Close

Strona 59 z 87 PierwszyPierwszy ... 949575859606169 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 581 do 590 z 861
  1. #581

    Domyślnie

    Lampa błyskowa na pewno nie ma wpływu na to "zjawisko". Pracowałam w kilku ostatnich latach na sb600, sb900 a teraz na sb 910 i sb5000. Przy pracy z każdą z nich jest podobnie. Filtry zakładam gdy mam na to czas do testowania(zazwyczaj na sali), czasami któryś z pomarańczowych idealnie się sprawdza, jednak nie zawsze (zależy jakie jest światło zastane). Ogólnie nie mam z tym problemu, bo ustawiając abw ręcznie lub dokładając na sali dodatkowe lampy zbijające światło zastane jest ok. Zastanawia mnie tylko dlaczego automatyczny abw ma "aż" taki odjazd w kierunku jednego koloru i czy istnieje jakiś prosty sposób, aby tę dominacje wyeliminować już w czasie fotografowania(przy fotografowaniu tylko z jedną lampą), a nie w czasie obróbki ? Na szybko umieściłam 2 przykładowe skropowane rawy obok siebie, oba bez jakiejkolwiek korekcji, otwarte tylko w ps. Parametry: iso 1600; 1/125; 3,5; auto wb (przesunięte w kierunku niebieskiego, nie pamiętam o ile, bo koryguję to w zależności od zastanych warunków). Po lewej fota bez lampy, po prawej z lampą... światło odbite od sufitu. Proszę o nieocenianie samych kadrów, doświetlenia etc, a tylko porównanie kolorystyki obu fot. Na umieszczonych surowych plikach omawianej różnicy, aż tak bardzo nie widać, ale wystarczy podbijać saturację i zaczyna robić się "ciekawie".

  2. #582

    Domyślnie

    Witam,
    przed zakupem d750 wypozyczylem ten model i takze odnioslem wrazenie ze zdjecia wpadaja w odcien koloru czerwonego.
    Pozdr Kamil

  3. #583

    Domyślnie

    Mój egzemplarz niestety też tak ma. Mało tego, na jpgach z aparatu kolorystyka jest bardziej naturalna, na rawie już wpada w taki właśnie odcień.

  4. #584

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez anina Zobacz posta
    Lampa błyskowa na pewno nie ma wpływu na to "zjawisko". Pracowałam w kilku ostatnich latach na sb600, sb900 a teraz na sb 910 i sb5000. Przy pracy z każdą z nich jest podobnie. Filtry zakładam gdy mam na to czas do testowania(zazwyczaj na sali), czasami któryś z pomarańczowych idealnie się sprawdza, jednak nie zawsze (zależy jakie jest światło zastane). Ogólnie nie mam z tym problemu, bo ustawiając abw ręcznie lub dokładając na sali dodatkowe lampy zbijające światło zastane jest ok. Zastanawia mnie tylko dlaczego automatyczny abw ma "aż" taki odjazd w kierunku jednego koloru i czy istnieje jakiś prosty sposób, aby tę dominacje wyeliminować już w czasie fotografowania(przy fotografowaniu tylko z jedną lampą), a nie w czasie obróbki ? Na szybko umieściłam 2 przykładowe skropowane rawy obok siebie, oba bez jakiejkolwiek korekcji, otwarte tylko w ps. Parametry: iso 1600; 1/125; 3,5; auto wb (przesunięte w kierunku niebieskiego, nie pamiętam o ile, bo koryguję to w zależności od zastanych warunków). Po lewej fota bez lampy, po prawej z lampą... światło odbite od sufitu. Proszę o nieocenianie samych kadrów, doświetlenia etc, a tylko porównanie kolorystyki obu fot. Na umieszczonych surowych plikach omawianej różnicy, aż tak bardzo nie widać, ale wystarczy podbijać saturację i zaczyna robić się "ciekawie".
    mozesz gdzies wrzucic oba rawy?

    a teraz widze ze odgrzebałem suchara....
    Ostatnio edytowane przez rpromin ; 09-12-2017 o 20:40
    D750 N50/1.4 N85/1.8 T70-200G2 T24-70/2.8 S105/2.8 S35/1.4A N35/2.0

  5. #585

    Domyślnie

    Mordeczki, ten aparat ma bardzo "czułą" matryce, kolor może się wydawać "dziwny" ale zauważyłem że jeśli źle się naświetli zdjęcie to kolory lecą ... ale jak się zacznie poprawnie naświetlać zdjęcie, to D750 zaczyna pokazywać pazur i generuję bardzo ładne oddanie kolorów, nawet w materiale wyjściowym RAW. Druga sprawa, RAW z D750 jest "czuły" w sensie jak robicie coś w ligtroomie i przesuwacie suwaczki niczym łopatą przerzucanie piechu, latając bez skupienia suwakami na lewo i prawo, to ciężko osiągnąć jakiś sensowny efekt. Ja nauczyłem się tego że matryca w D750 jest bardzo czuła i RAW'y są bardzo podatne na ingerowanie "elastyczne" i zawsze jak coś zaczynam obrabiać, to na początku kombinuje i przestawiam do jak najlepszego efektu na szybko i dopiero później suwakami delikatnie, ale to delikatnie przesuwam żeby wprowadzić korekcje, bo wystarczy że ręka ucieknie mocniej, suwak poleci delikatnie dalej i zdjęcie zupełnie ma inne oddanie koloru. Wiem że zaraz znajdzie się ktoś, kto będzie mówił że strata czasu, bo w poprzednim aparacie było łatwiej itp. ale tutaj musicie pamiętać że ten RAW jest bardziej elastyczny i jeśli się go nauczycie daje więcej możliwości, więcej kombinacji z kolorem itp i to wcale nie jest uciążliwe, bo to są sekundy żeby wprowadzić do zdjęcia odpowiednią korekcje, a później kopiować to na następne zdjęcia (z tego samego miejsca) no i jakoś tam delikatnie coś poprawić.

    Przyzwyczajcie się w końcu do faktu, że każdy nowy model aparatu który sobie zakupicie, będzie miał inne oddane koloru niż poprzedni, inną matryce itp itp itp. Zostawić stare przyzwyczajenia na boku i uczyć się nowego. Jeśli nie to jaki sens bawić się w fotografie i kupowanie nowego sprzętu, skoro tak trudno otworzyć się na nowe i zacząć się tego uczyć ? Przede wszystkim zostawiić forum w spokoju, bo nikt za Was nie będzie wiedział jaki kolor Wam odpowiada, to jest subiektywne i ikt Wam nie poda na tacy złotego środka, zacznijcie kombinować sami w postprocesie, aż zacznie łapać się coś ... to jest chwila żeby opanować sobie to i później lecieć jak na produkcji
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 11-12-2017 o 14:00

  6. #586

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wojtekd3 Zobacz posta
    Mój egzemplarz niestety też tak ma. Mało tego, na jpgach z aparatu kolorystyka jest bardziej naturalna, na rawie już wpada w taki właśnie odcień.
    Jeżeli jpegi są OK a rawy nie, to sugeruje, że problem leży nie w aparacie, tylko w programie wywołującym rawy.

  7. #587

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Jeżeli jpegi są OK a rawy nie, to sugeruje, że problem leży nie w aparacie, tylko w programie wywołującym rawy.
    No... najłatwiej zwalić wine na coś ...

    Kto powiedział że JPG ma wyglądać tak samo jak RAW bez obrobienia, he ?

  8. #588

    Domyślnie

    Nie zrozumiałem tego jak "zwalanie winy", tylko jako stwierdzenie że jeśli JPG z aparatu wygląda "dobrze" (subiektywnie nam się podobają kolory) a RAW wywołany już nie, to znaczy że program wywołujący RAWy nie potrafi zinterpretować/ ma inne profile kolorystyczne niż zakładał producent. Czyli "złe" kolory nie leżą po stronie aparatu.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  9. #589

    Domyślnie

    Powstaje kolejne URBAN'S LEGEND
    największy problem z kolorystyką RAW, nie tylko w Nikonie, ma Lightroom/Photoshop
    jak ktoś widzi różnice to... super
    https://www.dpreview.com/reviews/ima...77089486561122
    Ostatnio edytowane przez maxwawa ; 11-12-2017 o 16:57

  10. #590

    Domyślnie

    No ja widzę...
    https://www.dpreview.com/reviews/ima...62836685987043

    Cytat Zamieszczone przez maxwawa Zobacz posta
    Powstaje kolejne URBAN'S LEGEND
    największy problem z kolorystyką RAW, nie tylko w Nikonie, ma Lightroom/Photoshop
    jak ktoś widzi różnice to... super
    https://www.dpreview.com/reviews/ima...77089486561122
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Strona 59 z 87 PierwszyPierwszy ... 949575859606169 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •