Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28
  1. #1

    Domyślnie Wyrok TK w sprawie odszkodowań za naruszenie praw autorskich

    Temat chyba nie był poruszany, a sprawa wydaje mi się dość ważna. Otóż kochany Trybynał Konstytucyjny zafundował nam orzeczenie, dzięki któremu właściwie tracimy możliwość dochodzenia odszkodowania za kradzież zdjęć.

    Cała treść orzeczenia jest dostępna:
    http://trybunal.gov.pl/rozprawy/wyro...odszkodowanie/

    Co orzeczenie oznacza w praktyce? Otóż jeśli macie klienta, któremu udostępniacie zdjęcia na przykład na stronę www, a klient zrobi z tych zdjęć billboardy to jedyne czego możecie dochodzić to równowartość zlecenia. Do tej pory na podstawie art 79 można było dochodzić trzykrotności w ramach odszkodowania. Aktualnie wyrok trybunału jest zachętą do nadużyć ze strony klienta, bo jedyne co mu grozi to zapłacenie pełnej stawki, o ile uda Wam się go złapać na gorącym uczynku.

    Tak oto po raz kolejny polskie prawo zachęca do oszustw. Dzielę się z Wami tą przykrą informacją w ramach ostrzeżenia, zanim się wpakujecie w kosztowne procesy. A że przerobiłem w praktyce powyższą interpretację w kilku przypadkach w ostatnich miesiącach to zostawiam do poczytania.
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki Piotr za info.
    Mnie się te wszystkie polskie wyroki "trybunałów", "sądów" itp. kojarzą z pewną piękną sceną z filmu "Psy" w której Linda mówi: "Czasy się zmieniają a pan major zawsze w komisjach"...
    Prawo tworzone przez tych samych ludzi od dziesiątek lat... dla oszustów i kombinatorów.
    Prawo autorskie w Polsce praktycznie nie istnieje - w porównaniu np. do USA to Polska pod tym względem to trzeci świat.
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Pamiętaj że TK jest święty obecnie !

    Ale to tylko wyrok i ustawa powinna być zmieniona jeśli nasi wybrani kochani posłowie stwierdzą że trzeba chronik autorów, tylko że teraz mają ważniejsze sprawy na głowach

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioterkow Zobacz posta
    "Czasy się zmieniają a pan major zawsze w komisjach"...
    idealne podsumwanie
    Prawo autorskie w Polsce praktycznie nie istnieje - w porównaniu np. do USA to Polska pod tym względem to trzeci świat.
    [/quote]
    na szczęście aż tak źle nie jest. tyko trzeba się latami szarpać o swoje. Proste sprawy o zapłatę potrafią się ciągnąć latami.
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    ...........
    będziecie musieli swoim klientom dawać "znaczki pocztowe" ....... a umowy formułować tak, by zawierały obostrzenia na wszelkie możliwe przypadki ......

    śmieję się/żartuję oczywiście ...... i współczuję; nikt bowiem nie lubi jak go w majestacie prawa jakiś kombinator okrada z ciężkiej pracy

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ale to tylko wyrok i ustawa powinna być zmieniona jeśli nasi wybrani kochani posłowie stwierdzą że trzeba chronik autorów, tylko że teraz mają ważniejsze sprawy na głowach
    Co prawda w Polsce nie ma prawa opartego na precedensie, ale sądy biorą pod uwagę wyroki TK w podobnych sprawach. W tym wypadku niestety fotografowie dostali nóż w plecy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Archibald6803 Zobacz posta
    będziecie musieli swoim klientom dawać "znaczki pocztowe" ....... a umowy formułować tak, by zawierały obostrzenia na wszelkie możliwe przypadki ......

    śmieję się/żartuję oczywiście ...... i współczuję; nikt bowiem nie lubi jak go w majestacie prawa jakiś kombinator okrada z ciężkiej pracy
    śmiej się śmiej moja umowa z niecałych 3 stron ewoluowała do ponad 5ciu. Przy sesjach z większym budżetem to się robi duży problem
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  7. #7

    Domyślnie

    Nie można w umowie napisać "zakaz wykorzystania w inny sposob niz na ww pod karą 10000 za bilboard"?
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    Nie można w umowie napisać "zakaz wykorzystania w inny sposob niz na ww pod karą 10000 za bilboard"?
    mozna. nawet trzeba. tylko zero jeszcze jedno wypada dodac
    problem w tym ze do tej pory bylo to niepotrzebne
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  9. #9

    Domyślnie

    Na pocieszenie powiem Wam, że w branży w której działam umowy 30-40 stronicowe ze wszystkimi możliwymi obwarowaniami to już od paru lat norma ..... a i tak od czasu do czasu znajdzie się jakiś " spryciarz", który chce ugryźć i o dziwo czasem mu się udaje;
    jakie prawo - takie społeczeństwo
    Ostatnio edytowane przez Archibald6803 ; 12-01-2016 o 21:04

  10. #10

    Domyślnie

    Bo nie raz powtarzam, że Polska nie jest państwem prawa, tylko państwem przepisów.

    Dawno temu w dużej instytucji państwowej obsługiwała mnie od strony księgowości jedna osoba. Obecnie mam 4 osoby, które mnie obsługują od strony papierowej, ale wydaje się, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

    Paradoks z tymi długaśnymi umowami polega m.in.na tym, że na przykład Stiglitz Nobla dostał za udowodnienie, że to źle wpływa na całokształt... Gdyby ci od Nobla mnie spytali, ja bym im powiedział to samo za mniejsze pieniądze.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 12-01-2016 o 21:22
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Sprzedaż zdjęcia i autorskich praw majątkowych
    By asche in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-02-2013, 17:09
  2. Wezwanie do zaniechania naruszeń praw autorskich
    By Foto7 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-02-2012, 18:53
  3. Umowa o przekazaniu praw autorskich.
    By teishar in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-06-2010, 01:06
  4. [ Reportaż ] Wyrok w sprawie zabójcy policjantów
    By jasiu102 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-02-2009, 16:33
  5. Przeniesienie autorskich praw majątkowych
    By Aras in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-09-2008, 13:23

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •