Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Mamiya645 i synchronizacja z krótkimi czasami

    Cześć i czołem,
    mam pewien dylemat. Do tej pory używałem Mamiyę645 tylko z światłem zastanym lub blendą.
    Ale mam ochotę, a nawet potrzebę wykorzystać lampy błyskowe (fotografia obiektów w ruchu, sport).
    Do tego chciałbym użyć zestawu lampy dwie sztuki YN 560 III oraz wyzwalacz YN 560-TX.
    I tu pojawia się problem, bo podobno synchronizacja Mamiyii645 to maximum 1/60
    A do fotografii sportowej potrzebuję minimum 1/250. Czy jest opcja by to obejść z podstawowymi obiektywami?
    Ktoś ma pomysł?

    A co jeśli zmierzę światło zastanę i tak ustawie parametry. Dajmy na to fotografowanie za dnia, warunki do zrobienia zdjęcia czas 1/250, przesłona f8
    I jedynie chcę doświetlić osobę fotografowaną, zachowując możliwie jak najbardziej naturalne oświetlenie, ale też pozbywając się cieni z twarzy/ubrań na pierwszym planie.

    Czy to zadziała? Z góry dzięki za odp.!

  2. #2

    Domyślnie

    Rozwiązanie twojego problemu jest proste. Nazywa się obiektyw z migawką centralną. Do Mamiyii 645 istnieje kilka takich dedykowanych obiektywów. Napisałem proste co nie znaczy , że łatwe , bo trzeba mieć taki obiektyw . A te obiektywy są (były) znacznie droższe od "standardowych" szkieł bez migawek.

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Janis Zobacz posta
    I tu pojawia się problem, bo podobno synchronizacja Mamiyii645 to maximum 1/60
    A do fotografii sportowej potrzebuję minimum 1/250. Czy jest opcja by to obejść z podstawowymi obiektywami?
    Ktoś ma pomysł?
    Niestety raczej tego nie obejdziesz, Mamiya nie obsługuje trybu HSS.
    Co do obiektywów z migawką centralną - to jest wyjście, ale jesli masz w miarę nową Mamiye, bo stare nie mają styków. Mamiy 645 było wiele modeli, nie wiem jaką masz, nie napisałeś.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Niestety raczej tego nie obejdziesz, Mamiya nie obsługuje trybu HSS.
    Co do obiektywów z migawką centralną - to jest wyjście, ale jesli masz w miarę nową Mamiye, bo stare nie mają styków. Mamiy 645 było wiele modeli, nie wiem jaką masz, nie napisałeś.
    Hej,
    dzięki za odpowiedź.
    Mam mamiyę 645pro
    Już na korexach mniej więcej mi wyjaśnili również, że potrzebuję obiektywy z migawką centralną.
    Znalazłem 55mm N/L z Japonii na ebayu, planuję go kupić.
    Tylko teraz czy ktoś z Was wie jak się tego używa? Czy potrzebny dodatkowo kabel synchro.? I czytałem, że wtedy w korpusie muszę zejść do czasu 1/8
    Rozumiem, że to tylko ustawienie, a zdjęcie nadal będzie strzelone na ustawieniu 1/500 ?

  5. #5

    Domyślnie

    generalnie to całkiem prawidłowo kombinujesz.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie rozumiem tylko jednej rzeczy, czemu trzeba z poziomu korpusu schodzić do czasu 1/8, bądź niżej?
    Zakładam, że tego wymaga tylko mechanizm, tak? Dalej będę mógł strzelać "z ręki" bez obaw o poruszony/rozmazany kadr?

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Czas odmierzy migawka centralna.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    jak zrozumiesz jak działają migawki : centralna i szczelinowa , i dodatkowo w takim szczególnym układzie , że muszą pracować razem ( bo " na codzień" to masz albo centralną albo szczelinową) to bedzie to dla ciebie jasne.
    Czas otwarcia migawki szczelinowej , w twoim przypadku traktowanej pomocniczo musi byc na tyle długi by migawka centralna zdążyła się zamknąć , otworzyć , dokonać ekspozycji, ponownie zamknąć.
    Dopiero po zamknięciu migawki szczelinowej czyli po zasłonięciu błony , migawka centralna może się otworzyć "do pozycji celowniczej".
    Hassele seri 500 czyli te które z definicji korzystają z obiektywów z migawkami centralnymi , mają prymitywną migawkę szczelinową która właśnie zasłania film w czasie celowania. Migawka ta nie nadaje sie do fotografowania a jedynie spełnia te funkcje pomocnicze , stąd twierdzi się ze pęćsetki nie maja migawki szczeliniwej co nie jest literalna prawdą . W twoim przypadku te funkcje pocnicze spełniac będzie pełnokrwista migawka szczelinowa.

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki ponownie, tak myślałem, ale jako że jestem zielony w temacie to musiałem przelać swoje obawy.
    jeszcze tylko kabelek, kostka, synchronizacja z lampą i będzie ok. Obym zdążył zrobić testy.

Podobne wątki

  1. Synchronizacja z krótkimi czasami a stara lampa.
    By deusexe in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 05-01-2011, 20:35
  2. Synchronizacja błysku z krótkimi czasami D5000
    By kaktus3389 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 30-01-2010, 22:48
  3. D60 i synchronizacja z krótkimi czasami otwarcia migawki
    By unicode in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 21-09-2009, 16:39
  4. Synchronizacja z krótkimi czasami
    By pawel_t in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-02-2007, 12:49
  5. Synchronizacja z krótkimi czasami (FP) a SB800.
    By szymony in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 23-03-2005, 00:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •