Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jak wycenić zdjęcie?

    Witam.
    Dostałem propozycje sprzedaży licencji do mojego zdjęcia. Nigdy wcześniej nie sprzedawałem zdjęć i nie wiem jak do tego podejść. Możecie mi doradzić czego się spodziewać i ewentualnie jak wycenić moje zdjęcie. Czy powinno się zawierać jakaś umowę do sprzedaży licencji?
    Zdjęcie przedstawia katowicki spodek w nocy.
    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Istotne są pola eksploatacji zdjęcia oraz to czy sprzedajesz je na wyłączność, czy nie.

    Jeśli nie sprzedawałeś materiału foto wcześniej (a na to wygląda), to nie szalej za mocno z ceną.

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie - tak, jak KaarooL napisał. Najważniejsze jest gdzie to zdjęcie ma być wykorzystane i ile razy. Z reguły licencję pisze się tak, że bardzo dokładnie opisuje zakres zastosowania zdjęcia: tylko internet, internet+druk, jeśli druk, to w jakim nakładzie itp. Do tego dochodzi, czy jest to zastosowanie edytorialne (jest jakiś polski odpowiednik tego słowa?), czy komercyjne, wymagany rozmiar zdjęcia itd.

    Inaczej wycenisz zdjęcie, które ma być ilustracją o rozmiarach 800x600px w artykule internetowym o Spodku, a inaczej jeśli pójdzie do druku (czyli udostępniasz pełną rozdzielczość) na plakaty reklamujące dużą imprezę.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  4. #4

    Domyślnie

    Dla mnie podstawą do wyceny jest "unikalność" zdjęcia. Jeśli pytanie jest w zimie a dotyczy jesiennego planu to wiem, że łatwo go nikt nie zrobi, podobnie jest z "ikonami" - każdy je ma w portfolio więc jest konkurencja.. Zupełnie nie rozumiem argumentu, że skoro pytający nie sprzedawał dotąd to nie warto szaleć. Fota to fota jeśli dobra to w takich tematach "nazwisko" nie ma znaczenia.

    Jeśli chodzi o mnie to w przypadku sprzedaży podstawowego zastosowania internetowego liczę 100 zł netto od foty sprzedając z reguły większe pakiety. Udzielam oczywiście licencji, w takim przypadku VAT to 8%.

    Pozdro
    Wiesiek

  5. #5

    Domyślnie

    Popieram, również nie zaniżałbym sztucznie ceny ze względu na to, że wcześniej nie sprzedałeś niczego. Patrz na przydatność zdjęcia i na jego ogólną, nazwijmy to, podaż na rynku foto. Jeśli takich zdjęć jest dużo to nie szalej, ale jeśli jesteś jedynym źródłem, to już inna sprawa, a do tego jest to bardzo dobry argument w przypadku ewentualnych pytań "co tak drogo?"
    Pomogłem? Pomogę więcej na http://poobustronach.pl//

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Dla mnie podstawą do wyceny jest "unikalność" zdjęcia. Jeśli pytanie jest w zimie a dotyczy jesiennego planu to wiem, że łatwo go nikt nie zrobi, podobnie jest z "ikonami" - każdy je ma w portfolio więc jest konkurencja.. Zupełnie nie rozumiem argumentu, że skoro pytający nie sprzedawał dotąd to nie warto szaleć. Fota to fota jeśli dobra to w takich tematach "nazwisko" nie ma znaczenia.

    Jeśli chodzi o mnie to w przypadku sprzedaży podstawowego zastosowania internetowego liczę 100 zł netto od foty sprzedając z reguły większe pakiety. Udzielam oczywiście licencji, w takim przypadku VAT to 8%.
    proponuje zmienic ksiegowa, bo przy najblizszej kontroli skarbowej puszcza cie z torbami. licencja na foty ma 23% vat a nie 8%
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    proponuje zmienic ksiegowa, bo przy najblizszej kontroli skarbowej puszcza cie z torbami. licencja na foty ma 23% vat a nie 8%
    ???

    http://www.lexpress.pl/index.php?mod...rticle&id=3535

    Pozdro
    Wiesiek

Podobne wątki

  1. Jak wycenić zlecenie
    By Marek Bielski in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 24-08-2011, 20:47
  2. Jak wycenic?
    By Tomas24 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 08-08-2010, 00:44
  3. Jak to wycenić?
    By erde in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 159
    Ostatni post / autor: 10-06-2010, 18:42
  4. Jak wycenic reportaż z koncertu.
    By wilkolak in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-02-2010, 11:43

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •