Close

Strona 15 z 23 PierwszyPierwszy ... 51314151617 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 141 do 150 z 228
  1. #141
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Ja Wam dam zaraz "energię". W lampach ustala się MOC, czyli wypadkową wyzwolonej energii (pracy) w określonym czasie. Z tym, że w lampach czas błysku jest ściśle zależny od ustawionej mocy. Przy zwiększaniu mocy zwiększa się ilość energii zamienianej na światło, wydłuża się czas samego błysku. Inna sprawa, że niezależnie od przyłożonej energii czas jest na tyle krótki, że nie ma to (poza matematyką) większego znaczenia. Ale ustawia się moc (błysku), nie energię.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  2. #142

    Domyślnie

    No ja nie jestem fizykiem ... to nie wiem
    Ustalmy może faktycznie konkretnie jak to jest ... bo zgłupiałem całkiem
    D850 | V58 1.4SL IIs | T35 1.8 Di VC USD | Tokina Opera 50 1.4 | Z85 1.4 Planar ZF.2 | T100mm 2.8 MACRO | SY 8mm Fish Eye
    T11-16 2.8 | N18-200 3.5-5.6 ED VR II | T70-200 2.8 G2 | N70-300 4.5-5.6G VR IF-ED
    | SB900 | Ewa Marine U-AXP | 2x Jinbei MSN III 400 + mini STUDIO

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    Ja Wam dam zaraz "energię". W lampach ustala się MOC, czyli wypadkową wyzwolonej energii (pracy) w określonym czasie. Z tym, że w lampach czas błysku jest ściśle zależny od ustawionej mocy. Przy zwiększaniu mocy zwiększa się ilość energii zamienianej na światło, wydłuża się czas samego błysku. Inna sprawa, że niezależnie od przyłożonej energii czas jest na tyle krótki, że nie ma to (poza matematyką) większego znaczenia. Ale ustawia się moc (błysku), nie energię.
    OJ, oj - lampy skalowane są w Ws (watosekundy to nic innego jak dżule - kiedyś zresztą były oznaczenia typu lampa 1000 J). Czyli w lampie ustala się po prostu ilość wypromieniowanej energii.

    pozdro
    Wiesiek

  4. #144
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    W określonym czasie - Ws. Inaczej mówiąc w przypadku źródeł światła MOC to jest energia emitowana przez określony czas. Czyli ustawia się MOC błysku. Co do dżuli to Ws, to J = 1W na s.

    Dobra, już kończę.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  5. #145
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    Ale ustawia się moc (błysku), nie energię.
    Język potoczny nie przekłada się na to co mówi fizyka. Ws to??? (energia)
    Mówimy o tym, że lampa jest mocniejsza, a nasza skłonność do skracania słów dała moc. Moc wyraża się w Watach W, nie w Ws. Możemy mówić, że lampa jest silniejsza, ale to wcale nie oznacza, że charakteryzuje ją siła (taką określaną na fizyce jednostką jest N - Newton)
    Energię wyraża się w Julach (SI) albo w Ws. Czyli jak mamy Ws to mamy ENERGIĘ.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #146

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    W określonym czasie - Ws. Inaczej mówiąc w przypadku źródeł światła MOC to jest energia emitowana przez określony czas. Czyli ustawia się MOC błysku. Co do dżuli to Ws, to J = 1W na s.

    Dobra, już kończę.


    Jeszcze raz - lampy skalowane są w jednostkach energii. I tylko to ustawia fotograf. Dla fotografa dwie różne lampy odpalone na 300 Ws dadzą mniej więcej ten sam efekt (przy właściwym czasie synchronizacji). Ich moc może być krańcowo inna (może się różnić nawet 10 - 20 x) a także jest zmienna w czasie. Z tego powodu używanie pojęcia mocy jest bezsensu.

    Sprawa jest bardziej jeszcze skomplikowana bo z energii elektrycznej należałoby przejść na energię promienistą ale użytkowo rzecz biorąc wygodnie jest się posługiwać pierwszą.

    edit

    widzę, ze Jacek też sprostował prostującego czyli już wiemy jak jest!

    pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 08-12-2017 o 12:07

  7. #147
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Energia jest wyzwalana w określonym czasie więc nie jest już energia, a mocą. W moich stronach mówi się moc błysku, nie energia błysku. Więc może sprawa nie jest tak oczywista jakby się mogło wydawać.

    A jak dodamy jeszcze do tego liczbę przewodnią to pozostanie się tylko napić.
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

  8. #148

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    Energia jest wyzwalana w określonym czasie więc nie jest już energia, a mocą.


    Rafał zlituj się.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czas błysku.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	6,4 KB
ID:	1915

    Energia to energia abyś zrozumiał dlaczego nie ma sensu posługiwania się pojęciem mocy wgrywam wykres jej zmian w czasie. Energia jest więc całką tej funkcji. Teraz zastanów się (bo ja nie wiem) jak jest realizowana regulacja dawki energii (czyli Twojej "mocy") - przez odcięcie wykresu stopniowo od prawej? Zmianę ilości przesłanej energii z kondensatora??? Zauważ, że wychodzimy od energii ładunku zgromadzonego w kondensatorze. Rozumowanie w kategoriach mocy jest jak widzisz dość karkołomne.

    Natomiast potocznie możemy mówić o zmianie mocy lampy (mając na myśli zmniejszenie wypromieniowanej energii). Nie pierwszy to przypadek gdy język potoczny używany jest nieprecyzyjnie. Warto jednak rozumieć dokładnie podstawy fizyczne.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 08-12-2017 o 12:35

  9. #149
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    Energia jest wyzwalana w określonym czasie więc nie jest już energia, a mocą.
    Tak by można było uznać (choć nadal nieprawidłowo) że ustawiamy moc, gdyby była ona w miarę constans w czasie. A przy błysku absolutnie to nie jest stałe. Ustawiamy energię jaką lampa "przełoży" na błysk.

    EDIT - w międzyczasie Wujot załączył odpowiedni wykres.
    PS - dość podobnie wygląda tez wykres temperatury barwowej w funkcji czasu, bo lampa daje 5500 K tylko w dwóch momentach - tak jak stojący zegar pokazuje 2x na dobe dobry czas

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    W moich stronach mówi się moc błysku, nie energia błysku. Więc może sprawa nie jest tak oczywista jakby się mogło wydawać.
    Wszędzie się tak mówi, co nie znaczy, że mówi się prawidłowo. Niestety.

    Cytat Zamieszczone przez Rafał_Sz Zobacz posta
    A jak dodamy jeszcze do tego liczbę przewodnią to pozostanie się tylko napić.
    Prawda. LP byłaby najfajnieksza, bo już mówi o świetle, a nie o prądzie, ale niestety zależy od kąta rozsyłu światła no i kicha, bo każdy odbłyśnik (np. softbox) zmienia inaczej LP.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 08-12-2017 o 12:33
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #150
    Moderator Konto PREMIUM Awatar Rafał_Sz
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    15 000

    Domyślnie

    Ja jednak mam nieco inne zdanie. Poprzez dostarczoną energię z kondensatora wyzwalany jest błysk trwający z różną siłą w określonym czasie. Aż normalnie zajrzałem do Wiki ktorej nie lubię. Jako, że w lampie błyskowej tempo emisji nie jest stałe, ponizszy wzór musi być mocno zmodyfikowany.

    Za wiki:

    Moc może być również definiowana jako prędkość emisji energii (na przykład dla źródła światła, anteny,głośnika). Wzór na moc (przy stałym tempie emisji) przybiera wówczas postać:

    P=e/T

    gdzie E jest energią emitowaną w czasie t.


    Ostatnio edytowane przez Rafał_Sz ; 08-12-2017 o 12:48
    To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia.

Strona 15 z 23 PierwszyPierwszy ... 51314151617 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. domowe studio
    By sebastian78 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-05-2015, 17:59
  2. studio domowe
    By Irenka85 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-02-2012, 19:09
  3. domowe studio
    By kristof05 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-11-2009, 16:03
  4. studio domowe
    By sebah in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-02-2008, 21:30
  5. Studio domowe
    By michal13031986 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 01-12-2006, 12:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •