Close

Strona 242 z 274 PierwszyPierwszy ... 142192232240241242243244252 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2 411 do 2 420 z 2735
  1. #2411
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    I komu teraz wierzyć?
    Mi
    GO zależy od 3 spraw.
    1. Przysłony. Tu chyba mamy zgodność?
    2. Skali odwzorowania (czyli od odległości i użytej ogniskowej). Tu też chyba zgoda, choć mało kto zdaje sobie sprawę z bardzo prostej zależności między skalą odwzorowania, odległością i ogniskową.
    3. Od wielkości detektora (matryca/film). Tu wybieramy sobie CoC. Ale .... to wcale nie znaczy, że dla FX jest jedna wartość CoC. Bo CoC podaje się też dla określonego końcowego wydruku. Kalkulatory najczęściej podają CoC dla wydruku 20-30 cm. A jeśli robimy coś większego (lub odwrotnie - małego - telefony) to przyjmujemy inny CoC.

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Oczywiście. Ale ja o kadrowaniu nic nie wspominałem. W takim razie bez kadrowania większą GO daje wtedy FX?
    Tak. Wytłumaczenie niżej.

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    W takim razie dla odległości ostrzenia 20 m, ogniskowej 200 mm, i f/2.8 GO dla DX wynosi 1,06 m a dla FX 1,61 m. I o tym od samego początku pisałem. Więc w końcu jak to jest
    Tak jest, bo skala odwzorowania jest inna. Inny jest kadr. FX obejmuje więcej, więc to co jest na zdjęciu jest drobniejsze, więc jest ostrzejsze, dopiero mocno nieostre detale robią się poza GO. To tak łopatologiczne napisałem, nie czepiać się

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Rozważmy 2 przypadki:
    A.) Biorę D800 podpinam 200 2.8 i robię zdjęcie w FF, następnie cropuje je w postprocesie do APS-C.
    B.) Biorę D800 podpinam 200 2.8 i robię zdjęcie od razu w trybie APS-C.
    Dostanę dokładnie identyczne kadry, w pierwszym przypadku mam przyjąć inny CoC niż w drugim?
    Nie. Wtedy przyjmujemy ten sam CoC.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Ostrość pliku w powiększeniu 1:1, czyli absolutna podstawa w przypadku wyciągania z matryc maksymalnych rozdzielczości. Oraz przy odszumianiu/wyostrzaniu zdjęć.
    Jeśli weźmiesz 1:1 z matrycy 24 Mpx i 36 Mpx to zdjęcie z 36 Mpx będzie ... większe. A skoro jest większe to nie przyjmuje się takiego samego CoC jak dla zdjęcia małego.
    Zajmij się analizą tego o czym mówi CoC. To nie ma nic wspólnego z pikselami i ich wielkością.
    Ciągle zbaczasz w strone zagadnienia ostrości na zdjęciu, a nie głębi ostrości. To nie to samo. Diabeł tkwi w szczegółach.

    Przyznam, że po naszej dawnej dyskusji o GO tak się wkopywałem w literaturę, że hej. Ale zajęło mi to trochę czasu i nie wracałem do dyskusji o GO, bo to był OT. Tak jak i tutaj jest OT.

    Tu masz wizualnie zaprezentowane GO FX a DX: http://forum.nikoniarze.pl/showthrea...80#post3300680
    Zresztą sam piszesz o innej plastyce jak robisz repo z piłki kopanej. Zdecyduj się więc, czy wielkość detektora ma znaczenie czy nie.

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Takie pytanie pomocnicze: dlaczego ciągnąc suwak odszumiania z zachowaniem detali szum z gładkich partii schodzi bardzo ładnie, a detal jest degradowany w znacznie mniejszym stopniu?
    To jest bardzo proste i nie ma to nic wspólnego z GO. Dlatego, że programiści tak ustawili algorytmy. Sensownie. Po co ma być ostro w gładkich miejscach, skoro tam brak detalu. A jeśli jest mniej ostro tzn że mniej widać szum. To nie ma nic wspólnego z GO. To photoshop. I znowu zajmujesz się ostrością, a nie GO.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-10-2017 o 18:37

  2. #2412

    Domyślnie

    to co napisałeś brzmi przekonująco, może więc głębia będzie się delikatnie różniła, ale wielkość rozmycia będzie identyczna. Nawet z 20m podpinając 200 2.8 pod apsc i FF i otrzymujac inne kadry to wielkość rozmycia i tak będzie taka sama. Na pewno nie można więc powiedzieć, że dx z daleka da lepszą plastykę niż FF
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  3. #2413
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    to co napisałeś brzmi przekonująco, może więc głębia będzie się delikatnie różniła, ale wielkość rozmycia będzie identyczna. Nawet z 20m podpinając 200 2.8 pod apsc i FF i otrzymujac inne kadry to wielkość rozmycia i tak będzie taka sama.
    Może przekonująco, ale nie wszystko sobie przyswoiłeś. Rozmycie będzie takie samo na monitorze jak klikniesz na 100%. Ale zdjęcia będą zajmowały inny obszar (FX by musiał być wyświetlany na większej ścianie monitorów ). A jak wydrukujesz, to ważne czy wydrukujesz 120x180 cm z pełnego kadru czy z cropowanego. Będziesz miał inną zawartość na zdjęciu, pisałem o tym. Wyjdzie ci na to, że jeśli wydrukujesz oba zdjęcia w tych samych rozmiarach to FX ma większą GO. I to będzie prawda, bo to będzie inne zdjęcie niż to z DX

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Na pewno nie można więc powiedzieć, że dx z daleka da lepszą plastykę niż FF
    Tu zgoda. Bo zawsze możesz wycropować FX i mieć małą GO.
    Cropując zmienia się CoC.

  4. #2414

    Domyślnie

    Oczywiście, przecież ja tego nie neguję. Oczywiście, ze zdjęcia będą zajmowały inny obszar, tak to możemy iść przez 4/3 aż do kompaktu ale nie o to przecież chodzi
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  5. #2415

    Domyślnie

    Bawił się może ktoś w automatyczną kalibrację frontfocusu i backfocusu w D500? Jakie są wasze opinie?
    Z6, 24-70/4s, D500, N24-120, N17-55, N70-300 VR, Tamron 70 200 2.8 G2, Sigma 35mm F1.4 ART SB-900, RAYNOX MACRO DCR- 250.

  6. #2416

    Domyślnie

    Z systemowymi szkłami bardzo fajnie to działa. Z Sigmami tylko USB Dock daje rade.
    D850 + Irix 11/4 + N24-70/2.8 + N70-200/2.8 FL + N105/1.4E ED + S35/1.4 + S50/1.4 + S135/1.8 + T17-35/2.8-4 + T85/1.8 VC + SB910 + Navigator X + trochę umiejętności i dużo planów

  7. #2417

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jarek5555 Zobacz posta
    Bawił się może ktoś w automatyczną kalibrację frontfocusu i backfocusu w D500? Jakie są wasze opinie?
    Nawet działa i daje podobne wartości w stosunku do wcześniejszych pomiarów wykonanych ręcznie.
    Mam tylko pytanie, nie mogę odczytać zapisanych wartości w programie ViewNX2, brak jest pola AF Fine Tune.
    Przy przeglądaniu plików z innych aparatów np: D300, D750 w pozycji AF Fine Tune mam podane wartości.
    Czy ktoś może sprawdzić u siebie jak to jest w przypadku D500
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  8. #2418

    Domyślnie

    Właśnie sprawdzam swoje nefy z paru różnych D500 i w przypadku niektórych w polu AF Fine Tune pokazuje "---" a w innych normalnie "OFF" lub "ON(...)"...

    - - - - kolejny post - - - - - -

    ViewNX2 chyba nie obsługuje D500

  9. #2419

    Domyślnie

    U mnie po otwarciu pliku z D500 znika napis AF Fine Tune, natomiast na innych puszkach pojawia się AF Fine Tune oraz "Off" lub "On" i wartość precyzyjnej korekty.
    Zapewne tak jak sugerujesz View NX2 nie czyta pełnych Metadate z D500.
    W Capture NX-D oraz DXO też nie mogę zobaczyć precyzyjnej korekty dla poszczególnych obiektywów.
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  10. #2420

    Domyślnie

    U mnie w NX-D oraz NX-i wyświetla się pole AF Fine Tune. Ale niestety w jednym przypadku (parę zdjęć) pokazuje "---" podczas gdy w innych przypadkach wyświetla normalnie. Może to kwestia użytego obiektywu?

Strona 242 z 274 PierwszyPierwszy ... 142192232240241242243244252 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4,5-5,6G ED VR oficjalnie
    By prz3mo in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 175
    Ostatni post / autor: 05-10-2015, 12:53
  2. Pytanie o SB-900 / Nikon D500
    By Kviki in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-07-2011, 12:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •