Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Question Pytanie odnośnie obróbki i nie tylko

    Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum.
    Mam dwa pytania. Jedno dotyczy nie tyle samej obróbki zdjęć a bardziej techniki fotografowania, drugie związane jest z obróbką. Otóż fotografowałem krajobraz, jak widać na załączonym obrazku oryginalne zdjęcie w swojej dolnej części nie zawiera praktycznie żadnych szczegółów. Tutaj rodzi się moje pytanie... Co trzeba zmienić w ustawieniach aparatu, jeżeli to w ogóle możliwe, żeby uzyskać mniej zaciemnione pole u dołu zdjęcia w takich warunkach.
    Druga sprawa dotycząca już obróbki... Prosiłbym o ocenę dokonanych przeze mnie zmian, czy taka wersja jest akceptowalna, co zrobione jest źle, co zrobić inaczej.
    Z góry dziękuję za poświęcony czas.

  2. #2

    Domyślnie

    Co do pierwszego pytania to niewiele poradzisz. Po prostu DR aparatu nie pozwoli na więcej. W takich przypadkach dobrze zrobić 2 zdjęcia i lekki hdr lub poskładać 2 zdjęcia różnie naświetlanie na warstwach w ps.

    Wysłane z mojego SM-T230 przy użyciu Tapatalka

  3. #3

    Domyślnie

    Usunąłeś EXIF, podaj jakie były parametry i możesz wrzucić rawa, zobaczymy, może da się z niego coś wycisnąć.
    D300, F90x, F401: S17-50, N70-210/4, N35-105
    Praktica MTL 5B, MTL 3 : Helios 44m-4, Revuenon 135 2.8. Pentor 28 2.8, Domiplan 50 2.8
    Zorka 4, Fied 5, Smiena Symbol, Lubitel 166 U, Agfa Isolette II

  4. #4

    Domyślnie

    Przy tak dużej różnicy światła w scenie lepiej zrobić HDR
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Przede wszystkim, to zdjęcie jest niedoświetlone, od tego masz różne pomiary światła, korektę ekspozycji i tryb manualny, aby je poprawnie na świetlic.
    A co zrobić - dobrać poprawne parametry ekspozycji. W razie potrzeby używać histogramu i na jego podstawie określić ile i w która stronę zmienić.

    Co do obróbki - zepsutego zdjęcia nawet obróbka nie uratuje.
    A w przypadku bardzo dużej rozpiętości tonalnej sceny zawsze robi się klika klatek z różną ekspozycją, a później łączy na komputerze.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jasin Zobacz posta
    Usunąłeś EXIF, podaj jakie były parametry i możesz wrzucić rawa, zobaczymy, może da się z niego coś wycisnąć.
    Powinien być zapis regulaminowy, że każde wrzucone zdjęcie powinno mieć zachowany exif
    Jako początkującemu nie chce mi się w co drugim temacie pytać o parametry

  8. #8

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc to nie wiem nawet jak się usuwa EXIF, prawdopodobnie z konwersją do .jpg znika, jest jakas opcja zeby go zachowac?

  9. #9

    Domyślnie

    Nie znika, tylko jest usuwany, jeśli tak ustawisz w programie. Jak nie ustawisz usuwania, to nie będzie usuwać.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  10. #10

    Domyślnie

    Wygląda na to, że autor wątku chyba tu już nie zagląda, ale pewnie inni będą, więc może jednak coś dopiszę, ponieważ ja (zaznaczę, że jako amator) jestem niektórymi powyższymi stwierdzeniami co najmniej zdziwiony...
    Polecanie HDR początkującym to prosta droga do sprowadzenia kogoś na manowce...

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Przede wszystkim, to zdjęcie jest niedoświetlone...
    A w przypadku bardzo dużej rozpiętości tonalnej sceny zawsze robi się klika klatek z różną ekspozycją, a później łączy na komputerze.
    Co do początku zgoda, ale pierwszy raz spotykam się ze stwierdzeniem z drugiej części... Uważam wręcz odwrotnie. Obecne aparaty cyfrowe mają tak szeroki DR, że poprawianie rozpiętości tonalnej rzadko kiedy jest wymagane. W przypadku sceny na zdjęciu absolutnie nie widzę takiej potrzeby - w zupełności wystarczające byłoby poprawne naświetlenie.

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Nie znika, tylko jest usuwany, jeśli tak ustawisz w programie. Jak nie ustawisz usuwania, to nie będzie usuwać.
    Jestem przekonany, że to nie volvman usunął exif - wstawił zdjęcia na imgur, a darmowa wersja tego serwisu (niestety) usuwa exif.

    Cytat Zamieszczone przez Mane Zobacz posta
    Powinien być zapis regulaminowy, że każde wrzucone zdjęcie powinno mieć zachowany exif
    Jako początkującemu nie chce mi się w co drugim temacie pytać o parametry
    Też chętnie bym czasem w exif zajrzał, ale jak widać po tym, co wyżej napisałem wyżej, bywa z tym problem. Nie tylko imgur (w wersji darmowej) usuwa dane exif...

    Cytat Zamieszczone przez jasin Zobacz posta
    Usunąłeś EXIF, podaj jakie były parametry i możesz wrzucić rawa, zobaczymy, może da się z niego coś wycisnąć.
    I nikt się nie pokusił... Spróbowałem więc ja. W miarę moich niewielkich umiejętności (czego doskonale zdaję sobie sprawę). Ale chyba lepiej niż wersja "autorska". Uważam, że wcale nie trzeba uznawać tego RAWa za całkowicie straconego (choć to oczywiście zależy już od indywidualnych wymagań). Zdjęcie poniżej (syfków matrycy nie usuwałem). Wiem, że nie jest to jakieś cudo, ale też chyba nie ma tragedii...



    Ups... Zdjęcia z Google nie ma... Z darmowego imgur będę rezygnować chyba, a widzę, że z Google nie pokazuje zdjęć więc do czasu likwidacji konta na imgur będzie z tego serwera...
    Ostatnio edytowane przez rawkik30 ; 25-08-2015 o 21:49 Powód: brak linkowanego zdjęcia

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •