A Df zapewne wtedy, gdyby pytanie dotyczyło cyfrówek.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 05-04-2016 o 20:41

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Hird - pocieszę cie, że to mało ważne. Negatywy mają sporą tolerancję, a pomiar CW jest bardzo dobry.
    Gdybyś chciał pracowac na slajdach to wtedy musisz wstrzelać się w punkt. A reszta .. nie dbaj o to.
    Na slajdach nie robię i raczej nie będę, CW wystarczy, wole go od matrycowego. Dlatego F801 odrzuciłem, bo AF mi niepotrzebny i F501 ma wszystko czego mi potrzeba.
    Widzę, że temat się rozwiną F4 nie chce, bo mi Af niepotrzebny i cena nie mała, a poza tym nauczyłem się, że w analogach puszka nie jest bardzo istotna, to pojemnik na film który ma nie utrudniać. JacekB mam F75 i miałem FM i chciałem kupić znowu FM, FE lub FA, by móc fotografować manalnymi nikkorami, ale aktualnie ceny starych puszek są straszne więc stwierdziłem, że mogę poszukać czegoś innego do manuali i tak kupiłem F501. Jacek_Z jednak już trochę "ukształtowany" jestem przez FM i jego prostotę i dźwignię, a w 501 jej nie znajdę. Nie dotarła do mnie puszka jeszcze więc nie wiem jak z odczuciami, ale myślę, nad tym co napisał JacekB, ale wydaje mi się, że F501 nie da mi za dużo funkcji i pstrykanie nim będzie przyjemne.

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    I dlatego popieram wybór F501, chociaż sam używam F801S. W innym przypadku do pracy jednocześnie z manualami i AF starszych generacji popierałbym F4 jak kolega wyżej. Gdyby tylko do MF, to raczej któregoś z rodziny FA/FE/FM niż jakiegokolwiek F z AF. A Df zapewne wtedy, gdyby pytanie dotyczyło cyfrówek.
    Dlatego wybrałem F501. Znaczy w większości mam szkła MF fish 16/2.8 , 50/1.8 , 105/2.5 i jedynie AF 28/2.8 D, i 28 mam w tej wersji, bo musiało mieć pierścień do zmiany przysłony, styki, bo podpinam do D5100, F75 i podpinałem do FM. Już wcześniej pisałem, że ceny manualnych puszek są mega zawyżone, albo wróciła moda na analoga. Jak chce się pobawić w wkładanie filmu samemu i by mieć dźwignię to mam zanita którym już parę dobrych fotek popełniłem. No, ale ja dziwny jestem, bo mi się w zenicie podoba to 70% pokrycie kadru
    Ostatnio edytowane przez Hird ; 05-04-2016 o 21:48
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  3. #23
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    70 to mało. Ale wcale nie jestem fanem pokrycia 100% - to ma wadę.
    Mam 801 bez s - nigdy mi nie brakowało spota. Nie uzywam go takze w Sekonicu w studiu ani w zadnym body analogowym lub cyfrowym jakie mam/miałem.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #24

    Domyślnie

    W całej dyskusji zapomnieliście o najważniejszym - dźwięk!
    To jak kłapie migawka i bzyczy przy przewijaniu filmu w 501 to mistrzostwo świata!
    Dodatkowo niezwykle praktyczny patent z kółeczkiem, które pokazuje, czy film się przewija (przy pracy, drzewiej, było to rewelacyjne rozwiązanie).
    Mam jeszcze (wersję N2020) kupioną nową i używaną jako zapas - zrobił może z 20 filmów. Aż sobie dzisiaj wyciągnę i się pobawię
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    Na przykład w F801S miałby spota, ale nie mógłby z niego korzystać, ergo stosowny guzik na korpusie pozostanie martwy. Matrycowy nie będzie działał, o czym była mowa.
    Muszę skorygować dla potomności: spot będzie użyteczny w tej puszce z manualnymi szkłami, tak więc przycisk (+ kółko) będzie żywy.

  6. #26

    Domyślnie

    Za dużo tych szczegółowych funkcji. Miesza się. Przepraszam. Ale sens pozostaje: za F801/801S opowiadałbym się w takim porównaniu w odwrotnym przypadku, tzn. wtedy, gdyby miał być używany głównie z obiektywami AF starszych generacji, a na drugim miejscu rzadziej z MF. Tutaj opowiadam się za F501.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 06-04-2016 o 12:12

  7. #27

    Domyślnie

    F501 dotarł i się bardzo podoba. Gdyby, nie otarcia przy gwincie do statywu to jak nówka jedynie mam parę pytań do tych co dobrze znają analogi nikona.
    1. Co zmienia się pokrętłem przy spuście gdzie są literki "L" "S" "C" . Dobrze myślę, że pomiar ?
    2. Pokrętło z przodu "M" to manualnie ustawiamy ostrość, a co zmienia się przy "S" "C" .
    3. Za co odpowiada dźwignia z tyłu ?
    4. Jak dostałem aparat to walił serią, jak zmienić na tryb pojedynczych zdjęć.
    Moje próby dowiedzenia się co za co odpowiada narazi dały taki rezultat, że aparat nie chce wyzwalać migawki może i dla kogoś mogą się wydawać to głupie pytania, ale nie jestem oblatany aż tak w technologi. W internecie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytania.
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  8. #28

    Domyślnie

    kupiłeś nie wiedząc nic o 501?
    L lock blokada spustu. single - continuous - tryb strzelania.
    przy obiektywie: dzialanie ustawiania ostrości: Manual; single -ojedynczy, continuous - ciagly

  9. #29

    Domyślnie

    Nie nic. Po prostu pewnych funkcji. Wydaje się w miarę normalne nie znać wszystkich funki nowego urządzenia, a do tego chyba jest forum by móc się dopytać i upewnić.
    Czekam teraz tylko na Superie i idę męczyć aparat
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  10. #30

    Domyślnie

    W poście nr 16 dałem link do instrukcji F501. Ściągnij ją sobie i nie będziesz musiał się pytać o każdy drobiazg.

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon F501+ Nikkor 18-55 VR
    By kazak in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-08-2012, 12:12
  2. f801 a f801s
    By GeparD in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 05-02-2010, 00:32
  3. manual f801
    By miron19j in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 23-01-2008, 22:06
  4. F501
    By Jakubas in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 06-03-2007, 12:38
  5. Czy dołożyć 400 PLN i zmienić F801 na F90X ?
    By rmgdansk in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 14-04-2006, 14:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •