Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Teleskop

  1. #1

    Domyślnie Teleskop

    Witam,

    Przy okazji ostatnich zjawisk astronomicznych, które próbowałem uchwycić swoim Tamponem 300 mm, zainteresowałem się tematem "astro" i wyczytałem, że ludzie podpinają do aparatu teleskop zamiast obiektywu (ponoć bardzo popularna jest Synta 8" - 1200 mm f/6, przy 1.300 PLN - wydaje się niezłą opcją) i takim zestawem fotografują.

    Czy ktoś doświadczony mógłby po krótce opisać sens, wady i zalety takiego rozwiązania? Co jest potrzebne oprócz samego teleskopu (nie znam się na teleskopach)? Jaka jest jakość obrazu? No i najważniejsze - mógłby ktoś podlinkować potwierdzone sample z takiego zestawu (piszę potwierdzone, bo w necie jest pełno, różnych zdjęć, ale nie ma pewności czy zostały zrobione takim zestawem czy może jakimś "super-pro-astro-smerfo-foto-rejestratorem")?

    Oczywiście pomijam kwestie, że potrzebne jest ciemne niebo etc. bo to wiem. O montażach pralaktycznych też doczytałem.

    Z góry dzięki za informacje.

    Pozdrawiam
    Mam lustrzankę, jestę fotografę!

  2. #2

    Domyślnie

    mam podobny problem, więc myślę że jak się podepnę do wątku to szkody nie narobię, a może i coś to pomoże.
    Do fotografowania nocnego nieba potrzeba - teleskopu, aparatu i czegoś co zepnie te dwa urządzenia ze sobą
    Ja osobiście mam i jedno i drugie (Nikon D3200 i teleskop Tał) - wiem, że szału ni ma, ale efekty można na początek osiągnąć super.
    Sprzęt jeszcze radziecki, bez elektryki, tylko mechanika, w miarę precyzyjna na allegro do kupienia sprawny za niewielkie pieniądze a robi to co ma robić.
    na tym mniej więcej moja wiedza się kończy, bo nie wiem co dalej. Jak połączyć aparat z tym Tałem? Coś dokręcić do obiektywu? Obiektyw odpiąć i coś dokręcić do body a potem to wszystko spiąć z teleskopem (przez wyciąg 1,25")... może ktoś coś wie, ma, gdzie szukać... Ostatnio przy ciemnym niebie udało mi się kitowym 18-55 zrobić piękne (jak dla mnie) zdjęcie Drogi Mlecznej, jakby jeszcze pięknie podkręcić w siakimś fotoszopie to już pewnie byłby szał, ale to nie to czego szukam... dlatego chciałbym trochę inaczej podejść do tematu tylko nie wiem do końca z której strony się za to zabrać

  3. #3

  4. #4

    Domyślnie

    Tu masz trochę przydatnych artykułów:
    http://deltasky.pl/?page_id=51
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  5. #5

    Domyślnie

    @ronin - wydaje się nieprzydatne. Albo teleskop, albo statyw pod aparat. A chodzi o to żeby podpiąć aparat do teleskopu.
    @dark - teoria - znam

    Czy jest na pokładzie jakiś "praktyk" i mógłby podzielić się doświadczeniem?
    Mam lustrzankę, jestę fotografę!

  6. #6

    Domyślnie

    Wszystko zależy co chcemy fotografować.
    Jeżeli obiekty ciemnego nieba takie jak mgławice czy galaktyki to bez montażu paralaktyczego i dobrego guidingu nic ciekawego nie zrobimy.
    Niestety astrofotografia to drogie, czasochłonne hobby.

    Jak chcecie wiedzieć więcej to dajcie znać

  7. #7

    Domyślnie

    Daję znać

    Chcę se pstryknąć krater na księżycu z bliska Czy jak podepnę mojego D5100 do Synty 8" to będzie ok? Jak może wyglądać takie zdjęcie ( chodzi mi o jakość)?
    Mam lustrzankę, jestę fotografę!

  8. #8

    Domyślnie

    Księżyc będzie OK. Warto pamiętać że najmniej stosowna faza do fotografowania Księżyca to PEŁNIA.
    Uzyskasz raczej CAŁY Księżyc niż "krater z bliska". Ale warto się przyłożyć bo rezultaty są warte zachodu, a Księżyc jest najłatwiejszy do fotografowania, więc dobry na początek.
    Ostatnio edytowane przez MilekS ; 06-10-2015 o 00:49 Powód: uzupełnienie
    Nikon D600, D7100,
    Nikkory: 28-80, 50 F:1.8D, 18-55 F:3.5-5.6 G II ED (DX), 80-200 F:2.8, Sigma 170-500 F:5-6.3D, Sigma 14 F:2.8 fish eye, Sigma 70-200 F:2.8 APO DG HSM, Tamron SP 10-24 F:3.5-4.5 DX, kilka zacnych manualnych stałek.

  9. #9

    Domyślnie

    @dino1984 - wbrew pozorom w tak dużym powiększeniu księżyc nie będzie prosty do sfotografowania. Widać w okularze jego ruch oraz wszelkie niedogodności związane z seeingiem tzn. z falowaniem powietrza. Dobrym sposobem jest robienie krótkich filmów a potem złożenie poszczególnych klatek w jedno zdjęcie. Sprawdza się to również w przypadku Słońca.

  10. #10

    Domyślnie

    Do astrofotografii podstawą jest montaż. Dino1984 pisał o Syncie 8" - te telepy są zwykle dostarczane z Dobsonem bez napędu czyli nie ma sledzenia obiektu, trzeba przesuwać teleskop ręcznie. To się bardzo dobrze nadaje do wizuala (obserwacji okiem ;]) natomiast kompletnie sie nie nadaje do astrofotografii z racji tego, że ręczne prowadzenie deleskopu za obiektem jest w zasadzie niemożliwe.

    Do Astrofoto najlepiej kupić jakiś refraktor - np. SkyWatcher 150/750 i dobry montaż, sensowny wydaje się być EQ3-2 bądź wyższy model, ale tutaj niestety ceny rosną bardzo szybko.

    Poszukajcie wątku astrofoto kolegi wpkx, on - o ile pamiętam - focił właśnie takim zestawem.
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    http://instagram.com/adrwoz

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •