Nowoczesna architektura w Oslo to nie tylko Barcode i Opera. W jednej z podmiejskich dzielnic, Fornebu, na miejscu dawnego lotniska wybudowano dzielnicę biurową. Najbardziej efektownym budynkiem jaki tam zobaczyłem jest z pewnością siedziba Statoil (nie centrala – ta wciąż znajduje się w Stavanger).
Budynek zaprojektowany został przez norweskie biuro architektoniczne A-Lab, budowa zakończyła się w 2012. Co prawda jeden z moich znajomych (obecny na tym forum ) ocenił, że wygląda to jakby makieta się rozwaliła w drodze do klienta, ale ten mimo tego stwierdził że i tak to wybudują , ale w rzeczywistości budynek wygląda na świetnie zaplanowany, i wywiera niesamowite wrażenie – przynajmniej na mnie. Jest zbudowany z pięciu modułów: dwa na najniższym poziomie, dwa kolejne „położone” na nich w poprzek (prawie prostopadle), i jeszcze jeden na górze, po skosie.
Nie miałem niestety najlepszych warunków jeśli chodzi o pogodę i światło, więc pozwoliłem sobie na trochę zabawy w postprocesie, aby podkreślić niezwykłość tego budynku.



- 1 -



- 2 -



- 3 -



- 4 -



- 5 -



- 6 -