Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34
  1. #1

    Domyślnie X-Rite ColorChecker Passport

    Witajcie,
    Czytałem ostatnio trochę o tym passporcie od X-Rite. Generalnie zamierzam kupić, ale nurtuje mnie jedno pytanie. Czy trzeba płacić około 350 zl? Widziałem tańsze odpowiedniki. I tu kolejne pytanie. Czy ktoś używał takiego tańszego odpowiednika? Wiem, że mi się przyda, ale po co przepłacać? Chyba, że te tańsze są kiepskie, wtedy nie ma wyjścia. Co sądzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie znam tańszych odpowiedników ale dodam w temacie ciekawostkę. Trwałość kolorów colorcheckera to wg producenta 2 lata od momentu pierwszego użycia. Dowiedziałem się o tym dopiero czytając "quality guarantee" wewnątrz checkera, za szarą kartą :P

  3. #3

    Domyślnie

    A czy możesz napisać jak Twoje spostrzeżenia z używania ColorChecker-a? Czy faktycznie wart jest wydania tych 350 zł? .. i czy kupiłbyś go jeszcze raz?

  4. #4

    Domyślnie

    Zdjęcia nabrały kolorów, mam zdecydowanie mniej pracy przy edycji zdjęć (mam na myśli przygotowanie zdjęć do eksportu w LR do dalszej obróbki jeśli jest potrzebna). Często wystarcza tylko jedno kliknięcie w wybrany profil. Profile doceniam za to, że ułatwiają ustawienie kolorów i BW na zdjęciach zrobionych w trudnym świetle, także w zielonym otoczeniu gdzie światłomierz wariuje i otrzymujemy zafarby i dziwny WB. Warto kupić a jeszcze lepiej znaleźć używkę lub pożyczyć od kogoś i oprofilować wszystkie swoje szkła w różnym świetle. Na sesjach nie zawsze używam checkera, wystarczają mi profile, które już mam w LR. To z lenistwa, muszę się poprawić :P

    Pierwszy test, zdjęcie z puszki + zdjęcie z profilem. Wziąłem co miałem pod ręką :P
    http://www.nieuchwytne.pl/pliki/colorchecker.zip

  5. #5

    Domyślnie

    jw. tańszych odpowiedników nie ma. Są jedynie droższe - np. SpyderChecker, który kosztuje ponad 600zł oraz ColorChecker Digital SG za 1100zł.

    A czy warto - wg. mnie tak, mimo minusów jakie ma (wg. mnie zbyt intensywny niebieski, za mało kolorów, aby dobrze odwzorować mniej intensywne kolory przy słabym świetle, absolutny brak kontroli nad tworzeniem profilu w sofcie x-rite), to te 300+zł jest dobrą inwestycją.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 03-10-2015 o 14:20
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Trzeba będzie pomyśleć o zakupie Chociaż cudów się nie spodziewam, to myślę że warto spróbować.
    Ostatnio edytowane przez janosik7 ; 03-10-2015 o 15:15

  7. #7

    Domyślnie

    Mam pytanie również do colorchecker.
    Czy używacie profila dualilluminant czy tworzycie osobne dla różnych warunków?

    Inna kwestia:
    Rozumiem że stworzone profile są bardziej profilami kolorystycznymi niż balansu bieli? A jeśli tak to jaki sens jest tworzyć kilka dla różnych warunków świetlnych, balans bieli i tak trzeba ustawić.

  8. #8

    Domyślnie

    Profil wiąże niejako kolory z BW. Przykład dla światła dziennego, standardowe, powtarzalne warunki. Wybieram dobrze naświetloną scenę, ustawiam ekspozycję bez przepałów, BW na słoneczko. Następnie fotografuję paletę kolorów i wgrywam NEFa do Lightrooma, eksportuję jako DNG. Program od X-rite tworzy mi z tego "negatywu" profil, ja go nazywam "daylight" i już jest zapisany w LR. Profil do zdjęć dziennych mam z głowy, jedno kliknięcie na profil w camera settings i kolory na zdjęciach wyglądają żywo, o niebo lepiej od adobe standard. Jeśli ekspozycja jest prawidłowa to zdjęcia nie wymagają zwykle poprawek. Pamiętamy, żeby podczas sesji zrobić zdjęcie z colorcheckerem. Jeśli po zgraniu zdjęć BW nam nie pasuje to łatwo można ustawić prawidłowy za pomocą pipety, próbkowanie z odpowiedniego pola na palecie. To oczywiście wszystko w uproszczeniu. Można zrobić wiele różnych profili i miksować źródła światła w zależności od potrzeb. Jeśli ktoś ma sprawniejszy workflow i sposób jak uzyskać jednolite kolory na wielu zdjęciach to chętnie poczytam bo miewam z tym problemy

    Może komuś się przyda:
    http://youtu.be/qDKASIy6ZTg
    http://youtu.be/DHJloiQFCfA
    http://youtu.be/CTlugQd3L5g

  9. #9

    Domyślnie

    a czy próbowałeś z 'dual illuminant'? to podobno działa dla większego zakresu koloru światła

  10. #10

    Domyślnie

    Jeszcze nie, zagłębię się w temat w wolnym czasie.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •