Close

Strona 241 z 274 PierwszyPierwszy ... 141191231239240241242243251 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2 401 do 2 410 z 2735
  1. #2401

    Domyślnie

    W tej powtórce z fizyki wszystko już chyba zostało powiedziane, może tylko poza jednym, że krążek rozproszenia musi być jednakowy jeżeli chcemy obiektywnie porównywać ostrość, w tym również głębię ostrości w różnych sytuacjach. Ponieważ ostrość jest wielkością subiektywną każdy może sobie przyjąć subiektywnie wielkość krążka rozproszenia, tylko ostrości wyrażonej przy pomocy różnych krążków rozproszenia nie można ze sobą bezpośrednio porównywać, bo krążek rozproszenia jest w takim przypadku jak mi się wydaje substytutem jednostki miary.

  2. #2402

    Domyślnie

    I komu teraz wierzyć? Bo całość zaczyna zahaczać o absurd bądź subiektywne opinie...

  3. #2403

    Domyślnie

    Moim skromnym zdaniem jeżeli pewne wartości subiektywne takie jak ostrość czy jej pochodna głębia ostrości chcemy obiektywnie porównywać w różnych sytuacjach, to musimy sobie ustalić jedno obiektywne kryterium porównawcze inaczej będziemy dyskutować czy lepsze są śliwki czy jabłka. Możemy oczywiście przyjąć inne kryteria dla telefonów inne dla aparatów DX a jeszcze inne dla FF i to może mieć swoje uzasadnienie praktyczne. Tylko tego bezpośrednio nie można porównywać, bo na końcu jest obrazek tej samej wielkości na papierze lub monitorze z różnych urządzeń i trudno będzie kogoś przekonać, że ostrość jest ta sama jeżeli będzie wyraźnie inna pomimo tego, że z wyliczeń wynika że ma być taka sama.

  4. #2404

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    I komu teraz wierzyć?
    Najlepiej praktyce, a na wszelkie symulatory i testy brać sporą poprawkę.

  5. #2405

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jalk Zobacz posta
    Najlepiej praktyce, a na wszelkie symulatory i testy brać sporą poprawkę.
    Tylko co, kiedy praktyki brak? Jak zmierzyć GO? Pytam retorycznie, bo dla mnie to faktycznie zaczęło zakrawać o skrajności...

  6. #2406

    Domyślnie

    Pracować nad tą praktyką, a teoretyzowanie zostawić naukowcom

  7. #2407

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jalk Zobacz posta
    Pracować nad tą praktyką, a teoretyzowanie zostawić naukowcom
    Kalkulatory są kwestionowane, testy są kwestionowane, niektóre kwestie są niejednoznaczne... A najwięcej wiedzą forumowicze

  8. #2408

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To dopiero jest bzdura. Dla FF i DX MUSI być przyjęty inny krążek rozproszenia, bo inaczej by wychodziło na to, że obojetnie czy robimy zdjęcia komórką czy aparatem wielkoformatowym to GO jest taka sama.
    Rozważmy 2 przypadki:
    A.) Biorę D800 podpinam 200 2.8 i robię zdjęcie w FF, następnie cropuje je w postprocesie do APS-C.
    B.) Biorę D800 podpinam 200 2.8 i robię zdjęcie od razu w trybie APS-C.
    Dostanę dokładnie identyczne kadry, w pierwszym przypadku mam przyjąć inny CoC niż w drugim?

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ostrość 1:1 - co to za twór???
    Ostrość pliku w powiększeniu 1:1, czyli absolutna podstawa w przypadku wyciągania z matryc maksymalnych rozdzielczości. Oraz przy odszumianiu/wyostrzaniu zdjęć.
    Takie pytanie pomocnicze: dlaczego ciągnąc suwak odszumiania z zachowaniem detali szum z gładkich partii schodzi bardzo ładnie, a detal jest degradowany w znacznie mniejszym stopniu?

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To coś nie mówiło by NIC o GO, a jedynie o ostrości. I porównywało by się wtedy zdjęcia o różnych rozmiarach, czyli totalnie bez sensu.
    Głębia ostrości jak sama nazwa wskazuje opisuje to, co jest ostre, czyli tą ostrość trzeba najpierw w jakiś sensowny sposób zdefiniować.

  9. #2409

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    Tylko co, kiedy praktyki brak? Jak zmierzyć GO? Pytam retorycznie, bo dla mnie to faktycznie zaczęło zakrawać o skrajności...
    To ja jeszcze inaczej.
    Wielkość średnicy rozmycia punktu na matrycy aparatu w funkcji odległości zależy wyłącznie od ogniskowej i przysłony obiektywu. Jaką średnicę rozmycia na matrycy sobie dopuścimy taką będziemy mieli naszą subiektywną głębię ostrości i to miałem na myśli w poprzednich wypowiedziach. Ponieważ jednak celem fotografowania jest zazwyczaj powiększony obraz na papierze, monitorze itp. sprawa się nieco komplikuje. Przyjęto kiedyś w odległych czasach analogów, że granica głębi ostrości jest tam gdzie znajduje się największy możliwy krążek na filmie, który powiększony do rozmiarów odbitki 20x30 cm i oglądany z odległości około jednego metra nadal wydaje się punktem. Dla mnie jest to bardzo nieostra definicja ostrości. Tutaj w dzisiejszych czasach zaczynają się dodatkowe schody, ponieważ namnożyło się bardzo dużo formatów matryc, a kropowanie przy obróbce jest codziennością, to też wydaje się, że cała ta pierwotna definicja stała się mało użyteczna bo tak rozumiana głębia ostrości zmienia się nie tylko ze zmianą matrycy, ale również z każdym przycięciem kadru przy obróbce. Oczywiście nie neguję użyteczności wiedzy o zasadach kształtujących głębię ostrości, natomiast dzisiaj jej dokładne wyliczanie jest chyba mało użyteczne poza szczególnymi przypadkami. To co mnie dzisiaj interesuje to nie teoretyczne granice przestrzeni ostrości, a rozkład nieostrości przed i za płaszczyzną ostrości, ponieważ to tak naprawdę tworzy plastykę zdjęcia.

  10. #2410

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarz Zobacz posta
    A najwięcej wiedzą forumowicze
    A nawet jak nie wiedzą, to i tak coś muszą napisać

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    Rozważmy 2 przypadki:
    A.) Biorę D800 podpinam 200 2.8 i robię zdjęcie w FF, następnie cropuje je w postprocesie do APS-C.
    B.) Biorę D800 podpinam 200 2.8 i robię zdjęcie od razu w trybie APS-C.
    Dostanę dokładnie identyczne kadry, w pierwszym przypadku mam przyjąć inny CoC niż w drugim?

    .
    Krążek rozproszenia jest zależny od wielkosci detektora, czyli w powyższym przykładzie przyjmujesz do rozważań apsc i w obu przypadkach będzie taki sam

Strona 241 z 274 PierwszyPierwszy ... 141191231239240241242243251 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4,5-5,6G ED VR oficjalnie
    By prz3mo in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 175
    Ostatni post / autor: 05-10-2015, 12:53
  2. Pytanie o SB-900 / Nikon D500
    By Kviki in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-07-2011, 12:32

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •