Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 31
  1. #11

    Domyślnie

    Pathfinder miał fatalne wsparcie, na szczęście jest gość, który napisał darmowy program do obsługi: konfiguracji samego szpeja, ściągania logów na jakiś nośnik zewnętrzny, konwersji formatu loga na wiele różnych innych formatów, samego geotagowania, i tak dalej... Co ciekawe napisał też prosty program na javę (czyli działa na wszystkich, nawet na antycznych komórkach) do obsługi w terenie, jakby komuś było mało.

    A co do pytania z pierwszego postu - te warunki przy dzisiejszym poziomie technologii cywilnej są nie do przeskoczenia: albo logowanie nie co minutę, albo nie dwa tygodnie be przerwy, a powiedzmy 48+ godzin... Nawet jak się loggera ustawi w ten sposób, żeby oszczędzał prąd i miejsce na karcie - na przykład każe mu się nei logować, jeśli nie zmienił pozycji - to on, ten biedny logger musi skądś wiedzieć, czy ta pozycja uległą zmianie, czy nie - więc prąd na to idzie.

    Ale jak ktoś przewiduje pełne dwa tygodnie bez grama cywilizacji (czyli bez gniazdka z prądem), to czasem wystarczą 4 baterie do zwykłej komórki i rozsądek, na przykład żeby wyłączać szpejo w nocy.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  2. #12

    Domyślnie

    Po analizie ofert postanowiłem, że sobie geotrackera zrobię.
    W tym celu przeanalizowałem dostępne komponenty na Aliexpress,
    zamówiłem, czekałem miesiąc (święta). Dziś dostałem, połączyłem jedno z drugim, zasiliłem bateryjką i ... mruga - znaczy się działa.
    Całkowity koszt ok 80 zł. (oprócz baterii).

    A tak wygląda :





    Jedno to odbiornik GPS, drugie to rejestrator parametrów lotu drona.
    Zapis na karcie mikro SD.
    Zapisywane dane zależnie od konfiguracji odbiornika.
    Konfiguracja rejestratora w pliku na karcie. Ustawia się tylko prędkość transmisji.

    Jutro testy w polu.

  3. #13

    Domyślnie

    I jak testy przebiegły?

    Mógłbyś coś bliżej napisać jakie dokładnie to moduły i ew. jakiś schemat połączeń?
    Pozdrawiam
    Robert Błaszczak
    http://www.blaszczak.pl

  4. #14

    Domyślnie

    No właśnie, czekamy na dobre wieści
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  5. #15

    Domyślnie

    Testy przebiegły pomyślnie.
    Właściwie nic lepszego w tym temacie nie potrzebuję.

    Może na początek kilka obrazków.
    1 Zestaw roboczy :


    Jak widać razem z baterią litową 3000 mAh mieści się w futerale po filtrach.



    Co wchodzi w skład zestawu roboczego :



    - bateria litowa 3,7V 3000 mAh,
    - odbiornik GPS,
    - rejestrator,
    - karta mikroSD,
    - kabelek aby to spiąć ze sobą,
    - futerał.

    Zestaw uruchomieniowy :



    Żeby skonfigurować odbiornik GPS należy podłączyć go do komputera przez RS232, do tego celu użyłem widocznego wyżej modułu USB/RS232 + 4 kabelki których na zdjęciu nie widać.
    Baterię litową należy też od czasu do czasu ładować. Przyda się specjalna ładowarka np. taka jak wyżej.

    Zestaw roboczy złożony :


    Schemat połączeń banalnie prosty:
    - bateria równolegle zasila oba moduły,
    - moduły połączone są jednym przewodem Tx z odbiornika do Rx rejestratora.

    Rejestrator zapisuje na karcie pamięci informacje o czasie i pozycji z odbiornika.
    Format zapisu tekstowy UBX.
    Rejestrator tworzy nowy plik przy każdym uruchomieniu.

    Konfiguracja rejestratora odbywa się poprzez edycję pliku na karcie pamięci.
    Właściwie to nie trzeba nic robić - domyślna prędkość transmisji 9600 bps jest taka sama jak odbiornika.

    Typ i namiary na rejestrator : Blackbox openlog
    Do kupienia na Aliexpress.


    Odbiornik GPS GY-NEO6MV2,
    Kupiony na Aliexpress

    Duża antena, nie gubi sygnału nawet w pochmurny dzień. Testowałem pod dachem gdzie GPS z telefonu i tabletu pokazywały brak satelitów na orbicie.

    Odbiornik GPS fabrycznie skonfigurowany jest tak, że przesyła masę informacji która się dubluje na wiele sposobów.
    Tzn ta sama informacja przesyłana jest na wiele sposobów ( binarnie i tekstowo w różnych formatach).
    Żeby ograniczyć ilość informacji trzeba podłączyć odbiornik do komputera za pomocą łącza RS232 i skonfigurować programem u-center



    Przy konfiguracji wyłączamy niepotrzebne pakiety i zmieniamy częstość odczytów pozycji.
    Domyślnie GPS odczytuje pozycję co sekundę. Ja zmieniłem czas na 10 sekund.
    Z pakietów wybrałem dwa tekstowe :
    $GPZDA - odczyt daty i czasu
    $GPGGA - odczyt pozycji.
    Przy takiej konfiguracji na karcie zapisuje się ok 40 kB danych na godzinę czyli ok 1 MB na dobę.

    No i teraz przechodzimy do tego co pewnie was najbardziej zniechęci.
    Mianowicie do formatu danych.
    Nie jest to GPX ani KML tylko UBX - tekstowy plik po jednym wierszu na pakiet coś jak to :

    $GPZDA,053355.00,11,01,2016,00,00*67
    $GPGGA,053405.00,5254.82538,N,02160.88496,E,1,09,1 .56,177.1,M,35.7,M,,*5B

    W pierwszym wierszu jest godzina i data (UTC)
    W drugim godzina , pozycja, liczba satelitów,, wysokość, i jeszcze jakieś śmieci.
    I tak co 10 sekund.

    Program u-center ma możliwość wczytania tego pliku i wygenerowania mapy trasy w postaci KML lub pliku HTML z podkładem z google maps.
    Jeżeli trasa nie zawiera zbyt wiele punktów (kilkaset) to na mapce ładnie trasę widać.
    Ale w tym wygenerowanym pliku KML zapisane są jedynie pozycje - bez czasu. W związku z tym nie nadaje się on do geotagowania zdjęć.

    Zrobiłem program (mogę go nieodpłatnie udostępnić) który na podstawie pliku UBX zbiorczo przepisuje pozycje do plików JPG na podstawie porównania czasu utworzenia pliku z EXIF.
    Tak że moje potrzeby w tym zakresie zostały zaspokojone.
    Testy pokazały maksymalny lokalizacji +- 20 m, przy czasie 10 sekund nie potrzeba chyba żadnej aproksymacji.


    Na razie tyle, bo palce mi zmarzły.

  6. #16

    Domyślnie

    Dalej ...

    Nie udało mi się jeszcze dokończyć testu wydajności baterii w tym układzie.
    Po trzech dobach ciągłej pracy zżarła mnie ciekawość i musiałem zajrzeć do karty by sprawdzić czy się coś zapisało.

    Nie wiem też jak zachowa się to to gdy napięcie baterii spadnie do minimum.
    Raczej się nie wyłączy tylko zacznie zapisywać głupoty.
    Może to spowodować uszkodzenie pliku na karcie.

    Te testy wymagają czasu.
    Wyjdzie w praniu.

  7. #17

    Domyślnie

    18650 byłyby bardziej praktyczne chyba. Jakie parametry napięcia wejściowego mają te układy?

    Ten output powinno się dać bardzo łatwo przekształcić do GPXa ( czyli XMLa ). Wrzucić header, a później tagi wpt z time, lat, lon.
    d70s + N18-70 + N55-200

  8. #18

    Domyślnie

    Użyłem takiej baterii jaką miałem pod ręką ( w pudełku)
    Akurat pasującej do futerału.
    A co do GPX to oczywiście, że tak. Ale potrzebna jest dodatkowa programowa obróbka.
    Nie od razu ...

    Jeszcze o baterii ..
    Liczę na to, że układ zabezpieczający baterię przed nadmiernym rozładowaniem
    zadziała zanim odbiornik/rejestrator zgłupieje.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    GPS modules NEO - 6 m, 3 v to 5 v power supply is Universal
    Openlog 3.3V to 12V
    Ostatnio edytowane przez vid3 ; 12-01-2016 o 20:55

  9. #19

    Domyślnie

    Jeżeli bateria ma zabezpieczenie, to nastąpi odcięcie zasilania, pytanie przy jakim napięciu. W specyfikacji powinieneś mieć napisane, aczkolwiek wiem, że z częściami z chin różnie z dokumentacją bywa ^^ Przy zabezpieczonych 18650 można się spotkać z napięciem poniżej 3V ( 2.8-2.9V ), aczkolwiek są to pomiary baterii ( zabezpieczonych ) rozładowanych w latarkach, a nie specyfikacje odcięcia zasilania dla zabezpieczeń.
    d70s + N18-70 + N55-200

  10. #20

    Domyślnie

    Myślałem jeszcze o dołożeniu przetwornicy step-up na 5V.

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •