Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Takie rzeczy to ja też widzę.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Otwórz plik w XnView
    Ten program jest ślepy

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez artur0372 Zobacz posta
    A gzie to się zaznacza w LR bo nie widzę?

    Normalnie jest to widoczne w module Library, w prawym panelu na samym końcu, zatytułowanym Metadata. Na belce tego panelu jest rozwijalne combo, trzeba wybrać z niego EXIF - wtedy panel Metadata pokazuje dane z EXIFa, nie wszystkie niestety. Nalezy mieć nadzięję, ze serial obiektywu tam będzie.

    O ile prawie każdy EXIF zawiera dane body, które go zapisuje (w tym numer seryjny), o tyle nie każde body zapisuje numer seryjny obiektywu, jaki ma zapięty. Na przykład Fuji z serii X zapisuje takie dane, inne body nie lub nie zawsze. Czasem wynika to z tego, że dane body z założenia pomija takie dane o obiektywie jak serial, a czasem zapisuje, ale ma kłopot z komunikacją z obiektywem (np. trzecich firm), więc w sumie body nawet by chciało zapisać, ale obiektyw takich danych nei podaje...

    Flickr udostępnił te dane, jak poszukasz zdjęć z aparatów FujiFilm (np. X-T1), wejdziesz na dane zdjęćie i klikniesz pokaż EXIF - jest spora szansa na to, że zobaczysz numer seryjny obiektywu (włąśnie to sprawdziłem i już na drugim wytypowanym go widzę). Nie mam pewności, czy body Nikona takie dane zapisują, ale możesz to sobie spokojnie sprawdzić na flickrze.




    EDIT - POPRAWKA!


    Sprawdziłem przed momentem (nigdy wcześnie nie było mi to potrzebne, więć sprawdzilem dopiero teraz): ściągnąłem zdjęcie o jakim wiem, że ma w EXIFie numer seryjny obiektywu, ale niestety nei udało mi się zmusić LRa,żeby to pokazał w panelu Metadata. Owszem, pokazuje numer puszki na moich zdjęciach z Nikona, ale numeru seryjnego obiektywu nie. Pogrzebię głębiej, ale nie sądzę, żeby to dało się pokazać bez użycia jakichś specjalnych pluginów.
    Ostatnio edytowane przez 2pompony ; 14-12-2015 o 14:44
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #13

    Domyślnie

    Chyba lipa. Nic nie idzie znaleźć.

  4. #14

    Domyślnie

    Oto co empirycznie stwierdziłem, nei są to prawa ogólne, raczej garść luźno powiązanych znalezisk i domysłów:

    1. Numery seryjne użytego przy zdjęciu sprzętu mogą, ale nie muszą się znaleźć w EXIFie. Nikon na pewno (a przynajmniej dwa odległe modele: D80 i D7100) zapisuje serial body natomiast nei zapisuje seriala obiektywu niezależnie od producenta (sprawdzane na 2 Nikkorach i dwóch Sigmach). FujiFilm (a przynajmniej X-T1) zapisuje serial obiektywu, ale seriala body już nie, co wydaje się dziwne. Ciężko powiedzieć czemu tak siędzieje i skąd taka rozbieżność, skoro specyfikacja EXIFa jest znana, a w instrukcji piszą, ze aparat wspiera EXIF w tej a tej wersji...

    2. Goły LR nie jest najlepszym narzędziem do dokładniejszego sprawdzania EXIFa. Sam z siebie pokazuje tylko najważniejsze dane i tylko najważniejszymi danymi można manipulować (na przykład przy zmianie nazw plików, tagowaniu, filtracji, czy czymś takim). Są na szczęście pluginy, które umożliwiają więćej, od samego podejrzenia całej zawartości EXIFa, do manipulacji danymi zawartymi w EXIFie. LR pokazuje numery seryjne body w panelu Metadata, jeśli te numery są dostępne - lub więcej z zawartości EXIFa w oknie odpowiedniego pluginu.

    3. Pomimo tego, że pluginy do LRa pokazują milion informacji normalnie w LRze niewidocznych, nie mam pewności, że pokazują wszystkie dane, jakie zawiera EXIF. Na szczęście są programy czy wtyczki do różnych przeglądarek, które pod względem szpiegowsko-dochodzeniowym są znacznie bardziej zaawansowane i pokazują pewnie sporo więcej...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Oto co empirycznie stwierdziłem, nei są to prawa ogólne, raczej garść luźno powiązanych znalezisk i domysłów:

    1. Numery seryjne użytego przy zdjęciu sprzętu mogą, ale nie muszą się znaleźć w EXIFie. Nikon na pewno (a przynajmniej dwa odległe modele: D80 i D7100) zapisuje serial body natomiast nei zapisuje seriala obiektywu niezależnie od producenta (sprawdzane na 2 Nikkorach i dwóch Sigmach). FujiFilm (a przynajmniej X-T1) zapisuje serial obiektywu, ale seriala body już nie, co wydaje się dziwne. Ciężko powiedzieć czemu tak siędzieje i skąd taka rozbieżność, skoro specyfikacja EXIFa jest znana, a w instrukcji piszą, ze aparat wspiera EXIF w tej a tej wersji...

    2. Goły LR nie jest najlepszym narzędziem do dokładniejszego sprawdzania EXIFa. Sam z siebie pokazuje tylko najważniejsze dane i tylko najważniejszymi danymi można manipulować (na przykład przy zmianie nazw plików, tagowaniu, filtracji, czy czymś takim). Są na szczęście pluginy, które umożliwiają więćej, od samego podejrzenia całej zawartości EXIFa, do manipulacji danymi zawartymi w EXIFie. LR pokazuje numery seryjne body w panelu Metadata, jeśli te numery są dostępne - lub więcej z zawartości EXIFa w oknie odpowiedniego pluginu.

    3. Pomimo tego, że pluginy do LRa pokazują milion informacji normalnie w LRze niewidocznych, nie mam pewności, że pokazują wszystkie dane, jakie zawiera EXIF. Na szczęście są programy czy wtyczki do różnych przeglądarek, które pod względem szpiegowsko-dochodzeniowym są znacznie bardziej zaawansowane i pokazują pewnie sporo więcej...
    Czyli, że co Da radę odczytać z tego zdjęcia co podałem link s/n szkła?

  6. #16

    Domyślnie

    Nie, i jakby się potwierdza co pisałem wcześniej - że Nikon nie zapisuje takich danych, choć zapisał inne:

    Lens 17-50mm f/2.8
    Lens 17-50mm f/2.8 G VR
    Lens Data Version 0204
    Lens F Stops 7.00
    Lens ID Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II VC LD Aspherical (IF) (B005)
    Lens ID Number 243
    Lens Type G VR
    Lens 17.0-50.0 mm f/2.8


    To wszystko, co było o obiektywie (może jest coś jeszcze, ale do tego trzeba by było kopać głębiej). Tutaj mechanicznie skopiowałem wszystko to, co ma 'lens' w tytule danej i mam nadzieję, że to jest wszystko, co metadane maja do powiedzenia o obiektywie.

    I proszę mnie nie pytać co to jest Lens ID number, bo może to być cokolwiek.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #17

    Domyślnie

    Ok. Dzięki.

  8. #18

    Domyślnie

    Czy wie ktoś jaki program w Exif wyświetli model obiektywu?
    Wszystkie programy które sprawdzałem wyświetlają tylko ogniskową ale nie ma informacji jaki typ oraz czy to Sigma, Nikkor lub Tamron.
    Ostatnio edytowane przez bolero ; 10-05-2017 o 14:35
    D750 / D7100 // .. Irix 15/2.4 .. N 20/1,8G .. N 28/1,8G .. N 35/1.8G DX .. N 50/1.4G .. N 60/2.8D .. N 85/1.4G .. SY 135/2 .. N 24-120/4 .. S 70-200/2.8 OS
    X-T20 / .. SY 12/2 .. F 23/1,4 .. F 35/1,4 .. F 56/1,2 .. F 18-55 .. F 55-200 ..
    http://krzysztofstrzelczyk.pl

  9. #19

    Domyślnie

    U mnie w Phase One, ACR i DXO wyświetla sie model obiektywu Nikona. Może spróbuj zobaczyć w tych programach...
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioterkow Zobacz posta
    U mnie w Phase One, ACR i DXO wyświetla sie model obiektywu Nikona. Może spróbuj zobaczyć w tych programach...
    Dzięki pioterkow, w ACR w profilach wyświetla typ obiektywu ale może sprecyzuję, chodzi mi o przeglądarkę zdjęć jpg typu IrfanView gdzie szybko można sprawdzić exif.
    D750 / D7100 // .. Irix 15/2.4 .. N 20/1,8G .. N 28/1,8G .. N 35/1.8G DX .. N 50/1.4G .. N 60/2.8D .. N 85/1.4G .. SY 135/2 .. N 24-120/4 .. S 70-200/2.8 OS
    X-T20 / .. SY 12/2 .. F 23/1,4 .. F 35/1,4 .. F 56/1,2 .. F 18-55 .. F 55-200 ..
    http://krzysztofstrzelczyk.pl

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •