Close

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 113
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    śląsk
    Posty
    54

    Domyślnie Dylemat: Z7II czy D850 + problem teleobiektywu

    Dzień dobry kolegom i koleżankom.
    Od czytania i porównywania już zaczynam głupieć, mam potworny mętlik.
    Proszę zatem o wsparcie, bo głowę mam gorącą i po prostu się zapętliłem w opcjach.

    Amatorsko zajmuję się fotografią sportową - mój syn kopie piłę już ładnych kilka lat. Oczywiście trzaskam fotki z meczów i te sprawy.
    Obecnie posiadam Nikona D3200 ze szkłem Tamrona SP 70-300 F/4-5.6 USD VR i jestem z tego zestawu BARDZO zadowolony.
    Z uwagi na kosmiczny przelot sprzętu chcę kupić coś nowego. Jedno body mam 300k przelotu, drugie 130k, a szkło lata od kilku lat na obu tych body.

    Co potrzebujÄ™?
    Otóż specyfika robienia zdjęć jest taka, że wybieram dogodne miejsce i z niego obstrzeliwuję całe boisko. Czasem to 5-10m do obiektu, czasem ponad 100 patrząc po przekątnej boiska.
    Te drugie fotki potem kadruję i o ile nie mam zbyt wielu problemów z ostrością, o tyle zdjęcia są z lekkim grysikiem, gdy światło jest takie sobie. Rozumiem, że to kwestia maksymalnego zoomu, słabego światła i takie tam, jednak myślę, że większa rozdzielczość matrycy aparatu pozwoli mi mieć lepszej jakości wycinek z takiego kadru.
    Postanowiłem nabyć pełną klatkę. W dodatku z dużą rozdzielczością matrycy, chciałbym co najmniej 35Mpix.
    Chyba siłą przyzwyczajenia idę kolejny raz w Nikona, opcje: Z7II lub D850.
    Cenowo zbliżone, matryce też ok. 45Mpix. Niby trochę lepiej wypada D850.
    Pozostaje problem szkła.
    MUSI mieć szybki AF - co najmniej tak szybki, jaki mam obecnie.
    Obiektywy, jakie chciałbym do tego dobrać, musiałyby mieć dolną ogniskową 70 do max 100, a górną co najmniej 300 a najchętniej 400.
    Do D850 Sigma Nikon F 100-400mm f/5-6.3 DG OS HSM ? NIKKOR 28–300 mm f/3,5–5,6G ED VR ? NIKKOR 80-400 f/4.5-5.6G ED VR ? TAMRON 150-600MM F/5.0-6.3 DI VC USD G2 ? NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6E ED VR ?
    Do Z7II Tamron Nikon Z 70-300mm F/4.5-6.3 Di III RXD ? NIKKOR Z 100-400mm f/4.5-5.6 VR S ?

    Poradźcie proszę, jaka kombinacja byłaby najlepsza? Jakieś inne szkła? Budżet wiadomo, jak najmniej chciałbym wydać, jednak jeśli ma być różnica tysiaka czy dwóch a efekt dużo lepszy - wiadomo, że dołożę.
    Dodam, że wolałbym kupić nowe, z gwarancją. Jakoś trochę boję się używek, bo nie wiadomo, co kto z tym robił i jak traktował.
    Ratujcie...

  2. #2

    Domyślnie

    Nikon Zf + FTZII + Sigma 60-600. Tak, wiem, tanio nie jest, ale jeśli celujesz w wymienione przez Ciebie body, tanio nie może być.

    Zf + FTZII jest (będzie, jak tylko się zaraz pojawi) tańszy od Z7II.
    AF znacznie lepszy od Z7II - to wnoszÄ…c ze specyfikacji i opisu.
    Przy takim zestawie obecność (lub jej brak) adaptera FTZ nie robi różnicy w (nie) poręczności zestawu.
    Zf warto wziąć z tym dodatkowym uchwytem Small Rig, ma być dodawany za free do pierwszych egzemplarzy.

    S60-600 da Ci pożądany zasięg.
    Przypuszczam, iż w takich warunkach zawodowcy używają dwóch body, z zapiętymi 70-200 i 200-600.

    Zf to "tylko" 24MPix - ale dysponując długą ogniskową nie będziesz musiał tak zawzięcie cropować.
    Poza tym, crop z FX wygląda inaczej, niż crop z DX.

    Oczywiście, konieczne jest rozważenie ergonomii "retro-body" - może w sporcie się nie sprawdzi?

    Przy swoich rozważaniach chyba nie wziąłeś pod uwagę mnożnika ogniskowej przy zmianie z DX na FX.
    By uzyskać ten sam zasięg (kąt widzenia) jaki masz na DX z 70-300, na FX musiałbyś mieć obiektyw 100-450.
    Zatem nawet kupując 100-400, będziesz musiał jeszcze więcej wycinać (oczywiście, z materiału lepszej jakości).
    Z tele typu 150-600...200-600 możesz z kolei mieć zbyt daleki zasięg na początku zakresu - kwestia, ile fotek miałeś na 70mm na dotychczasowym zestawie?

    Jeszcze innÄ… opcjÄ… jest D500 + S60-600.
    Ew D7500, AF wiadomo słabszy od D500, za to znacznie lepszy od D3200.
    Ostatnio edytowane przez Wind Mill ; 24-09-2023 o 13:55
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    śląsk
    Posty
    54

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Nikon Zf + FTZII + Sigma 60-600. Tak, wiem, tanio nie jest, ale jeśli celujesz w wymienione przez Ciebie body, tanio nie może być.

    zawodowcy używają dwóch body, z zapiętymi 70-200 i 200-600.
    Ja tylko fotki pstrykam hobbystycznie. Mieć co powspominać, z klubu mają co wrzucić na stronkę i takie tam *******ety. Żadne profi

    No i po kolei... Faktycznie, nie wziąłem pod uwagę mnożnika ogniskowej.
    Fotek na ogniskowej 70 do 100 mam może z 10%, może mniej. Głównie oscyluję w przedziale 150-200, na maksymalnym zoomie też się zdarza i to nawet często.

    Szczerze mówiąc odrzuciłem na wstępie ZF oraz całą resztę body mających 24Mpix, bo teraz tyle mam i odczuwam delikatnie mówiąc niedosyt.
    Dlatego też w pierwszym poście wspomniałem o kryterium rozdzielczości powyżej 35Mpix.
    Cena tej Sigmy 60-600 nie przeraża mnie, ponieważ założyłem budżet na szkło 5-10k natomiast na body taki, aby całościowo zmieścić się w 20k za body + szkło.

    EDIT
    Patrząc na ceny chyba wybiorę coś z tych dwóch upatrzonych, jednak mam naprawdę zagwozdkę co do szkła.
    Do Z7II znalazłem Nikkor Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR za 9300. Będzie coś z tego? Bo takiej Sigmy 60-600 nie umiem wyszukać na bagnet Nikon Z.
    Ostatnio edytowane przez ArKos ; 24-09-2023 o 14:26

  4. #4

    Domyślnie

    24Mpix daje niedosyt, bo mocno cropujesz na słabej matrycy. Jeśli dobrze Cię zrozumiałem.

    Jest duża różnica pomiędzy 24M na 300mm gdy przycinasz a 24M na 600mm gdy nie przycinasz.

    O profi wspomniałem tylko w kontekście zasięgu (kąta widzenia) - 2 obiektywy pro vs 1 obiektyw amatorski.

    Jeszcze a propos 600mm - trza mieć świadomość, że tu i czas krótszy potrzebny (wyższe ISO) oraz istnieje wpływ przejrzystości powietrza (wilgotność, termika), nie wiem czy na boisku na 100 metrach takowy występuje.
    Tu by się stadionowi reporterzy musieli wypowiedzieć.

    No i kolejna kwestia - pytanie, jaki procent obecnie robionych jest zdjęć na 300mm i mocno przycinanych, czy aż 600mm (DX) jest potrzebne?
    Za to na FX owe 600 dalekosiężnie może się sprawdzać.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    śląsk
    Posty
    54

    Domyślnie

    Dobrze zrozumiałeś - drażni grysik, gdy croppuję kadr na ogniskowej 300. I od tego chcę uciec. Mam też świadomość, że cropp z pełnej klatki będzie lepszy.
    Na boisku często jest problem deszczu. Już teraz widać to mocno nawet na niewielkiej ogniskowej, a im większa, tym gorzej, więc od tego chyba nie da się uciec.
    Procent przycinanych kadrów z 300mm oceniam na jakieś 15-20%.

    Patrząc na ceny chyba wybiorę coś z tych dwóch upatrzonych, jednak mam naprawdę zagwozdkę co do szkła.
    Znalazłem nowe body Z7 za 8k i do niego znalazłem Nikkora Z 180-600mm f/5.6-6.3 VR za 9300. Będzie coś z tego? Bo takiej Sigmy 60-600 nie umiem wyszukać na bagnet Nikon Z.

  6. #6

    Domyślnie

    Mój głos na nowy D850 + używany nikkor 300 2.8VR.
    Różnica w obrazowaniu i sprawności AF będzie kosmiczna w porównaniu z Twoim starym zestawem.
    A Ty będziesz mógł skupić się tylko na kadrach i rozwijać swoje umiejętności wraz z Synem 🙂

    Jeśli bezlustro z nikona, to w temacie dynamicznych akcji, zdecydowanie Z8 lub Z9. Tam gdzie często kręci się obydwoma kółkami nastawczym - nie odrywając wzroku od wizjera - aparaty typu Zf nie sprawdzą się zbytnio.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    śląsk
    Posty
    54

    Domyślnie

    Ok, D850.
    Szkło, o którym piszesz to stałka? Bo takie odpada... Muszę mieć zmiennoogniskowe szkło.
    Zarzuć jakieś szkło do tego D850. Najchętniej nowe, trochę boję się używek, ale jeśli mus, to mus.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ArKos Zobacz posta
    ...Bo takiej Sigmy 60-600 nie umiem wyszukać na bagnet Nikon Z.
    Bo nie jesteś cudotwórcą.
    Nie ma na Z - stąd wspomniałem o adapterze FTZII - Sigma jest pod F.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    śląsk
    Posty
    54

    Domyślnie

    Haha! Widzisz, jestem lamerem Kupiłem raz kilka lat temu, zapomniałem o temacie i teraz to dla mnie strasznie zagmatwane.
    No a skoro ta Sigma ma F, to do takiego D850 czy też może D750 mogę wykorzystać?
    Z tego wszystkiego już zacząłem rozważać D750 czy D800... Im więcej czytam tym głupszy jestem

  10. #10

    Domyślnie

    Tak, bagnet "F" jest nikonowski, do wsiech wymienionych siÄ™ nada.

    I jeszcze jedna kwestia - gęsta matryca, robienie w RAW, objętość plików. Ma znaczenie zarówno wydajność kompa jak i dostępna pojemność magazynu na pliki.

    Co do 300/2,8 - z D850 będziesz miał z czego wycinać - mowa zarówno o rozdzielczości matrycy jak i o jakości szkła.
    Jedyny problem, to brak możliwości zrobieni bliższych fot; a jest możliwość odejścia dalej?

    To tak by za łatwo w głowie nie rozjaśnić.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

Strona 1 z 12 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wÄ…tki

  1. D850 i problem z funkcją sterowania błyskiem
    By Agata in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-09-2023, 14:22
  2. z7II (soft 1,4) + pilot ML-L7 = problem
    By passer in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 21-04-2022, 22:44
  3. Przesiadka z D5 na Z7II dylemat
    By Paapaj in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 03-01-2021, 12:20
  4. Z7II, z6II czy może d850
    By Nysiu1337 in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 10-12-2020, 13:05
  5. D810 VS D850 czy warto dopłacać do D850?
    By kurczeblade in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 21:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakÅ‚adać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomoÅ›ci
  • Nie możesz dodawać zaÅ‚Ä…czników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •