Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Obróbka zdjęć reportażowych

    Witam.
    Mam pytanie odnośnie obróbki zdjęć reportażowych. Dużo się słyszy ostatnio odnoście odrzucania zdjęć finałowych w konkursach (np. WPP, BZWBKPF) ze względu na zbyt mocną obróbkę. Jest wydana broszura poruszająca ten temat przez WPP i można się dowiedzieć, że dopuszczalna jest obróbka jak w ciemni, natomiast mi chodzi o bardziej praktyczne podejście. Ja na przykład na warsztatach dowiedziałem się, że można tylko troszkę wyostrzyć, i suwaków (np. przejrzystość, jaskrawość, nasycenie) można używać tak w 10% (to w sumie niezbyt dużo). Ponadto nie za bardzo można bawić się poziomami. Macie może jakieś własne doświadczenia w tym zakresie?
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    "Emotion is really the only thing about pictures I find interesting. Beyond that it is just a trick" - Christopher Anderson<br>

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joniu85 Zobacz posta
    Witam.
    Mam pytanie odnośnie obróbki zdjęć reportażowych. Dużo się słyszy ostatnio odnoście odrzucania zdjęć finałowych w konkursach (np. WPP, BZWBKPF) ze względu na zbyt mocną obróbkę. Jest wydana broszura poruszająca ten temat przez WPP i można się dowiedzieć, że dopuszczalna jest obróbka jak w ciemni, natomiast mi chodzi o bardziej praktyczne podejście. Ja na przykład na warsztatach dowiedziałem się, że można tylko troszkę wyostrzyć, i suwaków (np. przejrzystość, jaskrawość, nasycenie) można używać tak w 10% (to w sumie niezbyt dużo). Ponadto nie za bardzo można bawić się poziomami. Macie może jakieś własne doświadczenia w tym zakresie?
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Szczerze to czesto zdjecia reportażowe są podciagane mocneij niż to co podałeś bo widać to na pierwszy rzut oka
    Nikon

  3. #3

    Domyślnie

    Witam !

    Według samych organizatorów WPP odrzucono 22 prace. 20 za dodanie, lub usunięcie jakiegoś elementu ze zdjecia a 2 za niedostarczenie raw do kontroli. 1 nagrodę odebrano za tak naprawdę rezyserowanie. Co do stopnia.dopuszczalnej obróbki "tonalnej" trwają konsultacje. W grudniu maja opublikować przewodnik z przykładowymi zdjęciami. Dyskusje na ten temat możesz śledzić na stronie WPP. Niesłyszalem o odrzuceniu zdjecia za "estetyzacje". Najwyżej polemiki. Wydaje się ze teraz możesz robić co chcesz jeżeli nieprowadzi to do usunięcia jakiegoś elementu zdjecia, nawet małego. Czyli jak przesadisz np. z poziomami i "zaczernisz" lub "wypalisz" jakiś element zdjecia, to podpada to pod usunięcie.

  4. #4

    Domyślnie

    Pan Nabrdalik się wypowiedział w tym temacie: https://medium.com/@VIIPhoto/7-with-...m-7773d03a0aa4

    I jeszcze taka czytanka: http://www.worldpressphoto.org/sites...l%20report.pdf

    z puentą:

    "manipulation—meaning material change to an image through the addition or subtraction of content—is widely deemed to be unacceptable for news and documentary pictures. At the same time, adjustments to photographs—such as limited cropping, dodging and burning, toning, color adjustment, conversion to grayscale—are accepted. This practice is usually described in terms of “minor” changes being permitted, while “excessive” changes are prohibited".
    Ostatnio edytowane przez Franek_ ; 11-09-2015 o 14:39

  5. #5

    Domyślnie

    Utrata wiarygodności ( a moze jej resztek?) przy obecnym kryzysie fotodziennikarstwa to pewnie bylby koniec WPP. Obrana droga "ratunkowa" wydaje się być slepym zaułkiem.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •