Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Nikon D3200 + ? Proszę o radę

    Witajcie!
    Jestem tu nowa. Nigdy wcześniej nie interesowałam się szczegółowo fotografią. Mimo, że ostatnio trochę czytałam o specyfikacjach aparatów, fotografii... to nadal nie mogę spamiętać od czego jest przesłona, ogniskowa i takie tam... ale się nauczę
    2,5 roku temu kupiłam lustrzankę D3200 z obiektywem KIT (AF-S Nikkor 18-55mm 1:3,5-5,6G) Robiłam zdjęcia z reguły w trybie auto albo jak nie chciałam lampy to w opcji bez lampy. Trochę bawiłam się z rozmyciem tła, balansem bieli i takie tam, ale bardziej przez ciekawość i dla "zabawy". Jednak teraz chciałabym pójść w jakość zdjęć i tu potrzebuję rady.
    Chcę robić zdjęcia moim dzieciom w ruchu. Tym aparatem albo nie potrafię albo nie mam opcji, żeby wykonać ciekawe zdjęcie np skaczącego synka z jednoczesnym rozmyciem tła na przykład. Mam tu opcję zdjęć w ruchu ale przy wgraniu ich na kompa jakość nie powala...
    Nie zależy mi też na jakimś mega przybliżeniu, wolę ja się przybliżyć do "modela". Chcę robić zdjęcia zarówno w domu, gdzie nie jest za widno, jak i na zewnątrz.
    A i co mnie jeszcze wkurza, że jak np. mąż przybliża do mnie córę na rękach to gubi mi ostrość (co wiem, że jest normalne przy poruszającym obiekcie) i zdjęcie rozmazane... Zawsze ustawiam na automatyczne ustawianie ostrości.
    No i teraz tak:
    Do czego tak naprawdę nadaje się mój obiektyw? Bo w domu zdjęcia są średnie jak nie jest dostatecznie widno...
    Jaki obiektyw byłby najlepszy? Chcę robić zarówno portrety jak i zdjęcia w ruchu?
    Pewnie przydałby mi się filtr przeciwsłoneczny... Jaki?
    A i przy okazji nie chcę wydać majątku, bo najnormalniej w świecie mnie na to nie stać. Zdjęcia chcę robić dalej amatorsko, ale z zadowalającymi mnie efektami. A może body mam nie te? W czym problem?

    PS. A i co mnie jeszcze wkurza? Filmy! Syn do mnie przybiega i już muszę nastawiać na nowo ostrość a z tego taka lipa wychodzi... nawet po obróbce... Bez sensu... A może coś źle robię?

  2. #2

    Domyślnie

    Odnośnie filmów - ustaw jakąś wysoką przesłonę, np. f8 - głębia ostrości będzie spora, nie będzie takich dużych problemów z wychodzenie poza ostry obszar.
    Tani i jasny obiektyw: stałki 35 albo 50 mm (w wersji G) nowe kosztują jakieś 700 złotych, używane jeszcze taniej. Do domu pewnie 35tka byłaby lepsza.
    Ponieważ do zdjęć w ruchu na dworze Twój obecny obiektyw wystarczy (ustaw aparat w tryb sportowy), zastanowiłbym się na Twoim miejscu, czy zamiast obiektywu nie kupić lampy.

  3. #3

    Domyślnie

    No właśnie o lampie tez myślałam, ale to chyba jeszcze wyższe koszty... Ale lampa to w pomieszczeniach tylko, tak? Bo chyba lepsza jak jest na statywie obok, ale w to też jeszcze się nie wdrażałam...
    W takim przypadku kupiłabym stałkę 35 pewnie + tą lampę. Na zewnątrz faktycznie zdjęcia wychodzą jak dla mnie rewelacyjnie, ale ten filtr jeszcze by się przydał...

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj
    Jasny obiektyw to może i niezły pomysł. Przypomnij sobie, co to jest ogniskowa i sprawdź na swoich zdjęciach, jakiej ogniskowej najchętniej używasz. Na tej podstawie będziesz mogła zdecydować, czy zechcesz obiektyw 35, czy 50mm. Bo takie są najpowszechniejsze i najtańsze porządne stałki dla Ciebie (700-750zł).
    Albo kup zewnętrzną lampę.

    A przede wszystkim popracuj nad teorią i swoją techniką. Z jasnym obiektywem zdjęcia pozwolą uzyskać mniej poruszeń, ale będą bardziej wymagające jeśli chodzi o precyzję ustawiania ostrości. Z tym, co masz, też da się zrobić przyzwoitej jakości zdjęcia.
    Jeśli chcesz robić coś więcej niż pstryki, to musisz się nauczyć przynajmniej podstaw. Najlepiej kup sobie i przeczytaj ze zrozumieniem dobrą książkę o fotografii. To moim zdaniem najtrafniejsza inwestycja na początek i koszt dużo niższy niż 700zł.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za opinię Od tego zacznę na pewno! Teoria! Bo z tym kuleję. Druga rzecz... Próbuję znaleźć opcję zmiany przesłony... Chyba do instrukcji obsługi zajrzę, bo jak wcześniej wspomniałam, wszystko robiłam z automatu...

  6. #6

    Domyślnie

    Powiedzcie mi dlaczego nie mają te zdjęcia wystarczającej ostrości? Aparat ustawiony na auto oczywiście
    Czy to może tylko drżenie ręki :P
    Ostatnio edytowane przez DaYen ; 17-06-2015 o 13:59

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DaYen Zobacz posta
    Próbuję znaleźć opcję zmiany przesłony... Chyba do instrukcji obsługi zajrzę, bo jak wcześniej wspomniałam, wszystko robiłam z automatu...
    Przełącz górnym kółkiem w tryb A i pokręć kółkiem z tyłu aparatu.
    A do instrukcji warto zajrzeć. Najlepiej do tej kompletnej, którą masz w pdf na płycie.

  8. #8

    Domyślnie

    Bo te zdjęcia nie są zadowalające niestety... I potem na kompie je przeglądam i się wkurzam tylko...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Przełącz górnym kółkiem w tryb A i pokręć kółkiem z tyłu aparatu.
    A do instrukcji warto zajrzeć. Najlepiej do tej kompletnej, którą masz w pdf na płycie.
    No właśnie jeszcze nie rozumiem tych opcji M, A, S, P... :P

  10. #10

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •