Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Fotocela w lampie studyjnej - Spóźniony błysk

    Chcę wyzwolić lampę studyjną (Fomei MNS II 800 V) przez fotocelę za pomocą błysku z lampy reporterskiej - i wszystko jest ok, dopóki błysk pochodzi z lampy reporterskiej zamocowanej na sankach aparatu. W momencie, gdy zdejmę lampę z sanek i wyzwalam ją bezprzewodowo za pomocą pary wyzwalaczy Voeloon 810-RT, to lampa studyjna błyska ale "nie w czasie", bo tego błysku nie ma zdjęciu. O co chodzi?

    Dla skomplikowania - jeśli lampę reporterską podpinam na sanki aparatu, ale pomiędzy nich wpinam też wyzwalacz (czyli aparat+wyzwalacz+lampa), to wszystko działa. Co jest nie tak z tymi wyzwalaczami?

  2. #2

    Domyślnie

    Wyzwalacze maja jakieś swoje opóźnienie i mieć je muszą. Fotocela też ma swoje. Może przy takiej kombinacji jest ono zbyt długie.
    Lampa na nadajniku może być wyzwalana odrobinę szybciej.

    Do tego dochodzi jeszcze tryb wyzwalania lampy reporterskiej na wyzwalaczach. Nie napisałeś czy pracuje w TTL czy manualu. TTL odpada przy lampach studyjnych i fotocelą, bo chyba żadna nie ma pokonania błysków pomiarowych TTL.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    Ha, masz 100% racji.

    Byłem przekonany, że należy przyjąć, że wyzwalam lampę reporterską w trybie manualnym, skoro na wyzwalaczach (Master, Slave) ustawiam M (manual). Jednak żeby sterować ustawieniami lampy reporterskiej zdjętej z sanek i podpiętej do wyzwalacza odbiornika Slave, to lampę tą trzeba przełączyć w tryb TTL (aby automatycznie pobierała ustawienia przekazywane z wyzwalacza nadajnika Master). I właśnie wtedy to nie działa - po przełączeniu lampy w tryb M, lampa studyjną błyska w czasie.

    I choć nie jest to rozwiązanie problemu, które by mnie jakoś wyjątkowo satysfakcjonowało (heh), to i tak dobrze jest znać powód tego "nie działania". Dziękuję bardzo za pomoc.

  4. #4

    Domyślnie

    To akurat kwestia samych wyzwalaczy 810-RT. Możliwe, że lampy zawsze emitują błyski pomiarowe TTL, mimo że ustawiane w manualu (tak np. mają niektóre lampy Nissina).
    O ile dobrze pamiętam, to z Pixel King Pro + fotocela nie miałem takich problemów.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Co do lamp reporterskich, to sprawdzałem na Yongnuo YN568EX (Nikon) oraz na Voeloon V760. Obie te lampy nie wyzwalają lampy studyjnej przez fotocelę "w czasie", gdy ustawione są w trybie TTL i zamontowane na odbiorniku Voeloon 810-RT pracującym w trybie M.

    Bo chyba nie da się inaczej sterować mocą lamp reporterskich zamocowanych na wyzwalaczu/odbiorniku, jak tylko przestawienie ich w zwykły tryb pracy TTL, prawda?

    Jeśli chodzi o przedbłyski pomiarowe lamp reporterskich pracujących w trybie TTL, to wynikałoby, że lampa studyjna błyska za wcześnie, a nie za późno? Próbowałem na wyzwalaczu Master ustawić tryb DT (manualny, z możliwością opóźnienia wyzwolenia błysku lampy) - ustawiałem różne wartości, do maksymalnej wartości 5.0, ale nic to nie dało.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Oczywiscie. Studyjna blyska wczesniej. Przy przedblyskach TTL.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •