Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie te same parametry wykonania zdjęcia a różny efekt

    z góry przepraszam jeśli nieodpowiednio zatytuowałam wątek, ale nie miałam lepszego pomysłu.

    Mój problem jest taki - poniższe dwa zdjecia wykonałam w odstepie tygodnia z identycznymi parametrami:
    f2 na szkle 1.8/35, czas 1/30 ISO 640, bez lampy błyskowej. Dokładnie w tym samym miejscu. Czemu w jednym z nich światła są takie hmm 'rozlane' a w drugim nie?
    Pomijam różnice w obróbce.

    z góry dzieki za wyjasnienie mi tej sprawy

    D90

  2. #2

    Domyślnie

    Filtr? Polar?
    D750 & D7100 | 12-24/4 | N24-120/4 | N85/1.8 | N200-500/5.6 | LP FS 400 AW

  3. #3

    Domyślnie

    W pierwszym nie starłeś kremu z obiektywu/filtra.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Wystarczy trochę pary wodnej/wilgoci na obiektywie i mamy efekt, jak na nr 1.
    Poza tym od razu widać, że to 35-tka - nic tak nie blikuje, jak to szkło
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    W pierwszym nie starłeś kremu z obiektywu/filtra.
    W sensie że to wina jakichś smug na obiektywie??


    busz, żadnego filtru nie mam na obiektywie

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzankova Zobacz posta
    W sensie że to wina jakichś smug na obiektywie??
    Najczęściej wilgoci. Ostatnio fociłem w deszczu pewną imprezę i miałem dokładnie takie same efekty. Ty deszczu nie miałaś, ale wystarczy "mgiełka" na przedniej soczewce i mamy takie cuda:

    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grzankova Zobacz posta
    W sensie że to wina jakichś smug na obiektywie??

    W sensie, że to wina czegokolwiek na obiektywie, co przypomina wazelinę: nachuchania, śladów tłustych (nakremowanych, brudnych czy spoconych) paluchów, tłustego brudu, kropelek czy mikrokropelek wilgoci czy wszystkiego, co załamuje światło nierównymi brzegami.

    Smugi i inne zmazy, jak są na przedniej soczewce grube, wyraźne, tłuste i ogólnie bardzo rzucają się w oczy też powodują takie przypadłości - cały czas mówię o tych widocznych smugach od świateł.

    A bliki takie brudy też wyolbrzymiają, choć bliki to trochę co innego i na to mają wpływ raczej wewnętrzne odbicia i załamania....
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #8

    Domyślnie

    Wszystko racja ale kolega niech sprobuje moze z filtrem polaryzacyjnym. Osobiscie taki filtr zawsze zakladam na kazdy obiektyw jako ochrona. Kiedys upadl mi obiektyw i sie filtr uszkodzil. 100pln i mam nowy filtr a mogloby byc gorzej. Takze poza sprawa ochrony obiektywu filtr polaryzacyjny moze zminimalizowac odblaski nawet jak bedzie lekko wilgotno. Chodz nie pomoze przy kropelkach wody na obiektywie.
    Daj znac jak juz z filtrem cos porobisz.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Akurat w nocy filtr polaryzacyjny tylko pogorszy sprawę, bo nie dość że zabierze dużo światła, to będzie jeszcze lapal bliki.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  10. #10

    Domyślnie

    To kolega popłynął z tym filtrem polaryzacyjnym traktowanym jako osłonę. To jakby na codzień, po ulicach, zamiast okularów przeciwsłonecznych nosić maskę spawalniczą. Też można, też chroni oczy, a jednak jakoś dziwnie...

    Ja rozumiem filtr UV - sam zakładam i śmieję się z tych, co twierdzą, że pogarsza mi zdjęcia; ja rozumiem zakładanie dedykowanych filtrów ochronnych (ani UV, ani polar, ani nic, tylko mechaniczna ochrona przed zapluciem) - ale filtr polaryzacyjny to zupełnie, podkreślam to, zupełnie inna sprawa, i noszenie go na codzień dla ochrony to pomylenie z poplątaniem.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •