Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Nikon D5500 vs Canon Eos 70D?

    Witam. Planuję kupić lustrzankę, body nad którymi się zastanawiam to Nikon D5500 i Canon EOS 70D. Chciałabym żeby aparat poza fotografowaniem służył również do filmowania, dlatego też zależy mi na dobrej jakości video i ruchomym ekranie. Przeglądałam różne opisy i porównania tych modeli, jednak same dane wiele nie pomagają, czy mieliście może styczność z nimi, jak się sprawują w praktyce?

    Wiem, że porównywanie Canonów i Nikonów to temat rzeka, dlatego też sama od dłuższego czasu waham się przy wyborze. Wcześniej fotografowałam aparatem Fuji finepix s200 exr, ale chcąc dalej rozwijać pasję i umiejętności postanowiłam zakupić lustrzankę. Przy Nikonie jedną z zalet, które górują nad resztą jest ostrzejszy, bardziej wyrazisty bokeh przy obiektywie Nikkor 50 mm f/1.8 niż przy obiektywie Canona o podobnych parametrach. Brałam również pod uwagę zakup przejściówki z Canona obiektywów Nikona (słyszałam, że czasami się takich używa). Jako, że jest to forum Nikoniarzy, to byłabym bardzo wdzięczna za opinie na temat body D5500 bądź też D5300.

  2. #2

    Domyślnie

    Ogólne porównanie tych aparatów nie bardzo ma sens. To 2 różne klasy i chyba tylko pod względem jakości materiału D5500 wygrywa z 70D, bo:
    70D jest szybszy, ma czulszy AF, znacznie większą baterię, dużo lepszą ergonomię, lepszy wizjer, dużo więcej funkcji i opcji personalizacji aparatu.

    Jeśli chodzi o samą jakość zdjęć i wideo, to Canon jest w tyle za Nikonem i to nawet daleko.
    Natomiast 70D ma dużą przewagę pod względem wygody filmowania - ma w pełni użyteczny autofocus. W Nikonie nadaje się on tylko i wyłącznie to statycznych scen, a w przypadku gdy jest wymagana zmiana ostrości, to najlepiej ostawiać ostrość ręcznie.

    Co do adapterów, aby używać obiektywów Nikona na Canonie - da się, ale tylko i wyłącznie ze starymi szkłami, które mają pierścień przesłony. Poza tym w takim połączeniu nie będzie ani AF, ani części trybów półautomatycznych i automatycznych.
    A jeśli zechcesz podpiąć obiektyw typu "G" (bez pierścienia przesłony), to nawet nie będzie sterowania przesłoną i będziesz zdana na robienie zdjęć tylko i wyłącznie przy maksymalnie otwartej.

    Wracając jeszcze do filmowania - tu lustrzanki sprawdzają się głównie w zastosowaniach profesjonalnych, gdzie używa się do nich masy osprzętu - jak np. systemów follow-focus, stabilizatorów (np. flycam, stabilizowane rigi 3D), bo duża część obiektywów nie posiada stabilizacji, a nawet jak ona jest, to średnio nadaje się do filmowania.
    Bezlusterkowce od Olympusa czy Panasonica mają za to świetną stabilizację w aparacie i świetnie działający AF, Sony ILCE mają w miarę dobrze stabilizowane obiektywy i sprawny AF z bezgłośnymi obiektywami.

    Tak więc jako aparat, który ma również służyć do nagrywania filmików, to Nikon zdecydowanie przegrywa ze wszystkimi na rynku, mimo najlepszej jakości materiału.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3
    sv
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ania195 Zobacz posta
    Brałam również pod uwagę zakup przejściówki z Canona obiektywów Nikona
    To bardzo zły pomysł.

    Wracając do pytania: 70d ma znakomity autofokus w trakcie filmowania i z tych dwóch zdecydowanie lepiej się do tego celu (filmowania) nadaje. I nie przejmuj się tym co pisze kolega powyżej, na temat follow focusów, systemów stabilizacji itd. Kolega pewnie nigdy nie słyszał o statywie lub monopodzie. W sieci jest całe mnóstwo filmów z lustrzanek robionych głównie przez amatorów, którym folow focusy nie są do niczego potrzebne. Jako przykład filmu zrobionego lustrzanką z ręki możesz zobaczyć ten film (co prawda zrobiony przez profesjonalistę, ale bez tych wszystkich cudów o których pisał kolega powyżej):

  4. #4

    Domyślnie

    @sven

    Twój filmik pokazuje sceny bardzo statyczne.. Pokaż jakiś dobry film (gdzie autor musi się przemieszczać i nie będzie to sklejka stu kilku-sekundowych ujęć) od nawet suuper profesjonalisty z 70d (czy innej lustrzanki) bez riga etc...

    @ania
    filmowanie lustrzaką jest oczywiście możliwe ale nie oczekuj że uzyskasz efekt (jak np. z filmiku wrzuconego przez svena) bez włożenia ogromnej ilości pracy..
    ---------
    Pozdarwiam,
    kolekcjoner słoików

  5. #5
    sv
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez boeing Zobacz posta
    @sven

    Twój filmik pokazuje sceny bardzo statyczne....
    a dlaczego z góry zakładasz, że Ania chce biegać z aparatem? Czy bieganie z kamerą na rigu jest wg Ciebie bardziej płynne

    Nie rozumiem dlaczego piszesz, że film z lustrzanki wymaga większej ilości pracy niż z bezlusterkowca czy kamery?
    Ostatnio edytowane przez sv ; 17-10-2015 o 22:33

  6. #6

    Domyślnie

    Dlaczego wymaga więcej pracy? To chyba jasne że jeśli stabilizacja jest kiepska (lustrzanka bez riga etc) to trzeba później nadrobić w post-procesie.. Oczywiście tego riga to Ty odradzasz..
    Rozumiem że koleżanka pisze jako amator - więc też filmików 'przy okazji' zapewne nie zamierza ciąć na fragmenty kilkusekundowe i następnie to mielić..
    ---------
    Pozdarwiam,
    kolekcjoner słoików

  7. #7
    sv
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez boeing Zobacz posta
    Dlaczego wymaga więcej pracy? To chyba jasne że jeśli stabilizacja jest kiepska (lustrzanka bez riga etc) to trzeba później nadrobić w post-procesie.. Oczywiście tego riga to Ty odradzasz..
    Rozumiem że koleżanka pisze jako amator - więc też filmików 'przy okazji' zapewne nie zamierza ciąć na fragmenty kilkusekundowe i następnie to mielić..
    Przeczytaj pierwsze zdanie z pierwszego posta. Ania nie pytała jaki system stabilizacji ma wybrać, pytała o to w którą lustrzankę zainwestować. Co do riga: filmuję lustrzanką od 7 lat i nigdy nie użyłem. W zamian polecam statyw lub monopod. Tańszy i skuteczniejszy. Podobnie z follow focusem: zbędny wydatek.

  8. #8

    Domyślnie

    Na stronie Canona jest fajny film nakrecony 70d "tips of our fingers" i film pokazujący jak był kręcony (rigi były), polecam obejrzeć jeśli ktoś nie widział: http://www.usa.canon.com/cusa/consum...lay/daf_videos

    Ten film sprzed kilku postów to rzeczywiście kiepski przykład możliwości aparatu - albo anty przykład, pokazujący że jedyne co można kręcić to statyczne obrazki.
    D7100, Nikkor 50mm/1.8g, Sigma 10-20/4-5.6, Revuenon 135/2.8 | Sony RX100M3 | Raynox DCR-250 | Fuji X-T2, XF 18-55/2.8-4.0, XC 50-230/4.5-6.7, Stroboss 36F, K&F Nikon-Fuji adapter

  9. #9

    Domyślnie

    Przeczytałem dokładnie post. Oznacza on nie mniej nie więcej że raczej Ania ma blade pojęcie o filmowaniu lustrzanką. Stąd warto ją poinformować że wcale nie będzie tak wesoło - chociażby pod względem stabilizacji. O tym napisał GonzoG a Ty zaprzeczyłeś..

    Oczywiście można robić ujęcia statyczne - po przeczytaniu propozycji może koleżanka zdecyduje się na taką opcję właśnie..

    Statyw na pewno będzie skuteczny przy ujęciach statycznych ale przy dynamice będzie kicha. Oczywiście możesz podważyć moje słowa - najlepiej jakimś filmikiem (może być nawet Twój -z 7miu lat powinna znaleźć się jakaś dynamiczna perełka)..

    Pozdrawiam!
    ---------
    Pozdarwiam,
    kolekcjoner słoików

  10. #10
    sv
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez boeing Zobacz posta
    Przeczytałem dokładnie post. Oznacza on nie mniej nie więcej że raczej Ania ma blade pojęcie o filmowaniu lustrzanką.
    O filmowaniu kamerą pewnie też niezbyt wiele wie, ale to nie znaczy, że to jest jakaś wiedza tajemna zastrzeżona dla wybrańców. A już na pewno nie oznacza to, że do rozpoczęcia przygody z filmowaniem konieczne jest zaopatrzenie się w follow focus, staedy, czy jazdę kamerową. Film, który zamieściłem pokazuje, że można zrobić coś ładnego nie dysponując żadnym z tych gadżetów.


    Cytat Zamieszczone przez boeing Zobacz posta
    Oczywiście możesz podważyć moje słowa - najlepiej jakimś filmikiem (może być nawet Twój -z 7miu lat powinna znaleźć się jakaś dynamiczna perełka)..

    Pozdrawiam!
    Nie wiem po co ta ironia. Nigdzie nie napisałem, że robię dynamiczne filmy filmując z ręki. Czy nasze filmy są dla Ciebie wystarczająco dynamiczne, musisz sam ocenić:

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •