Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Listwa LED jako lampa ciemniowa ?

    Szanowni,
    Postanowiłem spróbować swoich sił w ciemni. Mam dostep to krokusa 3 color z wszelkimi mozliwymi dodatkami, ktory na poczatek zakładam ze mi wystarczy aby sie zorientowac, czy mi czarno biała fotografia od A do Z podpasuje. Do tej pory wywołałem tylko kilka filmów pare lat temu, ale potem je tylko skanowałem. Ciemnia jakos mnie nie interesowała wtedy, teraz jednak chyba do tego dorosłem. Mam pytanie o lampę ciemniową a konkretnie chodzi mi o mozliwosc wykorzystania w tym celu tasm diodowych LED superflux o kolorze bursztynowym. Gdzies w necie wpadło mi w oko że takie diody mają 590 nm i są bezpieczne dla papierów. Moim celem jest wykonywanie odbitek na papierach MG. Czy ktoś doswiadczony moglby potwierdzic ze mozna na przykład puscic sobie gdzies pod scianą w zaaranzowanej w łazience ciemni na przykład 1 metr listwy takich diod. Razem z zasilaczem pewnie bedzie to koszt okolo 50 zł, moze nawet mniej. Oczywiscie zakładam ze bezposrednia odległosc od papierów czyli powiekszalnika i kuwet powinna byc zachowana jak najwieksza, zeby zminimalizowac ryzyko zaswietlania papieru. W szafie ze szpejami do powiekszalnika mojego taty znalazłem dwie zarówki czerwone, ale gdzies slyszałem ze do papierów MG to musi byc oliwkowa. Mam wiec wyjscie znalezc gdzies taką zarówkę lub wlasnie kupić coś w stylu lampy ledowej o odpowiedniej długosci fali swiatła. Czy ktos z powodzeniem korzysta z bursztynowej listwy LED jako lampy ciemniowej?

    Z gory dziekuje za pomoc
    tomski
    ---------
    "Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4

  2. #2

    Domyślnie

    To MG od Ilforda ? Jeżeli tak, to bursztynowe lub jak kto woli - brązowe światło jest zalecane.
    D7000, N 17-55/2.8G, N 70-300/4.5-5.6G VR, N 50/1.8G, SB-700 + Praktica Super TL1000 & Jupiter 9 85/2

  3. #3

    Domyślnie

    Światło bursztynowe tak, ale to co dają te listwy diodowe często mija się z.tym co napisane na pudełku.
    I am kupowac takie diody, to tylko produkty renomowanych firm (np. Osram), ale nie na diodach, a w całości od danej firmy. No i dokładnie przeczytać specyfikację odnośnie długości fali i przyjrzeć się wykresom widma.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie

    Ogólnie powinno być ok, o ile jak zauważył Gonzo parametry zgadzają się z tymi w specyfikacji - niestety nierzadko się z nią mijają...

    Ogólnie ja używam światła czerwonego, nie wiem co to za czerwone żarówki znalazłeś ale dobre czerwone światło też jest bezpieczne, może po prostu zacznij od sprawdzenia tego co już masz?

    Przeprowadź test jeśli masz już wszystko skompletowane i będziesz wszystko wiedział.

    Na wszelki wypadek, sposób testowania:

    - ustawiasz wszystko tak jak będzie stało docelowo (odległości)
    - na arkuszu papieru fotograficznego układasz 5/7/10 monet
    - później zdejmujesz monety ja się trzymam czasów 15s/30s/1m/2m/5m/10m/15m (czas odmierzasz od początku testu, nie od zdjęcia ostatniej monety, normalnie ze stopera...)
    - warto oznaczyć sobie miejsca i kolejność monet (długopis), żeby później nie mieć problemu ze zidentyfikowaniem która moneta (który czas) jest problemem
    - arkusz wywołujesz i sprawdzasz czy papier pod monetą/monetami różni się od tego zaraz obok
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  5. #5

    Domyślnie

    @AF-S
    tak, w planach papiery ilforda MG IV

    @GonzoG, RobertMiernik
    Rozwazałem też zakup samego gotowego zasilacza do ledów (dałby mi stabilizowane napiecie, nie musiałbym dłubać sam takiego na podzespołach), a diody dokupiłbym na sztuki w jakims bardziej renomowanym sklepie z elektroniką (moze by to coś pomogło w kwestii trzymania parametrów). Potem tylko diody wlutować w jakąś płytkę uniwersalną i w zasadzie wszystko powinno swiecic tak samo jak gotowa listwa. Takie diody sa np tutaj:
    https://sklep.avt.pl/dioda-super-flu...olta-20ma.html

    W parametrach stoi ze 590nm.

    PS. sprytna ta procedura testowania lampy, na pewno wykorzystam dla dobra nauki czy to do starej żarówki czy do nowych ledów
    ---------
    "Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4

  6. #6

    Domyślnie

    to zmienia postać rzeczy, wydawało mi się, że mówisz o takich listwach led z tesców czy innych wynalazków, gotowych i sprzedawanych po taniości dla dizajnerów

    Myślę, że to dobry kierunek, ogólnie jest taka firma Mira się nazywa, robią na prawdę kosmiczne lampy, w ciemni jest jaśniej niż u mnie w salonie, a papier jest całkowicie bezpieczny, z tego co wiem, to oprócz konkretnych ledów używają jeszcze jakiegoś mikrokontrolera do sterowania nimi, migają chyba z dużą częstotliwością czy coś w tym stylu.

    W każdym razie, byłem w kilku ciemniach, w których były te lampy i po prostu bajka, żadne czerwone światło się do tego nie umywa.

    Gdyby nie to, że udało mi się drogą wymiany wejść w posiadanie bardzo porządnej czerwonej lampy świetlówkowej przeznaczonej do ciemni o powierzchni minimum 5-6 razy większej od mojej (więc światła mam aż za dużo) to bym się mocno zastanawiał nad lampami Miry.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  7. #7

    Domyślnie

    Popularnych listew led do przyspieszania samochodów ze starszych roczników rzeczywiscie nie brakuje i nie takie miałem na mysli

    Gdzies mi migneło kiedys w necie przed oczami, ze lampy LED do ciemni mogą miec funkcje neutralizacji efektu Schwartzshilda i dlatego migają z wielką czestotliwoscią. Dla ludzkiego oka wyglada jak swiatło ciagle a dla papieru jako migające. Nie wiem dlaczego akurat migająca bardzo szybko lampka ma nie zaswietlać papieru a ciągłe swiatło tak, to juz fachowcy mogliby wyjasnić.
    ---------
    "Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4

  8. #8

    Domyślnie

    to akurat dość proste, można sobie wyobrazić, że papier potrzebuje się 'rozgrzać' przed zaczernieniem, krótki impuls nie dostarcza odpowiedniej dawki światła, żeby uruchomić srebro, więc można by i białym błyskać jeśli błyski będą wystarczająco krótkie, to papier ich w ogóle nie zauważy.

    Tak samo działa 'preflashing' jakby się to po polsku nie nazywało, zakładając że doświetlanie na czystym papierze potrzebuje czasu 5 sekund, do uwidocznienia różnicy jeśli przed naświetlaniem właściwym błyśniesz na papier bez negatywu w karetce, czystym białym światłem przez 10 sekund, to później czasy zmniejszą Ci się do 2 zamiast wyjściowych 5.

    Często używam tego do wyciągania cieni, przedświetlony papier dużo szybciej ujawnia szczegóły w cieniach (szybciej niż przepala światła) więc to niezła alternatywa dla mozolnego doświetlania niewielkich fragmentów obrazu.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  9. #9

    Domyślnie

    Moze i ma to sens... Ale dlaczego w takim razie nie robic lamp ciemniowych błyskających szybko pelnym spektrum swiatła widzialnego...? W kazdym razie na forum korex gdzie znalazłem w jednym z wątków schemat do zrobienia lampy ciemniowej na ledach superflux, jest link do rozwiniecia takiego rozwiązania z uzyciem generatora takich błysków własnej roboty (chyba pochodzi z Elektroniki Praktycznej).
    ---------
    "Należy pamiętać, że wybór ekspozycji jak również wykonanie fotografii są twórczością" - z instrukcji światłomierza Swierdłowsk 4

  10. #10

    Domyślnie

    Tak znam ten wątek.

    Co do światła białego, błyski pewnie musiały by być bardzo krótkie a przerwy długie więc widać byłoby mruganie. Pewnie - bo nie jestem fizykiem ani chemikiem.
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •