Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jakie body będzie najlepsze (D90, D300, D5200, D7000)?

    Witam wszystkich!

    Postanowiłem przesiąść się wreszcie z hybrydy (FZ50) na lustrzankę i spróbować poważniej "pobawić się" w fotografię.
    I zastanawiam się nad body... Generalnie zdecydowałem się na system Nikona, przede wszystkim ze względu na możliwości i akcesoria.
    Gdyby Pentax miał pełnoklatkowe aparaty (w perspektywie o tym myślę), to bym się na niego zdecydował.
    A tak pozostaje Nikon...

    Z dotychczasowych doświadczeń najbardziej interesuje mnie fotografowanie ludzi. "Widoczek" czasem i przy okazji, ale niekoniecznie. Makro odpada.
    Ludzie, czyli portrety we wszelkiego typu odmianach i kolorach (także studio), wydarzenia (też rodzinne) i street photo.

    Nie wiem, czy nie odwracam sytuacji, ale zacząłem od obiektywów. A że FZ50 przyzwyczaił mnie do dość długiego zooma, z którego chętnie korzystam, to też jest ujęty.
    Myślę o 3-ch:
    1. Tamron SP AF 28-75 F 2.8 XR Di LD
    2. Tamron SP AF 70-300 f 4-5,6 Di VC USD lub
    Nikkor AF-S 70-300 F. 4,5-5,6 G IF-ED VR lub
    Nikkor AF-S DX 55-300 F. 4,5-5,6 G ED VR
    3. Jakaś jasna stałka z przedziału 50-100 i F 1,4 albo 1,8
    Jeżeli macie alternatywne propozycje, to są mile widziane.

    I w związku z tym, że (nie wiem dlaczego) obiektywy nie mają matrycy i spustu, potrzebuję coś do zaczepienia tych obiektywów.
    I tu padłem...

    Myślę o (tylko body oczywiście):
    1. Nikon D5200 - nowy - ok. 340 EUR (ew. D5300 za 420 EUR);
    2. Nikon D7000 - nowy - ok. 550 EUR;
    2a. Nikon D7000 - używany - 375-450;
    3. Nikon D90 - używany - ok. 220-300 EUR;
    4. Nikon D300 - używany - 300-375 EUR;

    Budżet oczywiście jest ograniczony. Na początek body + 28-75 (lub lepszą alternatywę), sukcesywnie pozostałe obiektywy i kolejne akcesoria.
    Body interesuje mnie też pod kątem możliwości wyzwalania zewnętrznych lamp błyskowych - żeby była taka możliwość.

    Co byście polecili?
    A może jeszcze coś innego?

    Pozdrawiam,

  2. #2

    Domyślnie

    Na początek to zastanów się czy wybierasz body z napędem AF (silniczkiem) D90 D7000 D300, czy tez bez niego D3xxx D5xxx. Różnica, aparat posiadający własny napęd da CI pełnię funkcjonalności z obiektywami AF. Natomiast konstrukcja bez silnika, będzie wymagała stosowania obiektywów AF-S (zazwyczaj trochę droższe, ale to nie reguła), oczywiście obiektywy AF będą kompatybilne, ale pozostanie tylko ostrzenie manualne. Tamron o którym piszesz jest dostępny w wersji bez silnika (podobno ostrzejszy) i wersji silnikowej. Druga sprawa to fakt że podane ogniskowe, należy przemnożyć o crop, dla nikona APS-C jest to 1.5 i z 28-75 robi się ok. 42 -112.

    Stałki w podanym zakresie:
    - 35mm 1.8 AF-S DX tani i dobry, na APS-C masz ok 52mm
    - 50mm 1.8 AF (bez silnika) D najtańszy obiektyw systemowy, mz. całkiem znośny jak za takie pieniądze
    - 50mm 1.8 AF-S G trochę drożej, ale też lepiej
    Każda z w/w wersji posiada odpowiednik o max przesłonie 1.4.
    Analogicznie sytuacja wygląda ze stałkami 85mm, także są 1.8 z i bez silnika, oraz odpowiedniki 1.4. Cenowo już jest znacznie drożej w porównaniu do "pięćdziesiątek".
    To chyba najbardziej popularne.
    Co bym polecił z powyższych..... poszukaj D7100
    Ostatnio edytowane przez arwic ; 13-08-2015 o 14:45
    D700, S24-105/4 ART.

    "...the first thing that you want, will be the last thing you'll ever need"

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki arwic - o napędzie nie pomyślałem...
    Chyba w tej sytuacji raczej skieruję się w stronę body z napędem.
    O cropie i mnożniku wiem i zdaję sobie z tego sprawę.
    Muszę w takim układzie zapoznać się z oznaczeniami na obiektywach.
    Dzięki też za propozycje stałek.
    D7100 - na chwilę obecną poza budżetem, ale... Jeszcze pomyślę.
    Dzięki.

  4. #4

    Domyślnie

    a dlaczego T 28-75? Na cropie tak wąskawo będzie..
    Tu bezkonkurencyjna (cena/jakość) jest obecnie sigma 17-50 2.8 OS.

    Z tele to 55-300 będzie zauważalnie wolniejszy (przeostrzanie oczywiście działa szybko) w rozumieniu AF. Czy Nikon czy Tamron to musisz już samemu zdecydować.. (większych różnic wartych pogadanki - nie ma)

    W punkcie 3cim 85 1.8g (ostatecznie 1.8D która wymaga silnika w body); Bardzo fajne szkiełko portretowe (35ka jak dla mnie jest zarazem za wąską jak i za szeroka).

    CO do body D7000 kaprysiło wielu osobom pod względem AF'a ale na pewno matrycę ma troszkę lepszą od d90/d300 (inna sprawa, że najpewniej AF z d7000 i tak Ci wystarczy).
    Ja osobiście wybrałbym d300 (jeśli chcesz też od czasu do czasu nagrać wideo to d300s) ze względu na ergonomię.
    ---------
    Pozdarwiam,
    kolekcjoner słoików

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maverick71 Zobacz posta
    ...I w związku z tym, że (nie wiem dlaczego) obiektywy nie mają matrycy i spustu...
    Olympus Air, Sony QX1 (edit: chyba chodziło mi jednak o QX10)

    Na Twoim miejscu skupiłbym się na aparatach od D90 w górę, tym bardziej że wspominałeś też o błyskaniu a te aparaty w odróżnieniu od serii 5xxx czy 3xxx dadzą Ci full wypas wsparcie dla CLSu. W kategorii cena/jakość chyba postawiłbym na D7000. Względnie nowy sprzęt z dobrą matrycą i dużą ilością ficzerów.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 13-08-2015 o 16:25

  6. #6

    Domyślnie

    D3xxx i D5xxx nie mają wbudowanego sterownika CLS wiec nie spełniają twojego warunku sterowania lampami zewnętrznymi.
    D90, D3xxx, D5xxx nie mają funkcji mikrokalibracji obiektywów w body - dla mnie jednej z podstawowych (zwłaszcza przy jasnych obiektywach) w obecnych czasach obniżonej kontroli/zwiększenia tolerancji na niedokładności wśród producentów sprzętu. Bez tego będziesz musiał albo przebierać w obiektywach, albo słać razem z body do kalibracji do serwisu/ów. Przy zmianie body - będzie powtórka zabawy. A tak to sobie sam skalibrujesz obiektywy w body.
    Na placu boju pozostaje więc D300/D7000.
    D300 - pro, pancerny, ale większy i trochę cięższy. Skuteczniejszy i pewniejszy AF niż w D7000.
    D7000 - nowsza matryca, mimo wszystko dająca lepszy obrazek zwłaszcza na wyższym ISO. Także większa - więc w razie potrzeby można mocniej kropować kadr przy późniejszej obróbce bez straty na jakości.
    Klawiszologia pod względem ergonomii - moim zdaniem podobna (chociaż D300 nie miałem w ręku). Podstawowa różnica (oprócz tego, że D300 ma dedykowany przycisk AF-on do autofokusa, a w D7000 tę funkcję można sobie podpiąć pod przycisk AE-L/AF-L) - D300 ma klawiszologię "starego" typu (nie chodzi o jakość, tylko o wiek) nie stosowaną już w nowych body. D7000 zapoczątkował filozofię klawiszologii "nowego" typu używaną (z pewnymi modyfikacjami) we wszystkich nowych body. Tak więc ewentualna przesiadka na jakiegoś innego cropa lub pełną klatkę nie będzie się wiązała z koniecznością zmiany przyzwyczajeń. Zauważyłem, że część komentujących narzeka na to przy przesiadce - wydaje mi się, że głownie z tego powodu, że jest inaczej, a nie dlatego że obiektywnie zmiana jest na gorsze.

  7. #7

    Domyślnie

    Do twoich zastosowań brałbym D7000 lub D5200 ze względu na lepsze matryce, niż pozostałe aparaty. Ani do portretu, ani do krajobrazu nie potrzeba jakiegoś szałowego autofocusa.

  8. #8

    Domyślnie

    Wypowiedź >>szabuk-a<< w sposób perfekcyjny naświetla Ci (autorze) temat ;

    od siebie dodam :
    jeżeli budżetowo dx to d7000 wydaje się być dla Ciebie dobrym wyborem ( pod warunkiem że trafisz na sprawną sztukę) ;
    niemniej ja bym pominął ten format matrycy ; poszukałbym , będąc na Twoim miejscu, body pełnoklatkowego ;
    zadbane d700 można bardzo tanio dziś kupić ..... ;..... a warto
    Ostatnio edytowane przez Archibald6803 ; 13-08-2015 o 18:40

  9. #9

    Domyślnie

    Dzięki panowie za wszystkie sugestie.

    Nad sigmą 17-50 2.8 OS zamiast Tamrona 28-75 pomyślę...
    Chodziła mi ona już po głowie, ale... Zobaczymy.

    A jeśli chodzi o body to po Waszych radach chyba na placu boju zostają D7000 / D7100 i być może używka D700 (nie sprawdzałem cen).
    Ta mikrokalibracja obiektywów w body mocno do mnie przemawia.

    DZIĘKI!!!

  10. #10

    Domyślnie

    http://olx.pl/oferta/sprzedam-nikon-...tml#ff44c0eb16 Coś pewnie jest z nim nie tak, bo wątpię, że cena mogłaby być tak niska, ale warto zadzwonić.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •