Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Pierwsza lustrzanka - d5200, d7100 a może bezlusterkowiec

    Witam,

    do tej pory robiłem zdjęcia wiekowym już aparatem Fuji S6500. Jego głównym mankamentem jest brak obsługi kart pamięci o większej pojemności niż 2GB. Dlatego zawsze noszę ze sobą dwie karty 1GB (akurat takie posiadam), ale ich wymiana po 70 zdjęciach nie jest zbyt wygodna. Ponadto 6 megapikseli przestało mi już wystarczać - wiem, że Mpix nie mają aż takiego znaczenia, jednak po zdjęciach jednak widzę, że to nie to. Po trzecie ogniskowa - mój Fuji ma zakres 28-300, lecz do robienia zdjęć używam głównie tych najmniejszych - zwykle aparat biorę na wycieczki górskie i używam do zdjęć krajobrazowych. Czasami jednak chciałbym mieć szerszy kąt nawet kosztem braku możliwości zmiany ogniskowej.

    Podjąłem decyzję o zmianie sprzętu. Na początek chciałem kupić body + kitowy obiektyw taki jak np. ten 18-105 (pomimo, że pisałem o tym, jak rzadko używam tych większych ogniskowych, to jednak wydaje mi się, że warto mieć taki obiektyw chociażby na wszelki wypadek). Następnie uzbierałbym sobie na jakiś stałoogniskowy obiektyw szerokokątny, oraz ewentualnie inne dodatki. Na aparat+obiektyw przeznaczyłem 2500 zł. Nikona wybrałem... na chybił trafił, zakładając, że w mojej sytuacji, kiedy nie posiadam żadnego obiektywu, wybór systemu nie ma większego znaczenia (wiem, że założenie to może być błędne). Myślałem o Nikonie D5200, jednak większość z Was pisze, że D7100 jest dużo lepszy. Jest on mimo wszystko 1000 zł droższy i oznaczałoby to przełożenie kupna drugiego obiektywu na jakiś czas. Nie jest to jakaś wielka przeszkoda, ale zastanawiam się, jak bardzo będzie mnie ograniczać brak tego silniczka do autofocusa, oraz innych rzeczy których być może nie jestem świadom, bo za ergonomię chyba nie jestem w stanie zapłacić aż tyle (no chyba, że różnica w obsłudze jest tak drastyczna, że nie ma co się zastanawiać - w moim aparacie pod tym względem denerwuje mnie głównie dostęp do zmiany ISO). Myślałem też o bezlusterkowcach - gabaryty tych sprzętów to duża zaleta jeśli chodzi o chodzenie po górach, jednak te, które przeglądałem nie miały wizjera, a bardzo lubię robić zdjęcia przy jego użyciu. Co zrobilibyście w mojej sytuacji? A może wybór lustrzanki innej firmy?

    Zdjęcia robię praktycznie tylko w formacie RAW, a korektę przeprowadzam na komputerze (swoją drogą mój Fuji robi jedno zdjęcie RAW kilka sekund).

  2. #2

    Domyślnie

    A bezlusterkowiec? Bo w góry chętniej takiego zabierzesz ze względu na wagę. Jakiś Sony NEX czy inny Olympus?
    Dziwnym nie jest

  3. #3

    Domyślnie

    Zastanawiałem się, czy to faktycznie nie jest lepsza opcja. Właśnie zauważyłem, że są modele z wizjerem - na czym bardzo by mi zależało. Tylko nie wiem, czy miniaturowe wymiary będą wadą czy zaletą w przypadku samego robienia zdjęć - obecny aparat wcale taki mały nie jest (no cóż, muszę się przejść do sklepu i wypróbować, kwestia na ile to będzie adekwatne do całodziennego używania). Czytałem, że do lustrzanek lepiej kupować obiektywy używane, czy sytuacja ma się podobnie z np. takimi NEXami?

  4. #4

    Domyślnie

    W Twoje potrzeby idealnie wpisuje się następujący zestaw :

    Nikon d5100 + Sigma C 18-200 F3.5-6.3 DC MACRO OS HSM + w dalszej kolejności Sigma 10-20/4-5,6

    Mniejszego i lepszego optycznie zestawu lustrzankowego (do zastosowań amatorskich) za relatywnie tak małą kasę - nie widzę ; jakość zdjęć mocno Cię zaskoczy.

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale ta sigma może zniechęcić do robienia zdjęć, zdecydowanie lepszy 18-105VR, podobnie jeśli chodzi o body, D5200 to dużo lepsza matryca i użyteczne iso.
    Co do bezlusterkowców to trzeba oglądnąć w sklepie i dopiero pytać bo tu ceny i jakość mocno rozjechana.

  6. #6

    Domyślnie

    Przykładowo znaleziony na szybko Sony a6000, który jest chyba nawet niezły, patrząc na niektóre opinie, a znajduje się w okolicach mojego budżetu razem z podstawowym obiektywem. Co prawda w sklepie szanse obejrzeć je będę miał dopiero za kilka dni.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Ale ta sigma może zniechęcić do robienia zdjęć, zdecydowanie lepszy 18-105VR, podobnie jeśli chodzi o body, D5200 to dużo lepsza matryca i użyteczne iso.............
    Przykro mi to mówić; obawiam się że masz średnie pojęcie o czym piszesz .....
    Ostatnio edytowane przez Archibald6803 ; 09-09-2015 o 19:54

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2006
    Miasto
    Zielonka
    Posty
    123

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Licketty Zobacz posta
    Myślałem też o bezlusterkowcach - gabaryty tych sprzętów to duża zaleta jeśli chodzi o chodzenie po górach, jednak te, które przeglądałem nie miały wizjera, a bardzo lubię robić zdjęcia przy jego użyciu. Co zrobilibyście w mojej sytuacji?
    Jak fotografujesz głównie w górach to zdecydowanie pomyśl o bezlusterkowcach. O ile lustrzanka z jednym obiektywem w górach to jeszcze jest w porządku, to z 2-3 robi się problem. Są modele z wizjerem, np Olympus OM-D E-M10. Ja teraz używam D7100, ale prawdopodobnie następny będzie bezlusterkowiec.

  9. #9

    Domyślnie

    Z mojej strony:
    Omd5 + kit.

    Uszczelnienia na góry jak znalazł...
    Obrazek spoko.
    Cena - właściwa.

  10. #10

    Domyślnie

    Zależnie od ceny różnie bywa z bezlusterkowcami.
    Nie wiem jak to jest z Fuji i Olympusem ale Sony o ile ma puszki w fajnej cenie, to obiektywy już nie do końca


    A6000 nowe to wydatek 2000zł, obiektyw 18-105/4 który jest bardzo fajny to kolejne 2100zł.
    W zakresie 5200+18-105 jest chyba tylko A6000+ 16-50 które jest ekstremalnie kompaktowe ale może ci zabraknąć tego zakresu 50-105.

    Co do jakości a6000 ( szczególnie z dobrymi obiektywami ) mogę zapewnić, że jest wspaniale. Ale dobre szkła niestety są obłędnie drogie, a niedrogich tak dużo nie ma
    Jedyna zaleta to naprawdę mały rozmiar ( A6000+24/1.8 w jednej kieszeni, 12/2 w drugiej i można iść w świat)

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •