Close

Strona 1 z 26 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 257
  1. #1

    Domyślnie Czy Nikon stanie się "Minoltą" czy "Kodakiem" 2-giej dekady XXI wieku?

    Jakoż, że koniec łykendu i wg nowej świeckiej tradycji jest okazją na optyczne.pl do poplotkowania, też pozwolę sobie na temat "Czy Nikon stanie się "Minoltą" czy też "Kodakiem" 2-giej dekady XXI wieku?"
    Mniejsza o przesłanki, te poniżej, jak bardziej co mnie zaskoczyło, zasłyszana "plotka" o ograniczeniu/optymalizacji/lekkim wycofania/etc. (niepotrzebne skreślić) marki z jednej z dużych sieci handlowych.
    Do tego dodajmy:
    * "Ostatnie nowości" Nikona (pod CP+ 2016).
    * Globalne podwyżki cen obiektywów (a nie tylko "kursowe" w PL).
    * Brak mirrorless, a w segmencie w którym coś tam Nikon nawet uzyskał - system NIkon 1 - marazm, brak roadmapy i nowości.
    * Utrata kurczącego się rynku - ostatnie wyniki finansowe Nikona.
    Nie wygląda to najlepiej.

  2. #2

    Domyślnie

    No, na pewno: D500, D5, DL

  3. #3

    Domyślnie

    już przeżyłem parę upadków i zmian technologii - pierwszy większy to wejście AF i wszech obecnej elektroniki w aparatach, parę "mocnych firm" poleciało , choć by olympus i fuji, które teraz znalazły swoją nową ścieżkę, następną to wejście cyfry, tu niestety minolta sobie nie poradziła, za to weszły dwie nowe, czyli sony (niestety na własną prośbę wybrali drogę niszową bo wiedzą lepiej i przeliczyli się na swoim logo) panasonic, który w swoim dziale jakoś sobie radzi, po wejściu smartfonów, śmierć popularnych kompaktów, tu firmy foto oberwały !, zresztą nie tylko foto, ale mp3, płyta cd, nawigacje itp.
    Rynek foto się zawęża pod kątem ilości odbiorców sprzętu, dodatkowo zauważyłem jeszcze pewną zmianę również u odbiorców fotek (niestety u tego masowego odbiorcy, czyli największego), jeszcze nie dawno liczyły się fotki prawie perfekcyjne i mocno uczciwie "obrobione", teraz co raz częściej "klient" wybiera fotki takie jakie może zrobić sam (nie mówię o ślubniakach bo to nie mój dział), sam to odczułem i często muszę się przestawiać w tym kierunku, czyli w miarę uczciwym sprzętem "udawać" smartfonowy szał.
    Na pewno rynek lustrzankowy się kurczy - mniej odbiorców, wyższe ceny, wyższe ceny to znów mniej odbiorców
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  4. #4
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Dużo szybciej optyczne.pl staną się pudelkiem.pl świata fotografii. Niewiele im już brakuje.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  5. #5

    Domyślnie

    Nikon już nie raz stawał się "Kodakiem" i "Minoltą" - ostatni raz jeszcze w 2006 wieszczono mu śmierć, kiedy Canon odjechał mocno do przodu z CMOS, FF i Megapixelami. Z grobu wyskoczył za pomocą D3 i D700.
    Tyle że teraz sytuacja się zmienia na niekorzyść firm foto - rynek się kurczy (bo smarkfony przejmują rolę kompaktów), rynek odbiorców się kurczy (już niektórym gazetom wystarcza jakość ze smarkfona), zamiast fotografa rodzinnego jest patyk do selfie....

    Jakaś rewolucja by się przydała, która wyróżniłaby możliwości aparatów od smartfonów - a jak nie to może za kilka(naście) lat działy foto firm takich jak Nikon, Canon i Sony zajmą się dorabianiem drewnianych uchwytów ze szkiełkami Svarowskiego do iPhone'ów. (nie żeby to była aluzja..... )
    Nie wiem, nie znam się - nie bierzcie mnie na poważnie.

  6. #6

    Domyślnie

    rewolucji już nie będzie - to nie chodzi o rewolucję aparatów, a o rewolucję użytkowników - o rewolucyjnym aparacie czytałem ze dwa lata wstecz, nie wszedł (czyż by na razie ?) do sprzedaży , teraz opłaca sie produkować matrycę do smatfonów, średnio co dwa lata wymiana sprzętu u odbiorcy
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  7. #7

    Domyślnie

    Ja widzę to jeszcze inaczej a mianowicie tak. W globalnym internetowym świecie każdy wszystko już widział, każdy prawie wszędzie był i nie tylko w formie podróżniczej ale również widział to internetowo. Zdecydowana większość pstrykaczy, robi zdjęcia okolicznościowe, ani nie artystyczne ani nie traktuje tego hobbystycznie. Zatem cóż można jeszcze w dzisiejszym wiecie sfotografować ? Macie pomysły ? Ja ich mam również coraz mniej. Często jak każde hobby z biegiem lat się nudzi, każdy osiąga w nim jakiś poziom nasycenia i satysfakcji. Jeśli zderzymy do tego iż ten rynek będzie tylko dla wybitnych hobbystów z dużym portfelem, to tak właśnie ten rynek się skurczy. Zdecydowanej większości wystarczy jakość S Galaxy S.. lub IPhone, w dodatku kręci filmy Full HD i mieści się w ręce, kieszeni i portfelu. Branża sobie też kręci bicz na siebie wysokimi cenami, brakiem innowacyjności...raz że rynek się nasyscił a dwa ludziom to z powszedniało potrzeba technologicznego kopa aby powiedzieć znowu ...Wow ale jakość, na tę chwilę tego brak.
    Ostatnio edytowane przez moshica ; 23-02-2016 o 13:45
    Nikon i podróże ...


  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale jak ma być ok jeśli lustrzanka nikona za 7 tysięcy ma problem żeby przesłać zdjęcia na kompa jak to robi każdy bezlusterkowiec lub druga sprawa, kręcenie filmów popularnymi tanimi lustrzankami nikona to komedia w porównaniu z tanimi chińskimi fonami.
    Canon odjeżdża, ma szersza ofertę, dociera do klienta z innymi rzeczami jak drukarki i video.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Canon odjeżdża, ma szersza ofertę, dociera do klienta z innymi rzeczami jak drukarki i video.
    A to Nikon zajmuje się tylko aparatami? o.O
    Gdzie Canon odjeżdża?

    Nikon należy do Mitsubishi, tak szybko nie upadnie.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  10. #10

    Domyślnie

    @MstrG a czym się jeszcze zajmuje Nikon, co przynosi mu dochody lub przynajmniej nie dopłaca?

    Zapewne Nikon raczej spektakularnie nie upadnie, będzie dogorywał długo, w zgodzie z wschodnioazjatycką kulturą korporacyjną. Pewnie będą na długiej kroplówce, niczym polski ZUS (kroplówka + mentalność).
    Jak słusznie zauważyli bogdi64, Zolty i moshica, konkurencja rośnie, smartfony rosną, klienci mniej kupują "dedykowanego foto" i trend ten będzie się pogłębiał. Nawet Olympus (mimo, że foto to tylko część jego działalności) był na granicy upadku.
    Nawet Samsung zawinął się z rynku foto, a małą firmą nie był. Sony ma ciśnienie na #1 (plus dywersyfikację produktów), Canon walczy o rynek bezluster (plus też ma dywersyfikację produktów). A co ma Nikon oprócz podstawowej działalności tj. sprzęt foto?
    W 2006-07 Nikon odbił się od dna, ale uważam że wydźwignął go segment entry-level luster, gdy w czasach przedsmartfonowych każdy (jeszcze) chciał mieć lustro. To mu nakręciło sprzedaż optyki, głównie DXowej i zastymulowało przesiadki na wyższy sprzęt. Ile osób na tym choćby forum zaczynało z Nikonem w tamtych czasach i/lub dzięki temu przesiadło się na wyższą półkę?

    Pytanie czym zaskoczy nas czymś w tej dekadzie, bo jakoś nieodparcie mi się kojarzy takie tekst z Newsweeka:
    Dlaczego iPod nie narodził się w Japonii? i "[...] Niedoszły zdobywca świata okazał się bowiem głuchy na potrzeby klientów spoza Kraju Kwitnącej Wiśni"
    Ostatnio edytowane przez conio ; 25-02-2016 o 23:06

Strona 1 z 26 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-04-2014, 15:41
  2. Konkurs Fotograficzny "Nowa Huta w XXI wieku"
    By Greg1960 in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 20-03-2009, 10:36
  3. Naneu Pro Alpha - "L" czy bez "L" ?
    By agape in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 23-01-2009, 14:53
  4. Plecak "Naneu Pro Alpha L" czy "Kata DR467"
    By zakwas in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-11-2008, 01:45
  5. Czy "hard" to to samo co "full"??
    By chubby in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-06-2007, 19:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •