Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42
  1. #1

    Domyślnie Backup danych - rozsądne podejście do tematu bezpieczeństwa kolekcji zdjęć

    Witam, zapewne z wielu Was spotkało kiedyś niemiłe doświadczenie utraty danych kolekcji zdjęć itp. Od tamtej chwili wykonywanie kopii stało się czymś zupełnie naturalnym. Jedni wykonują backup na zewnętrzne dyski, jeszcze inni nagrywają na płyty a Ci którzy cenią sobie wygodę zaopatrzyli się w NASy (tak wiem NAS to nie backup).

    Chciałbym rozpocząć ten temat, aby każdy zainteresowany mógł opisać swoje podejście do bezpieczeństwa kolekcji zdjęć i nie tylko. Może padną tu ciekawe rozwiązania z których każdy znajdzie coś dla siebie.

  2. #2

    Domyślnie

    3-2-1
    3 egzemplarze na 2 rożnych rodzajach nośnikow z czego 1 przechowywany w innym miejscu. Nigdy niestracilem nawet jednego zdjecia.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam 3 dyski.
    Jeden - "oryginał" - 3TB
    Drugi - kopia oryginału 3TB
    Trzeci - zewnętrzny LaCie 4 TB - trzymany zupełnie w innym miejscu.
    Oczywiście tych dysków już*jest kilka
    Oprócz tego najbardziej wartościowe zdjęcia naświetlam na negatywie/slajdzie.
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  4. #4

    Domyślnie

    Mam 3 dyski. Dwa z nich to archiwum. Jeden tzw. bieżąco-roboczy. Co pewien czas archiwizuję zasoby dysku roboczego. Nie mam jakiegoś szczególnego algorytmu archiwizacji. Tak na zdrowy rozsądek jak przybywa coś ważnego albo po dłuższym okresie pracy. W praktyce mam zgodność tych trzech dysków. W przypadku awarii któregoś z nich kupuje nowy dysk, kopiuję na niego zawartość a dysk wyrzucam. Nawet nie zadaję sobie trudu próbami odzyskiwania danych. Koszt który ponosze to tylko koszt dysku.
    Działa bezblednie. Trzy tygodnie temu rozbiłem jeden z dysków i na forum pytalem jak go ozywic. Ale tylko po to by sie pobawic zepsutym dyskiem. Bo dane mialem i tak zabezpieczone w sposob jaki opisalem.

    p.s.
    po napisaniu tego wszystkiego zauwazylem ze robie w taki sam sposob jak kolega powyzej

  5. #5

    Domyślnie

    Ja ma dużo kart CF plus dysk zewnętrzny, nie dajmy się zwariować. na dobrą sprawę materiał na HD komputera plus na zewnętrznym wystarcza o ile jest samodyscyplina aby zawsze ten backup robić, a zewnętrzny HD trzymać w bezpiecznym miejscu.
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  6. #6

    Domyślnie

    Akurat z NAS-ami, to byłbym ostrożny, jeśli używacie ich jako prywatnych chmur - nie ma jeszcze takiego, do którego nie można się bardzo łatwo włamać, co sprawia, że akurat trzymanie głownej kopii zapasowej zdjęć na nim nie jest najlepszym pomysłem. Wystarczy IP waszego komputera, które nie jest tak chronione, jak Wasze DNA i haker amator rozkoszuje się Waszymi archiwami zdjęć i wszystkimi innymi plikami, które tam macie. Z NAS-ów ginie w tej chwili największa ilość tajnych, lub mniej tajnych informacji.
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    nie dajmy się zwariować.
    No ja mam w takim razie ostrą fobię - w studio mam kopię na drugim HD, dalej jest dysk przenośny z bieżącymi tematami i wszystkim opracowanymi zdjęciami (który przeważnie mam ze sobą - no na imprezy go nie biorę) a w domu mam dwa dyski zewnętrzne z wszystkim wykonanymi plikami.
    z drugiej strony to może dodatkowe 1000 zł a jest tam blisko 20 lat pracy...

    Pozdro
    Wiesiek

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SerU Zobacz posta
    Akurat z NAS-ami, to byłbym ostrożny, jeśli używacie ich jako prywatnych chmur - nie ma jeszcze takiego, do którego nie można się bardzo łatwo włamać, co sprawia, że akurat trzymanie głownej kopii zapasowej zdjęć na nim nie jest najlepszym pomysłem. Wystarczy IP waszego komputera, które nie jest tak chronione, jak Wasze DNA i haker amator rozkoszuje się Waszymi archiwami zdjęć i wszystkimi innymi plikami, które tam macie. Z NAS-ów ginie w tej chwili największa ilość tajnych, lub mniej tajnych informacji.
    dlatego nie powinno się używać domowych rozwiązań typu chmura.

    ja trzymam kopie na Synology DS214 (z dwoma dyskami 2TB w mirrorze), kopia robi się automagicznie przez Nortona 360.
    NAS oczywiście stoi za domowym routerem i nie ma wyjścia w świat.

    jest jedno ryzyko NASów jako backupu - są one widoczne w systemie jako dodatkowy dysk, w przypadku złapania wirusa który szyfruje dyski, backup też zostanie zaszyfrowany...
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  9. #9

    Domyślnie

    A ja kasuje mało ciekawe RAWy
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PiKa Zobacz posta
    A ja kasuje mało ciekawe RAWy
    To zależy ile się robi zdjęć i jak często. U mnie to by było zdecydowanie kiepskie rozwiązanie, bo nawet po skasowaniu tych "niechcianych" często zostaje mi od 2 do nawet 8 GB nefów z jednej sesji (a mam sporo repo po 30GB i więcej). U mnie w kompie siedzą 2 dyski po 3TB i mnóstwo zewnętrznych (od 1TB wzwyż), na których się to wszystko gromadzi. Jedna kopia poza domem. Nie ma lekko
    Object error. Unable to run this script. Program terminated!

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •