Close

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 59

Wątek: F501 czy F801

  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Wydajność baterii w F501 była niewiarygodna. Te kilka szt AAA zmieniało się po chyba 3 latach
    Potwierdzam. Dodatkowo dość kompaktowy i wytrzymały aparat.
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hird Zobacz posta
    Wyboru dokonałem, ale może innym się przyda gdy będą w podobnej sytuacji jak z pomiarami w analogowych puszkach
    http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm
    i nawet tu pisze, że f501 mierzy z manualami, a F801 już nie.
    No jak to?
    Przedostatnia tabelka na dole. F801 mierzy. Nie dziala pomiar matrycowy. Działa CW i spot.
    To jeden z pierwszych modeli z AF i byłoby dziwne ze robią go niekompatybilnym z większością systemu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Mój błąd, masz racje mierzy.
    Czyli F501 mierzy wszystkimi 3 pomiarami ?
    D5100 + 50/1.8G | | F501 + 50/1.8 AIS | | F75 + 35/2 D | 15/2.8 | 85/1.8 D | 58/1.4

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    To tabela na samym dole. Nic nie napisano o ograniczeniach, więc chyba tak. Ja nie miałem obiektywów bez AF więc nie kojarzę. F801 nadal mam. F501 miał kolega ktory ze mną pracował. Ale nie mam manuali i nie posprawdzam. Załóżmy ze ken ma dobre tabelki
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    Nie mierzy trzema, ponieważ nie ma spota. Ma kilkupolowy (który wtedy jeszcze nie nazywał się matrycowy, dopiero w ulepszonej wersji od F801 i F4 tak się nazywa) w trybach automatycznych i centralnie ważony w trybie manualnym.
    Gwoli przypomnienia: F801 też nie ma spota, F801S ma. Przy uwzględnieniu tego rozróżnienia tabelka Kena jest poprawna.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 05-04-2016 o 15:53

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Hird Zobacz posta
    Mój błąd, masz racje mierzy.
    Czyli F501 mierzy wszystkimi 3 pomiarami ?
    Pisałem powyżej - F501 nie ma matrycowego pomiaru ani nie ma spota w manualu, tylko pomiar centralnie ważony. Można to sprawdzić w instrukcji do F501, str. 41: http://www.lensinc.net/manuals/Nikon_N2020L.pdf
    Ostatnio edytowane przez markB ; 05-04-2016 o 18:09

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Hird - pocieszę cie, że to mało ważne. Negatywy mają sporą tolerancję, a pomiar CW jest bardzo dobry.
    Gdybyś chciał pracowac na slajdach to wtedy musisz wstrzelać się w punkt. A reszta .. nie dbaj o to.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Dodałbym do tego, że jak są jakieś funkcje w aparacie, które z danym obiektywem nie działają, to - przynajmniej dla mnie - jest to dość frustrujące. Nikkorów AI/AI-S z manualnym fokusem nigdy nie miałem, ale przerobiłem temat na przykładzie Zeissa Planara 1,4/50 ZF (bez chipa, czyli ten sam standard). Zapięty do F801S i F100 niby zdjęcia robi i niby są dobre jakościowo, ale radość jest mocno ograniczona. O tym trzeba pamiętać, o tamtym, o owym i o siamtym, co nie zawsze jest oczywiste, gdy człowiek przez lata się przyzwyczaił do określonych "procedur fotografowania" danym aparatem. Ten sam obiektyw założony do FM2 (w tym celu był zakupiony) daje zupełnie inną przyjemność obcowania ze sprzętem i dlatego po wstępnych testach więcej go z 801 i 100 nie używam. Robi swoje w optymalnej konfiguracji.
    W tym sensie przy wstępnie zasygnalizowanej palecie obiektywów wybór F501 wydaje mi się być dobry - podzielam zdanie przedmówców.

  9. #19

    Domyślnie

    Jak ma być pucha z AF ale również do szkieł MF to polecam F4. Resztę można sobie darować . Osobiście i tak wolę F eyelevel z manualnym szkłem od dowolnej innej puchy.
    D700 | F5 | F4 | F3 | F2 | F | FM2n | NIKOMAT FTn | Fuji X100
    AF16/2.8D | AF20-35/2.8D | AF70-180/4.5-5.6D ED Micro | AF80-200/2.8D ED | AF85/1.4D | AF105/2D DC | AF135/2D DC

    MF16/3.5Ai | MF20/4Ai | MF28/2Ai | MF55/1.2Ai | MF105/2.5Ai
    MF 50/1.4S | MF 50/1.4S-C | MF 10.5cm/2.5P | MF 105/2.5P



  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    ...Dodałbym do tego, że jak są jakieś funkcje w aparacie, które z danym obiektywem nie działają, to - przynajmniej dla mnie - jest to dość frustrujące.
    ...
    ale radość jest mocno ograniczona. O tym trzeba pamiętać, o tamtym, o owym i o siamtym, co nie zawsze jest oczywiste, gdy człowiek przez lata się przyzwyczaił do określonych "procedur fotografowania" danym aparatem. ...
    On sie do żadnych procedur nie przyzwyczaił, bo dopiero go kupił. Innymi słowy ty teraz piszesz tak: najwygodniej jest fotografować D4s z najnowszą optyką (przejaskrawiam oczywiście). A jak już jest cos gorsze to musi miec wszystkie funkcje działające, bo inaczej nie ma satysfakcji.
    Satysfakcje mają przynosić zdjęcia. Zestaw jaki wybrał będzie robił zdjęcia. Migawka będzie działała, silnik przesuwał film, pomiar światła CW będzie funkcjonował, przysłona będzie sie zamykała w momencie robienia zdjęcia.
    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    .na przykładzie Zeissa Planara 1,4/50 ZF (bez chipa, czyli ten sam standard). Zapięty do F801S i F100 niby zdjęcia robi i niby są dobre jakościowo, ale radość jest mocno ograniczona..
    Rozwiń te myśl.
    Kolega chce kupic coś dość taniego. To inny punkt widzenia niz gdy ktos może mieć FM3A czy Df itd.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 6 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon F501+ Nikkor 18-55 VR
    By kazak in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 22-08-2012, 12:12
  2. f801 a f801s
    By GeparD in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 05-02-2010, 00:32
  3. manual f801
    By miron19j in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 23-01-2008, 22:06
  4. F501
    By Jakubas in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 06-03-2007, 12:38
  5. Czy dołożyć 400 PLN i zmienić F801 na F90X ?
    By rmgdansk in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 14-04-2006, 14:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •