Close

Strona 12 z 15 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 142
  1. #111

    Domyślnie

    OK, w porządku. Tylko pytałem
    Ja bym nie chciał Irixa porównywać do sprzętów 5x droższych, bo to jakby porównać Dacię Duster do Mitsibishi Pajero i Dusterowi zarzucać, że nie oferuje tyle, do Pajero

    Nad Irixem muszę jeszcze popracować, bo nigdy wcześniej nie miałem obiektywu manualnego, a tego też kupiłem kilka dni przed wyjazdem, więc nie powalczyłem z nim odpowiednio. Niestety u mnie ustawianie ostrości "na kropkę" nie działa, bo mimo ustawienia w body kalibracji dla Irixa na -20 kropka nie pokrywa się z najostrzejszym ustawieniem. Przy ustawieniu -20 najostrzejszy obraz mam jak kropka zaczyna migać, czyli jest na granicy.
    Czy ktoś wie jak się go kalibruje śrubką? Ja nie znalazłem żadnej instrukcji w necie - jeśli ktoś ma, to bardzo proszę o namiary, albo o przesłanie, góry dzięki. Chyba, że ta kalibracja nie wpłynie na kropkę???

    Opiszę jeszcze jedną cechę, którą zauważyłem. Na wyjeździe to widziałem na ekranie aparatu, więc olałem, bo wiadomo, że to raczej tylko pomoc. Ale teraz podczas przeglądania zdjęć widzę, że i na komputerze to się powtarza. Otóż zdjęcia z Irixa są wyraźnie jaśniejsze niż z S24/1.4A i S35/1.4A. Oczywiście w aparacie kompensację ekspozycji miałem wyłączoną. Testowo na wyjeździe widząc to na LCD robiąc zdjęcia Irixem ustawiałem ekspozycję na -2/3EV (oraz na 0, żeby było w razie potrzeby) i teraz na komputerze widzę, że takie ustawienia dają znacznie lepsze efekty.
    Czy posiadacze Irixa mogą to potwierdzić? Czy u Was też występuje takie zjawisko?
    D610 + Irix 15/2.4 + S24/1.4 Art + S35/1.4 Art + N85/1.8G + S70-200/2.8 OS + N200-400/4 VR + SB900 + trochę pomniejszych klamotów

  2. #112

    Domyślnie

    Mam kilka spostrzeżeń z użytkowania Irixa. U mnie najlepszą ostrość uzyskuję podczas ostrzenia metodą "na kropkę" kiedy ta kropka zaczyna pulsować. Ustawienie na kropkę, która świeci stale dawało Back Focus. W większości przypadków przy obiektach oddalonych powyżej 10m "jadę na leniucha", czyli blokuję ostrość na nieskończoności, ustawiam f8 i jest ostro. Grzebanie w korpusie w korekcjach AF jest bez sensu, gdyż są to korekcje dla AUTOFOCUSA. Ten obiektyw jest manualny. Odnośnie jasności zdjęć, to ja też widzę u siebie pewną zmianę poziomu jasności zdjęcia. Kiedy robiłem zdjęcia testowe na kolejnych przysłonach to zdjęcia relatywnie stawały się jaśniejsze zmniejszając otwór przysłony. Wygląda na to, że f2.4 jest rzeczywiste, a domykanie nie daje do końca poprawne ilości światła, czyli minimalnie większe otwory. Być może komunikacja z korpusem nie jest do końca poprawna. W praktyce to mi zupełnie nie przeszkadza. Co do ostrości zdjęć, zależy to wyłącznie od operatora sprzętu. Porównywałem ostrość zdjęć z Irixa z moimi zdjęciami archiwalnymi wykonywanymi w tych samych miejscach Nikkorem 14-24, ostrzonymi dokładnie w te same miejsca. Wysyłałem koledze z Forum pliki NEF dla porównań. Ja osobiście porównując nie widzę różnicy, więc po co przepłacać, po co dźwigać, po co nosić filtry Systemu 150. Dla Irixa wystarczą filtry Systemu 100. Do reporterki, bez dwóch zdań polecę Nikkora. Do spokojnego świadomego fotografowania "stałki" są poręczniejsze.
    ________________________
    Z7, 14-30 f4, 24-70 f4, 20 1.8s, 50 1.8s, MC 105 2.8 VR s

  3. #113

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cadman Zobacz posta
    Grzebanie w korpusie w korekcjach AF jest bez sensu, gdyż są to korekcje dla AUTOFOCUSA. Ten obiektyw jest manualny.
    U mnie grzebiąc w ustawieniach w body zmieniał się moment, kiedy zdjęcia były najostrzejsze. Na 0 ostrość miałem daleko przed miganiem kropki, ustawiając jakąś wartość ujemną ten moment zbliżał się do migania, ale dopiero na -20 najlepsza ostrość jest przy miganiu kropki. Wg mnie ewidentnie ma to swoje odzwierciedlenie w kropce. Obiektyw może i jest manualny, ale kropka już nie.
    D610 + Irix 15/2.4 + S24/1.4 Art + S35/1.4 Art + N85/1.8G + S70-200/2.8 OS + N200-400/4 VR + SB900 + trochę pomniejszych klamotów

  4. #114

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cadman Zobacz posta
    Mam kilka spostrzeżeń z użytkowania Irixa. U mnie najlepszą ostrość uzyskuję podczas ostrzenia metodą "na kropkę" kiedy ta kropka zaczyna pulsować. Ustawienie na kropkę, która świeci stale dawało Back Focus. W większości przypadków przy obiektach oddalonych powyżej 10m "jadę na leniucha", czyli blokuję ostrość na nieskończoności, ustawiam f8 i jest ostro. Grzebanie w korpusie w korekcjach AF jest bez sensu, gdyż są to korekcje dla AUTOFOCUSA. Ten obiektyw jest manualny. Odnośnie jasności zdjęć, to ja też widzę u siebie pewną zmianę poziomu jasności zdjęcia. Kiedy robiłem zdjęcia testowe na kolejnych przysłonach to zdjęcia relatywnie stawały się jaśniejsze zmniejszając otwór przysłony. Wygląda na to, że f2.4 jest rzeczywiste, a domykanie nie daje do końca poprawne ilości światła, czyli minimalnie większe otwory. Być może komunikacja z korpusem nie jest do końca poprawna. W praktyce to mi zupełnie nie przeszkadza. Co do ostrości zdjęć, zależy to wyłącznie od operatora sprzętu. Porównywałem ostrość zdjęć z Irixa z moimi zdjęciami archiwalnymi wykonywanymi w tych samych miejscach Nikkorem 14-24, ostrzonymi dokładnie w te same miejsca. Wysyłałem koledze z Forum pliki NEF dla porównań. Ja osobiście porównując nie widzę różnicy, więc po co przepłacać, po co dźwigać, po co nosić filtry Systemu 150. Dla Irixa wystarczą filtry Systemu 100. Do reporterki, bez dwóch zdań polecę Nikkora. Do spokojnego świadomego fotografowania "stałki" są poręczniejsze.

    Naprawdę chciałbym się przekonać do tego szkiełka i nie skreślać go na wstępie. Dlatego moja prośba o jeszcze kilka sampli szczególnie tego porównania z Nikosiem 14-24. Oczywiście jeżeli nie jest to kłopotliwe.
    Adres email wyślę na PW.

  5. #115

    Domyślnie

    Dziękuję Cichy za opinię. Co prawda, wybór nadal nie jest prosty. Chyba trzeba będzie rzucać monetą...

    Cytat Zamieszczone przez cadman Zobacz posta
    (...) Co do ostrości zdjęć, zależy to wyłącznie od operatora sprzętu. (...)
    Nie miałem go jeszcze w ręku, ale też coś mi się wydaje, że to raczej tzw. czynnik ludzki coś dodał od siebie... Patrząc po zdjęciach testowych i pomiarach, nie wygląda, żeby miał być słabszy od N14-24. Z drugiej jednak strony rzeczywiście może być jakiś rozrzut jakościowy. No i te kłopoty z osiowością niepokoją.

  6. #116
    Gosc
    Gość

    Domyślnie

    Witam Irixa kupiłem praktycznie parę dni po jego dostępności w Polsce z sklepu Foto-tip. Pierwszy Irix 15 Blackstone - mega ostry, praktycznie brak wad optycznych, dystorsja wręcz minimalna, na D7100 działał rewelacyjnie (aczkolwiek ostrzenie na kropkę też się nie sprawdzało), ale ... no właśnie na D610 kompletny fail, error po 1 jednym zdjęciu, później zdj każde inaczej naświetlone przy tych samych parametrach i po pierwszym wypadzie na foto wnętrz bagnet się poluzował i obiektyw wisiał na mocowaniu aparatu, po wymianie na gwarancji na nowy, 2 wersja na d610 działa świetnie, brak erroru, d7100 niestety już nie mam, aby porównać, ale wydaje mi się, że szkiełko trochu mniej ostre, niż mój 1 wcześniejszy egzemplarz, ale może to też wina d610, choć ten na 85 1.8g daje praktycznie identycznie ostry obrazek jak d7100. Wydaje mi się, że Irix jest od Samyanga dużo ostrzejszy i praktycznie nie ma dystorsji w przeciwieństwie do Samiego, ale po tych przygodach polecałbym się zastanowić.

  7. #117

    Domyślnie

    Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, ale nasz bohater ma interesująco (tzn. dość restrykcyjnie, że tak powiem) wykonaną skalę głębi ostrości (oraz oczywiście wskaźnik hiperfokalnej, dodany, nawiasem mówiąc, nie wiadomo po co). Tabelkowa hiperfokalna dla 15mm i np. f/11 wynosi około 70 cm, a na Irixie jest mniej więcej pośrodku pomiędzy 2 a 3m. Ciekawe

  8. #118

    Domyślnie

    ndWitam
    Mam pytanie w temacie rzeczonego obiektywy - chciałbym wejść w filtry w sustemie cokin z. Oryginalny holder z uwagi na cenę raczej nie wczhodzi w grę, więc macie może jakieś typy (haida? zomei?) które zdały by egzamin? po pobieżnym przewertowaniu aliexpress i amazona rzuciło mi się w oczy, że mało który sprzedawaca ma zestaw z adapterem 95mm, a kupowanie oddzielnie mają dość "specyficzne" ceny jak na kawałek wyfrezowanego amelinum. Co do samego filtra to czytując to forum skłaniam się do filtra haida 3.0(najpierw z grubej rury na landszafty z kremowymi chmurami i wodą, później ew coś mniej ekstrawaganckiego )
    Holderem nie zamierzam wbijać gwoździ i nie potrzebny mi w związku z tym wykonany z duraaluminim lotniczego pobłogłosłowaniego prez krasnoludzkich mistrzów stali i amelinum
    Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
    Pozdrawiam

  9. #119

    Domyślnie

    Cześć, trochę odświeżę temat.

    Nabyłem Irixa 15mm. Zrobiłem kilka zdjęć próbnych i wydaje mi się, że lewa strona ma nieco problemy z ostrością.
    Czytałem, że taki egzemplarze się zdarzają.
    f/11. Co o tym myślicie?

    Tutaj większe zdjęcie:
    http://mariuszbieniek.com/wp-content...11/Irix-15.jpg


  10. #120

    Domyślnie

    Hmmmm. Jeśli jest równo (położenie do tablicy), szczególnie przy f11, to faktycznie lewa strona wygląda gorzej niż prawa.... Słabo, bo mocno przymierzam się do tego szkła....
    Z5; N17-28; Vil85; N80-200; Lampy; Statywy; Torby; Plecaki itd.itp

Strona 12 z 15 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Venus Optics Laowa 15mm F/4 1:1 Macro
    By biegly in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-08-2015, 13:37
  2. Sigma 15mm F2.8 EX DG
    By atgorscy in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 02-07-2014, 14:22
  3. Niekompatybilna Sigma 15mm EX DG do D700!!!
    By Boleczek in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-02-2009, 14:01
  4. Sigma 15mm 2.8 EX FishEye
    By life in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-07-2007, 15:13

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •