Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Stary lightroom a obsługa nowych aparatów

    Witam. Szperam w internecie i nie mogę nic znaleźć, więc postanowiłem zapytać tutaj. Gdybym kupił np LR4 to mógłbym nim otworzyć RAWa z jakiegoś nowego body? Nie pytajcie mnie jaki mam aparat bo to pytanie czysto teoretyczne. Chodzi mi tylko i wyłącznie o to, czy można pobrać jakąś aktualizację żeby program obsługiwał nowsze body czy trzeba kupić nowy program? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    www.foto-przygoda.pl
    www.tomaszwrzesienfoto.pl
    D3s|D300s|N28-70 F/2.8|N80-200 F/2.8D|N18-105 VR|N85 F/1.8D|N50 F/1.8G|N35 F/1.8G|S120-400 DG OS HSM|SB-600

  2. #2

    Domyślnie

    generalnie nowy LR

    poczytaj trochę tutaj od posta 1036 i dalej:
    http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...=1#post3648499

    można kombinować by LR oszukać (by otworzył tego NEFa) ale zdaje się, że tylko samego siebie oszukasz bo może i otworzysz, ale ''to nie będzie to''

    ale można się ratować konwersją na inny format opisaną pod tym linkiem
    Ostatnio edytowane przez miroko ; 11-01-2016 o 23:15

  3. #3

    Domyślnie

    W teorii jest na to sposób - właśnei go omawiamy w innym wątku, ale Ci zdradzę o co idzie: trzeba pobrać darmowy (jeszcze) program Adobe pod nazwą DNG Converter, następnie trzeba przekonwertować pliki RAW na DNG, a potem te DNG zaimportować do LRa.

    Czemu mówię że to jest teoretyczna możliwość? Jest parę uwarunkowań, na przykład są różne wersje DNG Convertera, rożne wersje samych plików DNG, i różne podwersje LR 4 - może się zdarzyć, że wszystko pójdzie cacy, a może się zdarzyć, że akurat w Twoim wypadku coś nie zagra. Należy to po prostu sprawdzić. Na Twoje szczęście można znaleźć jeszcze triala LR4 i wypróbować samemu.

    Są jeszcze inne sposoby, jak dłubanie HEXEdytorem w plikach RAW i/lub w samym programie - z tym że to jest raczej urban legend, że da się to zrobić porządnie. Jedyne, do czego udało się tym sposobem dojść, to otwarcie pliku z jednej puszki profilem starszym, czyli masz plik z D750, ale wywołujesz go profilem np. z D200. Cała reszta opowieści to bajki dzieciaków.



    EDIT
    O, widzę, że kolega przypomniał już ten wątek...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Jednym słowem d..pa. Pytam o to bo myślałem nad warsztatami z obróbki. Jeśli ludzie mogą nadesłać pliki z dowolnej puszki to jedyne co na pewno nie sprawi problemów to najnowsza wersja LR (4 podałem tylko jako przykład). Mam nadzieję, że z otwarciem RAWa ze starszej puszki już problemów nie ma?. A duże są koszty aktualizacji LR do nowszej wersji gdy takowa się pojawia (sorry za lenistwo, ale już mi dzisiaj łeb pęka. Do tej pory używałem Camera RAW, więc LR jest dla mnie czymś nowym. Camera RAW wgrywało się nowsze i wszystko działało, choć ostatnio nie mogłem otworzyć RAWa koleżanki z D3200 i w PS CS5 nie dało się zaktualizować wtyczki, potrzebny był CS6.

    Zapomniałem podziękować za szybkie odpowiedzi
    www.foto-przygoda.pl
    www.tomaszwrzesienfoto.pl
    D3s|D300s|N28-70 F/2.8|N80-200 F/2.8D|N18-105 VR|N85 F/1.8D|N50 F/1.8G|N35 F/1.8G|S120-400 DG OS HSM|SB-600

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    W teorii jest na to sposób - właśnei go omawiamy w innym wątku, ale Ci zdradzę o co idzie: trzeba pobrać darmowy (jeszcze) program Adobe pod nazwą DNG Converter, następnie trzeba przekonwertować pliki RAW na DNG, a potem te DNG zaimportować do LRa.

    Czemu mówię że to jest teoretyczna możliwość? Jest parę uwarunkowań, na przykład są różne wersje DNG Convertera, rożne wersje samych plików DNG, i różne podwersje LR 4 - może się zdarzyć, że wszystko pójdzie cacy, a może się zdarzyć, że akurat w Twoim wypadku coś nie zagra. Należy to po prostu sprawdzić. Na Twoje szczęście można znaleźć jeszcze triala LR4 i wypróbować samemu.

    Są jeszcze inne sposoby, jak dłubanie HEXEdytorem w plikach RAW i/lub w samym programie - z tym że to jest raczej urban legend, że da się to zrobić porządnie. Jedyne, do czego udało się tym sposobem dojść, to otwarcie pliku z jednej puszki profilem starszym, czyli masz plik z D750, ale wywołujesz go profilem np. z D200. Cała reszta opowieści to bajki dzieciaków.
    Z banalnie prostej sprawy robisz coś potwornie skomplikowanego i niedziałającego.

    Jest konwersja NEF na DNG. Przy czym DNG to też format RAW.
    Nie ma różnych wersji DNG Convertera, nie ma różnych wersji DNG tego samego pliku. Nie ma też żadnych problemów z importem DNG do LR, jeśli plik nie jest zapisany w zgodności z nowszą wersją ACR.

    Jeśli autor kupiłby LR4, to miałby najnowszą możliwą wersję, więc żadnych problemów z różnymi podwersjami też nie ma.



    Konwersja do DNG to całkowicie bezpieczna i pewne metoda otworzenia RAWów z nowych puszek w starczych wersjach LR i ACR.

    Cytat Zamieszczone przez wrzesientomek Zobacz posta
    Camera RAW wgrywało się nowsze i wszystko działało, choć ostatnio nie mogłem otworzyć RAWa koleżanki z D3200 i w PS CS5 nie dało się zaktualizować wtyczki, potrzebny był CS6.
    Wgrywało się nowsze ACR, ale tylko w granicach danej wersji PS'a i tak było od dawna - gdy tylko pojawiała się nowa wersja PS'a, wchodziło nowe ACR niezgodne ze starszym PS'em.
    Aby otworzyć NEFy z D3200 w PS CS5 wystarczyło dokonać konwersji do DNG.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wrzesientomek Zobacz posta
    A duże są koszty aktualizacji LR do nowszej wersji gdy takowa się pojawia (sorry za lenistwo, ale już mi dzisiaj łeb pęka. Do tej pory używałem Camera RAW, więc LR jest dla mnie czymś nowym. Camera RAW wgrywało się nowsze i wszystko działało, choć ostatnio nie mogłem otworzyć RAWa koleżanki z D3200 i w PS CS5 nie dało się zaktualizować wtyczki, potrzebny był CS6.
    Lightroom 6 cena w granicach 530 zł. Prawdopodobnie to ostatnia wersja pudełkowa LR choć Adobe twierdzi, że nie ale jakoś im nie wierzę
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Nie ma różnych wersji DNG Convertera, nie ma różnych wersji DNG tego samego pliku.

    Ja już wiem Gonzo, że ty jak coś napiszesz, to zawsze się pomylisz, i zawsze wyjdzie na opak. Nie ma różnych wersji DNG Convertera? Adobe twierdzi inaczej, nawet zrobiło sobie tabelkę (link) z tymi różnymi wersjami, których według ciebie nie ma. Zaznaczyłem ci nawet numerki tych wersji, o jakich twierdzisz, że ich nie ma.






    Piszesz też, że nie ma różnych wersji DNG... Informuję cię, że są, i znaleźć je można (na przykład, bo nie tylko) tutaj - patrz obrazek poniżej. Zaznaczyłem ci różne numerki (gruba strzałka) i opcje, które czynią wariacji wersji jeszcze więcej niż 3 (cieńsza strzałka).

    Ja rozumiem, że mało wiesz. Ja nawet próbuję rozumieć, że mimo swojego niedouczenia ze wszystkich sił pragniesz powiedzieć coś mądrego - i że kompletnie ci to nie wychodzi. Powiadam, próbuję to rozumieć... Ale nie rozumiem, jak można być tak tępym, żeby wypisywać takie kretynizmy i nawet nei próbować tego wcześniej sprawdzić! Naprawdę tego nie pojmuję, tym bardziej, że sprawdzenie tego jest tak banalnie proste...


    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #8

    Domyślnie

    Są różne wersje DNG Conwertera i samych plików DNG. Ale najnowszym można przekonwertować każdy plik do dowolnie starszej wersji i problem znika.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9

    Domyślnie

    Ja jak miałem Lightrooma 3 to używałem DNG converter dla różnych aparatów i nigdy problemów nie było.
    Możesz sobie wybrać do jakiej wersji DNG chcesz import i będzie działało.
    Także tak, można używać starszego Lightrooma z nowymi aparatami z proteza w sensie DNG converter
    D800 || D810
    Samyang 14 F2.8 || Sigma 24-35 F2 || Sigma 85 1.4 A || Tamron 70-200 F2.8 G2
    https://wedd.photo/

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Ja już wiem Gonzo, że ty jak coś napiszesz, to zawsze się pomylisz, i zawsze wyjdzie na opak. Nie ma różnych wersji DNG Convertera? Adobe twierdzi inaczej, nawet zrobiło sobie tabelkę (link) z tymi różnymi wersjami, których według ciebie nie ma. Zaznaczyłem ci nawet numerki tych wersji, o jakich twierdzisz, że ich nie ma.






    Piszesz też, że nie ma różnych wersji DNG... Informuję cię, że są, i znaleźć je można (na przykład, bo nie tylko) tutaj - patrz obrazek poniżej. Zaznaczyłem ci różne numerki (gruba strzałka) i opcje, które czynią wariacji wersji jeszcze więcej niż 3 (cieńsza strzałka).

    Ja rozumiem, że mało wiesz. Ja nawet próbuję rozumieć, że mimo swojego niedouczenia ze wszystkich sił pragniesz powiedzieć coś mądrego - i że kompletnie ci to nie wychodzi. Powiadam, próbuję to rozumieć... Ale nie rozumiem, jak można być tak tępym, żeby wypisywać takie kretynizmy i nawet nei próbować tego wcześniej sprawdzić! Naprawdę tego nie pojmuję, tym bardziej, że sprawdzenie tego jest tak banalnie proste...


    To że są coraz to nowsze wersje progrmau, to chyba normalne... Niby jak inaczej miałby obsługiwać nowsze aparaty.
    To nie są różne wersje, a aktualizacje.

    A DNG 1.1-1.4 to nie różne wersje tych samych plików, a wersje standardu. Przy czym od LR4 jest obsługa DNG v1.4, więc problemy możesz mieć tylko Ty. No i LR4 obsługuje wszystko starsze.
    Z LR 3 nie da się w czytać plików w standardzie 1.4, ale wtedy zgodnie z.opisem w programie wybiera się zgodność z LR3, a nie LR4.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Lightroom 5 i obsługa Active D-Lightning ?
    By sebastian_gora in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 24-07-2013, 19:18
  2. pytanie stary lightroom
    By kux in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-01-2010, 22:10
  3. obsługa D100
    By kursman12 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-12-2009, 12:29
  4. Digitutor- Animowana obsługa wiekszości nowych lustrzanek Nikona.
    By cotek in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-10-2009, 20:55
  5. Obsługa RAW d300s w lightroom 1.4.1
    By tobiks in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-10-2009, 13:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •