Close

Strona 2 z 14 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 138
  1. #11

    Domyślnie

    Pozwolę się wtrącić z następującym pytaniem: czy te Sigmy potrafią rozpoznać z którym aparatem aktualnie współpracują, czy też można je skalibrować jedynie pod jedno konkretne body?

  2. #12

    Domyślnie

    Właśnie przeprowadziłem test mojej Sigmy z D610 kolegi. U mnie wyraźny FF (im dalej od celu tym większy FF, przy odległości około 4 - 5m, FF jest na poziomie 20-25cm), u kolegi - co ciekawe - BF z kolei. Idę dziś tą Sigmę oddać i sprawdzić wspomniane inne 5 sztuk. Jak nic się nie poprawi, to wysyłam na kalibrację, bo nic z tego nie będzie.

    Swoją drogą, to są jakieś kpiny ze strony Sigmy ...
    D610 + Irix 15/2.4 + S24/1.4 Art + S35/1.4 Art + N85/1.8G + S70-200/2.8 OS + N200-400/4 VR + SB900 + trochę pomniejszych klamotów

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marek_bog Zobacz posta
    Właśnie przeprowadziłem test mojej Sigmy z D610 kolegi. U mnie wyraźny FF (im dalej od celu tym większy FF, przy odległości około 4 - 5m, FF jest na poziomie 20-25cm), u kolegi - co ciekawe - BF z kolei. Idę dziś tą Sigmę oddać i sprawdzić wspomniane inne 5 sztuk. Jak nic się nie poprawi, to wysyłam na kalibrację, bo nic z tego nie będzie.

    Swoją drogą, to są jakieś kpiny ze strony Sigmy ...
    Sprawdzałeś to szkło na D610?

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez esperal Zobacz posta
    Sprawdzałeś to szkło na D610?
    Tak A co Cię tak dziwi? Że to FX, a obiektyw pod DX?

    Ps. Właśnie wróciłem z salonu. Podpiąłem wszystkie 5 nowych obiektywów i na każdym większy lub mniejszy FF, przy czym na 2 wyglądał na liniowy i udało się w miarę szybko wyregulować mikrokalibracją (+7). I ten egzemplarz wziąłem. Działa na ten moment obiecująco, sprawdzałem na różnych przysłonach, ogniskowych, na różnych odległościach, sprawdzałem na tablicy i na "normalnych" zdjęciach - wszędzie ostro i ładnie.
    D610 + Irix 15/2.4 + S24/1.4 Art + S35/1.4 Art + N85/1.8G + S70-200/2.8 OS + N200-400/4 VR + SB900 + trochę pomniejszych klamotów

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez marek_bog Zobacz posta
    Tak A co Cię tak dziwi? Że to FX, a obiektyw pod DX?

    Ps. Właśnie wróciłem z salonu. Podpiąłem wszystkie 5 nowych obiektywów i na każdym większy lub mniejszy FF, przy czym na 2 wyglądał na liniowy i udało się w miarę szybko wyregulować mikrokalibracją (+7). I ten egzemplarz wziąłem. Działa na ten moment obiecująco, sprawdzałem na różnych przysłonach, ogniskowych, na różnych odległościach, sprawdzałem na tablicy i na "normalnych" zdjęciach - wszędzie ostro i ładnie.

    A jednak nie ostrzy dobrze. W salonie tak się wydawało, ale już na większych odległościach się rozjeżdża. Mogę skalibrować na większą odległość, to z kolei przestaje dobrze ostrzyć na blisko. Całość wymaga jednak kalibracji w serwisie.
    D610 + Irix 15/2.4 + S24/1.4 Art + S35/1.4 Art + N85/1.8G + S70-200/2.8 OS + N200-400/4 VR + SB900 + trochę pomniejszych klamotów

  6. #16

    Domyślnie

    Poczytaj na stronie serwisu Sigmy jak wygląda kalibracja obiektywu. Ja kupiłem 17-50 i miała bardzo mały FF więc poszła do serwisu. Po powrocie wydawało mi się, że FF jest jeszcze większy więc wysłałem maila z przykładowymi zdjęciami. Odpowiedź była taka - obiekt ostrzy w punkt zgodnie z procedurą testową czyli 2m od fotografowanego obiektu. I rzeczywiście - 2m od obiektu jest żyleta ale przy minimalnej odległości ostrzenia pojawia się FF raz na 5 strzałów.
    Co do samego kalibrowania pod body to zapytałem się w pro centrum czy przy zmianie body znowu muszę wysyłać obiektyw? Odpowiedź brzmiała - nie. Obiektyw raz skalibrowany powinien zachowywać się rąk samo na każdym sic! body.
    A tak z innej beczki - trzeba pamiętać, że głębia ostrości "rozkłada" się inaczej kiedy jesteśmy blisko od obiektu niż kiedy jesteśmy od niego daleko.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _DsP_ Zobacz posta
    Poczytaj na stronie serwisu Sigmy jak wygląda kalibracja obiektywu. Ja kupiłem 17-50 i miała bardzo mały FF więc poszła do serwisu. Po powrocie wydawało mi się, że FF jest jeszcze większy więc wysłałem maila z przykładowymi zdjęciami. Odpowiedź była taka - obiekt ostrzy w punkt zgodnie z procedurą testową czyli 2m od fotografowanego obiektu. I rzeczywiście - 2m od obiektu jest żyleta ale przy minimalnej odległości ostrzenia pojawia się FF raz na 5 strzałów.
    Co do samego kalibrowania pod body to zapytałem się w pro centrum czy przy zmianie body znowu muszę wysyłać obiektyw? Odpowiedź brzmiała - nie. Obiektyw raz skalibrowany powinien zachowywać się rąk samo na każdym sic! body.
    A tak z innej beczki - trzeba pamiętać, że głębia ostrości "rozkłada" się inaczej kiedy jesteśmy blisko od obiektu niż kiedy jesteśmy od niego daleko.
    Tak, wszystko wiem, ale ta głębia to się powinna rozkładać od punktu ostrzenia bardziej lub mniej symetrycznie. U mnie to wyglądało tak, że na 20 - 30cm było super (po skalibrowaniu w aparacie), na 2 - 3m był dobrze, ale na 10m był FF na około 2 - 2,5m. Czyli ja strzelam na 10m, a ostrzy na 7,5m i od tego punktu głębia jest powiedzmy +- 1m (przy f1., zatem to, co fotosiłem jest zdecydowanie poza obszarem ostrości i jest mocno rozmazane.
    Poszedłem z tym wczoraj ponownie do salonu i pracownicy to potwierdzili, sprawdzili jeszcze kilka obiektywów i było to samo (mniej lub bardziej). Dopiero na dziewiątym!!! wygląda to dobrze - czyli i na 20 - 30cm, i na 2 - 3m i na 10m ostrzy dobrze, ale z kolei konieczna była kalibracja na +15!

    Powiedzieli mi, że to może być problem w przyszłości, jakby się kiedyś (np. za rok) AF rozregulował, to może tego zakresu zabraknąć na regulację i że tak czy inaczej można ten obiektyw i aparat wysłać do serwisu.

    Co o tym myślicie?
    D610 + Irix 15/2.4 + S24/1.4 Art + S35/1.4 Art + N85/1.8G + S70-200/2.8 OS + N200-400/4 VR + SB900 + trochę pomniejszych klamotów

  8. #18

    Domyślnie

    Body musisz wysłać na kalibracje bo i tak innego wyjścia nie ma, chyba, że Twój d7200 ma ten sam problem co nieslawne d7000 pewnego Łódzkiego fotografa :-/
    Co do symetryczności GO to tutaj nie jest to takie proste. Im krótsza ogniskowa tym więcej GO za obiektem. Im dłuższa tym symetryczniej. Teoretycznie dla 18mm to powinieneś mieć coś koło 2/3 za płaszczyzną ostrości i 1/3 przed.

  9. #19

    Domyślnie

    Do punktu ostrzenia można dojść po rozkładzie GO (o ile dobrze go widać na fotografii) i porównać z tym, na co ostrzone rzeczywiście było, a pomocne będą programiki takie jak (polecam apkę na tel): http://dofsimulator.net/pl/

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez _DsP_ Zobacz posta
    ...Teoretycznie dla 18mm to powinieneś mieć coś koło 2/3 za płaszczyzną ostrości i 1/3 przed...
    Lepiej nie pisać takich rzeczy, bo niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością

Strona 2 z 14 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •