Close

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 90
  1. #1

    Domyślnie Taka historia...

    Witajcie!

    Niedawno dowiedziałem się, że pewna firma zajmująca się organizacją imprez masowych postanowiła użyć dwóch moich zdjęć do zareklamowania dużej, dwudniowej imprezy w przyszłym roku. Problemów jest kilka:
    1. oczywiście nic o tym nie wiedziałem,
    2. oba zdjęcia zostały tak zmodyfikowane, że zniknęło z nich w cudowny sposób moje logo, za to pojawiło się logo organizatora,
    3. zdjęcia nie zostały oczywiście podpisane.
    4. zdjęcia póki co pojawiły się na 3 stronach internetowych, przy czym jedna jest ich e-sklepem i moje zdjęcie robi za główny baner na niej. Na pozostałych stronach jedno ze zdjęć jest także głównym banerem, a drugie reklamuje atrakcje dodatkowe na imprezie.

    Pozstanowiłem więc zasięgnąć porady i dwóch zaufanych fotografów i obaj nie mogli za bardzo uwierzyć w to, co widzą i pytali mnie po kilka razy, czy na pewno nie udzieliłem licencji na te zdjęcia. Jeden z nich podał mi 3 możliwe warianty postępowania:
    1. napisz im maila i powiedz, że używają twoich zdjęć bez zgody i że mają je usunąć. Po czym dodał: nie rób tego, bo nie jesteś idiotą.
    2. wyślij im słony rachunek za używanie zdjęć i dodaj do tego odszkodowanie.
    3. idź do prawnika specjalizującego się w prawach autorskich

    Ponieważ nie byłem w stanie ocenić na jaką kwotę ma opiewać odszkodowanie udałem się po poradę do prawnika. Prawnik, podobnie, jak moi znajomi "zza wizjera" nie chciał uwierzyć, że to, co mówię jest prawdą i powiedział, że musi wszystko przeanalizować, bo sprawa jest, cytuję "this is a big and nasty copyright infringement...".

    Dziś rano do mnie zadzwonił i stwierdził, że ktoś perfidnie z moich zdjęc stworzył sobie kampanię reklamową na dużą skalę i ze względu na swoją powagę sprawa prawdopodobnie i tak wyląduje w sądzie, ale przygotuje mi dwa pisma, które mam wysłać do owej firmy. W pierwszym piśmie mam ich jedynie poinformować, że stwierdziłem taki fakt oraz, że nie przypominam sobie abym udzielał owej firmie jakiejkolwiek licencji (nie mówiąc już o stricte komercyjnej) na swoje zdjęcia. Jeśli jednak jest to moim przeoczeniem, to proszę aby mi przesłali kopię licencji. Jeśli takiej licencji nie posiadają mają natychmiast usunąć zdjęcia i przygotować się na kolejne pismo, które otrzymają po 7 dniach w przypadku braku odpowiedzi z ich strony przez 7 dni.

    W drugim piśmie ma mi przytoczyć wszystkie paragrafy, które złamali (jest tego bardzo dużo i dotyczy to dwóch zdjęć), z czego kilka jest przestępstwami kryminalnymi, za które grozi kara do bodaj 4 lat więzienia i/lub wysoka grzywna.
    Do pisma mam dołączyć rachunek w oparciu o opłaty licencyje np. getty images (są kosmiczne) za użycie 1 zdjęcie na 3 stronach www oraz jednego na 2 stronach www oraz, jak to prawnik stwierdził: "niemal dowolną kwotę odszkodowania", z zaznaczeniem, że jeśli chcę sprawę w miarę szybko zamknąć, niech to nie będzie więcej, niż 10 tysięcy funtów, gdyż takimi sprawami zajmują się osobne sądy. Jeśli kwota roszczenia przekracza 10 tysięcy, idzie to już do normalnego sądu. Nadmienił przy tym, że prawdopodobnie i tak nie będą chcieli zapłacić, pomimo ryzyka, które wezmą na siebie i wtedy sprawę można śmiało kierować do normalnego sądu i jak to swierdził "ruin them". Dodał też, że w drugim piśmie mam dodać, że zastrzegam sobie prawo do poinformowania wszelkiego rodzaju mediów (prasa, radio, TV) o zaistniałym incydencie.

    Zalecił mi także regularne sprawdzanie gazet branżowych, gdyż jest duże prawdopodobieństwo, że moje zdjęcie/a zostaną także użyte do reklam prasowych, co będzie już tylko gwoździem do ich trumny. Jeśli stwierdzę taki fakt mam natychmiast go o tym poinformować, gdyż wtedy sprawę skieruje od razu do "normalnego" sądu.

    Obecnie czekam na pierwsze pismo od adwokata, którę prześlę dalej. Stwierdził, że nie muszę się spieszyć, bo czas w tej chwili działa na moją korzyść i warto sprawdzić, czy moje zdjęcia nie pojawią się w prasie, jako reklama.

    Z oczywistych powodów nie mogę teraz podać, co to jest za firma, ani o jakiej imprezie jest mowa, ale obiecuję, że temat będzie uzupełniany o "nowości".

    Pozdrawiam,
    SerU
    Ostatnio edytowane przez SerU ; 19-11-2015 o 20:13
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  2. #2

    Domyślnie

    Super! Niech się chłopcy ogarną .

    Jak weszli w posiadanie tych zdjęć?

  3. #3

    Domyślnie

    Ale historia, od razu dałem suba Jestem bardzo ciekawy jak się sprawa potoczy ... W każdym razie trzymam kciuki !
    TEMATYCZNE & RAWKI - Zapraszamy do zabawy
    Pozdrawiam, Michał

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zdebik Zobacz posta
    Super! Niech się chłopcy ogarną .

    Jak weszli w posiadanie tych zdjęć?
    Skopiowali je z jednej z moich stron www.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  5. #5

    Domyślnie

    "no przecież znaleźliśmy w internecie, a co w internecie to za darmo"
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z6 + Z6II + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + Tokina 100 f/2.8 + SB-910

  6. #6

    Domyślnie

    No to śledzim wątek, bo zaczyna się ciekawie

    I prosze jak to prawnie wygląda gdzie indziej i aż dziw że się pokusili na łamanie praw autorskich
    D7000 |N18-105|N28-70|N70-210|N10-24|S17-50|SB26x2|SB910| |Soligor2x|Jupiter200|Helios44M5|
    Grecja2013
    klik 1) Zabawa w RAW'ki - weź udział
    klik 2) Zabawa "zadania tematyczne" - weź udział

  7. #7

    Domyślnie

    Jak już dostaniesz te dziesięć patyków funciaków to się odezwij. A i nie zapomnij o odsetkach. A może nie obcyndzalaj się i od razu określ swoje roszczenie na powiedzmy sto tysiecy . I nie zapomnij poinformować mediów. Proponuje Tomasza Lisa , niedługo chyba będzie miał mniej zajęć to może się tym zainteresuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Wyczuwam w Twoim poście zoom2 nutkę ironii i powątpiewania. Nie wiem tylko w co: w historię, w prawnika, czy oparty o precedens angielski wymiar sprawiedliwości. Ale w sumie to nie moja sprawa
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  9. #9

    Domyślnie

    Ooooo kurcze
    Szczęście w nieszczęściu.

    Co do wymiaru sprawiedliwości w UK - jest bardzo sprawiedliwy


    Tak z ciekawości: ta "pewna firma" to jakieś duże przedsiębiorstwo czy mała działalność gospodarcza?


    Czekam na newsy i życzę powodzenia
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Ooooo kurcze
    Szczęście w nieszczęściu.

    Tak z ciekawości: ta "pewna firma" to jakieś duże przedsiębiorstwo czy mała działalność gospodarcza?


    Czekam na newsy i życzę powodzenia

    Co do szczęścia w nieszczęściu: obaj moi znajomi foterzy stwierdzili, że niejeden chciałby takiej afery

    Jeśli chodzi o firmę: organizują imprezy na kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy osób. Ta, którą reklamują używając moich zdjęć ma trwać dwa dni, średnia widownia to około 15-20 tysięcy ludzi (tyle mają zazwyczaj w zależności od pogody), cena za wstęp to 25 funtów za dzień lub 40 za 2 dni. Dodatkowo równo kasują indywidualnych wystawców ze stoiskami firmowymi. Z tego, co wyśledziłem, to jest to firma "córka" jeszcze większej firmy.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •