Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Zdjęcia nocnego nieba - co i jak?

    Cześć, właśnie złapałem chwilkę po pracy i czyste przez 3 minuty niebo. Postanowiłem strzelić zdjęcie z parapetu (robił jako statyw), z obiektywem wycelowanym w niebo. Po 30 sekundach naświetlania zdjęcia przy najbardziej otwartej przysłonie i przy najniższym ISO wyszło coś, z czego do końca nie jestem zadowolony. Gwiazdy są troszkę rozmazane, zrobił się na nich bokeh. Wstyd mi tu wrzucać zdjęcie, bo jest tak tragiczne. Właściwie, to niewiele wiem o fotografii, dlatego chciałbym zapytać, co mogło pójść nie tak? Wiem, że gwiazdy wędrują po niebie, ale mimo to, widziałem ostre zdjęcia nocnego nieba. Zdjęcie zrobiłem na manualnym focusie, przekręcając pierścień najbardziej, jak się tylko da. Sprzęt to d7100 z kitem 18-105. Czy jest szansa, żeby zrobić ładne zdjęcia nieba, nie rejestrując ruchu gwiazd, oraz zmusić obiektyw to wyostrzenia w nieskończoność? Może zmniejszyć czas, ale zwiększyć ISO? Help. Sorki za troszkę niespójny tekst, ale mózg mi się wyłączył wraz z opuszczeniem biura :P
    D7100

  2. #2

    Domyślnie

    punkt wyjściowy:
    manual, czyli nie ufać za bardzo wskazaniom aparatu w tym przypadku
    ISO 1600 albo 3200
    czas naświetlania 15-20 sekund, powyżej będą już się gwiazdki rozjedżdżały
    przysłona jak największy otwór
    ogniskowa: szeroko czyli na tym obiektywie 18mm
    im dłuższa ogniskowa to czas naswietlania powinien być krótszy by uniknąć rozjechanych gwiazd

    zobaczyć jak wychodzi na ekranie i modyfikować

    jak robisz jedną fotkę, czyli nie będziesz składać potem wielu fotek, to zadbaj by nie było zbyt dużego kontrastu świetlnego czyli że na pierwszym planie będzie np. bardzo jasny oświetlony budynek, a w tle niebo
    bo efekt będzie taki, że budynek będzie jedną wielką prześwietloną plamą
    coś powinno by ale nie za jasne

    ostrość generalnie na nieskończoność, choć są różne opinie
    można przy pomocy autofokusa ale wtedy trzeba np znaleźc coś jasnego na horyzoncie i na tym ustawić, i potem już przestawić na manuala i nie ruszać
    jak jest problem to manualnie i zrobić duże powiększenie w lifeview i ustawiać bezpośrednio na gwiazdach

    to sa takie szybkie uwagi na początek
    tak robiłem swoje pierwsze gwiazdki i efekt był zadowalający jak na pierwsze fotki

  3. #3

    Domyślnie

    Takie zdjęcia wyszły mi przed stosowaniem się do porad. Niestety, niebo zaszło już chmurami, ale jutro może uda mi się zrobić z Twoimi zaleceniami.
    Niebo niestety miejskie. Czy ten efekt jest zadowalający? Iso 800 na pierwszym i 1270 na drugim. 20 sekund naświetlania na pierwszym i 15 na drugim.
    Mi trochę nie odpowiada ten brak ostrości widoczny przy powiększeniu, ale jak oglądałem cudze zdjęcia nocnego nieba, to też nie były specjalnie żyletowate.

    D7100

  4. #4

    Domyślnie

    czyste niebo to podstawa
    ale szczerze powiem, że jak zobaczyłem te rozmazane chmury i gwiazdki to w sumie ciekawy efekt uzyskałeś
    tylko, że chmury jak widzisz też dodają światła na niebie, szczególnie w świetle miasta co też powoduje, że gwiazdy są mniej widoczne

    najlepiej zdjęcia tego typu wychodzą z dala od miasta, choć i w mieście można coś ciekawego uzyskać - jednak generalna zasada to jak najciemniej - oczywsiście należy pamiętać o bezpieczeństwie, które zwiększa posiadanie latarki


    raczej unikaj na takich fotkach Księżyca, jak widzisz wychodzi biała plama
    najlepiej jest by na niebie wogóle nie było Księżyca bo on potrafi nieźle oświetlić całe niebo i gwiazdki przez to są mniej widoczne co właśnie też widać na zamieszczonych fotkach

    na testy można się pobawić z samym niebem, ale szybko się Tobie znudzi samo niebo więc pomyśl o czymś na pierwszym planie, nawet zwykłe drzewo, stara chata, cokolwiek potrafią dodać uroku takim fotkom

    na pierwszym zdjęciu trudno ocenić ostrość bo praktyczne nie widać gwiazd
    na drugim ostrośc wydaje się być ok

  5. #5

    Domyślnie

    W mojej okolicy bezpieczeństwo zwiększy latarka, osoba towarzysząca, nóż i gaz pieprzowy Jak daleko od jakiegoś większego skupiska świateł się udać? Wystarczy parę kilometrów nietkniętych przez jakieś źródła światła, czy najlepiej rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?
    D7100

  6. #6

    Domyślnie

    hehe, gaz pieprzowy to też podstawa

    parę kilometrów za miasto powinno wystarczyć
    nawet tuż za granice miasta jest ok
    należy pamiętać, że jakieś światło musi być bo będzie jedna wielka czarna masa i ponura nędza

    można też sie bawić w doświetlanie latarką jak nie ma żadnego zastanego światła (podczas naświetlania machnąć latarka po drzewie i już sie pojawi na fotce)
    pamiętaj, że aparat przy ISO 3200 i dużym otworze przysłony i czasie 15s potrafi zobaczyć naprawde dużo, więcej niż ludzkie oko
    więc to, że nie widzisz nic w wizjerze nie znaczy, że będzie kompletnie ciemno - dlatego warto sprawdzić co wyszło po każdym strzale

  7. #7

    Domyślnie

    W sprawie nieporuszonych gwiazd - poszukaj czegoś o 'regule 600'. To prosta zależność czasu naświetlania od ogniskowej; jeśli podejdziesz do sprawy z mocnymi wymaganiami, zamiast 600 zastosuj 500 i będziesz miał gwiazdy jak igiełki (jeśli tylko zastosujesz wystarczająco jasny obiektyw, lub gwiazdy będą świecić bardzo mocno).
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez r.pszczolkowski Zobacz posta
    W mojej okolicy bezpieczeństwo zwiększy latarka, osoba towarzysząca, nóż i gaz pieprzowy Jak daleko od jakiegoś większego skupiska świateł się udać? Wystarczy parę kilometrów nietkniętych przez jakieś źródła światła, czy najlepiej rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady?
    Sprawdź na poniższym linku:
    www.lightpollutionmap.info
    Pozdrawiam, Czarek
    blog
    instagram
    instagram2

  9. #9

    Domyślnie

    Wiele ciekawych uwag na temat fotografowania nieba można przeczytać w temacie http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=166496
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  10. #10

    Domyślnie

    polecam też blog naszego forumowego speca od nocnego nieba http://nightscapes.pl/

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Grafizacja ] Graficzne zoomowanie nocnego nieba.
    By jacyslaw in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-12-2015, 22:48
  2. D800 - Fotografowanie nocnego nieba
    By michasacuer in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 27-08-2015, 14:27
  3. [ Przyroda ] Zdjęcia nieba... galaktyk, mgławic itd.
    By Tomek96 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 23-10-2012, 11:29
  4. Jak uniknąć prześwietlenia nieba ?
    By damian.dab85 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 15-02-2011, 00:25
  5. jak uzyskac taka kolorystykę nieba...?
    By max_mara in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-08-2010, 10:16

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •