Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Przełącznik na korpusie aparatu AF/M

    Witam

    Po pierwsze, jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość, jeżeli zamieszczam temat w nieodpowiednim miejscu
    Po drugie, pragnę się ze wszystkimi przywitać
    Po trzecie jestem laikiem, więc proszę się ze mnie nie śmiać


    Posiadam Nikona D90. Aparat zawsze służył mi do tego, żeby używać go w trybie auto i zrobić zdjęcie. Potem zacząłem bawić się trochę trybami i czytać, co tak naprawdę lustrzanka może, a czego nie.Niektóre przyciski, choć znajdują się na aparacie, nie są przeze mnie używane bo wystarcza mi wejście do menu i tam robienie "bałaganu"
    Mam pytanie banalne zapewne. Po co na przodzie mojego aparatu znajduje się przełącznik AF/M, jeżeli na moim obiektywie znajduje się przełącznik M/A - M - i wybieram sobie czy ma mi ostrzyć automatycznie, czy ostrzenie pierścieniem. No więc moje pytanie, po co to jest na korpusie? Czy ja mylę w ogóle pojęcia i ten przełącznik ma zupełnie inne zadanie?
    Proszę mnie nie odsyłać tylko do instrukcji bo czytam i są one pisane takim językiem, że szkoda słów.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak założysz obiektyw który nie ma silniczka AF, wtedy tym przełącznikiem wyłączasz autofocus bo w obiektywie nie ma takiego wyłącznika.

  3. #3

    Domyślnie

    Bo twój obiektyw nie jest jedyny, który można podpiąć pod aparat.

    A instrukcja jest napisana bardzo prostym językiem. Trzeba tylko ją całą przeczytać i chcieć zrozumieć.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  4. #4

    Domyślnie chyba zrozumiałem

    Cytat Zamieszczone przez puls Zobacz posta
    Jak założysz obiektyw który nie ma silniczka AF, wtedy tym przełącznikiem wyłączasz autofocus bo w obiektywie nie ma takiego wyłącznika.
    Dziękuję za czytelną odpowiedź, zadam tylko pytanie jeszcze, ten przełącznik na korpusie powinien współgrać zawsze z przełącznikiem na obiektywie rozumiem? Czyli jeżeli mam na obiektywie ustawione M/A a nie samo M, to wtedy i na korpusie ustawiam AF, a jeżeli mam na obiektywie M ustawione to i na korpusie muszę ustawić M?

    Dobrze rozumiem?

  5. #5

    Domyślnie

    To masz opisane w instrukcji do konkretnego obiektywu i od tego obiektywu zależy.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Dobra już wszystko wiem.

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli fotografując posiadanym przez Ciebie obiektywem wykorzystujesz przełącznik znajdujący się na nim, to nadal z niego korzystaj. Przełącznik na aparacie pozostaw w pozycji AF. Zakładając obiektyw o innej budowie - konstrukcji (np: starszy tele z AF) będziesz mógł ustawiać ostrość za pomocą AF, lub -przełączając na korpusie- manualnie. Dobrej zabawy z aparatem życzę.

  8. #8

    Domyślnie

    Zdaje się że jak jest przełącznik i w body i w obiektywie to ten w body ma priorytet. Tzn jak się chce manuala to nie trzeba przełączać i w body i na obiektywie ale wystarczy przełączyć na Manual tylko w body i wtedy ustawienia w obiektywie są ignorowane

  9. #9

    Domyślnie

    Ale kombinacje... Przełącznik w obiektywie odłącza /wysprzęgla/ silnik obiektywu i odłącza elektronikę. Przełącznik w aparacie odłącza śrubokręt i elektronikę body. Obiektywy z silnikiem ultradźwiękowym HSM nie mają przełącznika, bo nie ma tam czego odłączać mechanicznie. Wystarczy wyłączyć w body elektronikę. Czyli obiektywy z przełącznikiem - przełączamy w obiektywie i w aparacie. Obiektyw bez wyłącznika - tylko w body
    Tutaj jest... podpis

  10. #10

    Domyślnie

    Wszystko zalezy od obiektywu jaki podpinamy o czym wspominal GonzoG. Nie ma żadnej reguły ze jak jest przelacznik na szkle to przelaczamy i w szkle i w body, a jak nie ma to w body. Sa obiektywy gdzie wystarczy przelaczyc albo w body albo w szkle, są takie które obowiązkowo należy przelaczyc w szkle itd. Wszystko wyjaśnia instrukcja obiektywu.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •