Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1

    Domyślnie Nikon d90 - czy wciąż warto? (ewentualnie d5100)

    Witam serdecznie wszystkich,

    Problem, z którym borykam się od jakiegoś czasu to zakup pierwszej lustrzanki, a właściwie wybór najodpowiedniejszej

    Może najpierw do czego ma służyć: fotografia czysto amatorska, dla siebie - przede wszystkim plener (porter na zewnątrz, krajobraz, fotografia sytuacyjna, imprezy okolicznościowe)
    Budżet: ok 2500 PLN

    Wybór, po przewertowaniu forum, stronek, testów i przykładowych zdjęć, zawęziłem do 2 modeli: d90 vs. d5100.

    Obecnie bardziej skłaniam się ku tej pierwszej opcji (piszę wyłącznie o body oczywiście).
    Duże znaczenie mają niestety finanse.

    Przemawia za tym przede wszystkim ergonomia, dostęp do najważniejszych funkcji z poziomu korpusu, silnik AF w puszce, dwa kółka nastaw (ciężko mi wyobrazić sobie sprawną pracę tylko z jednym, ale może się da po przyzwyczajeniu), drugi wyświetlacz z podglądem bieżących ustawień. To co mnie odstrasza to wytykany muzealny wiek modelu i MATRYCA, która podobno w porównaniu do 5100 jest dużo słabsza oraz szumy, które w d90 zaczynają się przy mniejszych wartościach ISO niż d5100 (chociaż większość zdjęć jednak będzie przy zastanym świetle dziennym, ale fajnie też mieć komfort pracy w innych, gorszych warunkach. Poza tym z wiadomych względów w grę obecnie wchodzą tylko używki (a to zawsze jest jakieś ryzyko).

    Dodatkowo biorę pod uwagę d5100, gdyż w budżecie mogę kupić nówkę sztukę z KITem 18-105, ale nic więcej. Na dodatkowe obiektywy nie mam póki co funduszy. Odstrasza mnie brak silnika AF w puszce, mały i ciemny wizjer (przy okazji pytanie czy ten w d90 jest lepszy?), rozmiary i w dłuższej perspektywie ograniczenie do pracy WYŁĄCZNIE z kitem. A przy zakupie d90 mogę sobie pozwolić na dokupienie N85mm (zakochałem się w tym szkle po obejrzeniu masy przykładowych zdjęć)

    Stąd moje pytanie do Was:

    Czy lepiej przy takich założeniach i budżecie zdecydować się na tańsze (nawet 1200-1300 za zadbaną sztukę) i teoretycznie gorsze body ALE mieć w zestawie spacerówkę 18-105 i 85mm do portretu czy jednak lepiej zabawę zacząć od często polecanego na pierwszą lustrzankę zestawu d5100 + 18-105 i składać do skarpety na jakąś jasną stałkę?

    I czy matryca w d90 na obecne standardy to faktycznie aż tak duży minus? czy różnica między d90 a d5100 w tym aspekcie będzie dla mnie jako amatora w ogóle zauważalna?

    Z góry dziękuję Wam za pomoc, bo chciałbym jak najszybciej cieszyć się robieniem zdjęć - sporo kadrów już mi uciekło
    Ostatnio edytowane przez Zygmunt76 ; 15-06-2015 o 19:28

  2. #2

    Domyślnie

    A D7k nie brałeś pod uwagę? Można dostać poniżej 1700zł a łączy w sobie D90 i D5100 + mały bonusik. Zostanie Ci 800zł, to na 18-105 + 50mm powinno wystarczyć.
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli dobrze rozumiem i mówimy o d7000 to owszem brałem pod uwagę - po przeczytaniu opinii na forum i narzekań na problemy z AF i olejem niekoniecznie chcę się bawić w taką loterię;/. Wiem, że d90 jest praktycznie niezawodny pomimo leciwego już wieku. Ogólnie sceptycznie podchodzę do rynku wtórnego, ale czasem nie ma niestety wyjścia - stąd też rozważania o używce d90. Niestety mocno ogranicza mnie budżet - gdyby nie to na start bym wziął d7100, ale po pierwsze mnie nie stać, a po drugie wątpię czy z moim poziomem wiedzy faktycznie wykorzystałbym jego możliwości Ale dzięki za wskazówkę, poczytam jeszcze o d7000 i zbadam temat pod kątem cenowym

  4. #4

    Domyślnie

    Bierz nowszą konstrukcję.
    I'm not normally a religious man, but if you're up there, save me, Superman!
    http://instagram.com/adrwoz

  5. #5

    Domyślnie

    Po dokładnym przewertowaniu tego wątku : http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=179105 mój wybór padł na d90 i to nowego hehe.
    Po prawie dwóch latach intensywnego amatorskiego używania wiem, że dobrze wybrałem. Wiadomo, af mógłby być szybszy, używalne iso wyższe, jednak radość z ergonomii wynagradza wszystko.
    Na początku też zakładałem, że skończy się na 18-105 i szlus. Teraz na pokładzie jest kit ( który będzie wymieniony na sigmę 17-50 2,8 ) N35 1,8 i nissin di866 mkII.
    Do portretu, dzieciaków i krajobrazu amator jak ja, na chwilę obecną więcej nie potrzebuje.

  6. #6

    Domyślnie

    D90, sigma 17-50 f2.8, nikkor 85 f1.8 to idealny zestaw dla ciebie.

    Kilka zdjęć z d90 ze sigma na f2.8 i ISO 3200.
    http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=3570348
    Ostatnio edytowane przez RAF7705 ; 16-06-2015 o 10:01
    D600
    14,20,28x2,35,50,85,90,300,500
    28-75,70-210

  7. #7

    Domyślnie

    zdecydowanie D90 + jakieś jasne szkło, może być nawet 85 1.8, o którym wspominałeś, chociaż ja bardziej preferuję odrobinę szerszy kąt

  8. #8

    Domyślnie

    Niestety ... przeglądając to i inne fora ... dominuje pogląd: jeśli "mam lepszy (droższy) aparat - jestem lepszym fotografem ... mam lepszy (droższy) samochód - jestem lepszym kierowcą ... " itp. itd.
    A jaki jest najlepszy aprat ? Na to pytanie odpowiadał Pan Dederko (legenda polskiej fotografi): NIE ZEPSUTY.
    Użytkując "poczciwego" D90 wcale nie musimy wpadać w żadne kompleksy w porównaniu z np. "wypasioną" lustrzanką pełnoklatkową. Pasjonat - fotograf, czujący tzw. "bluesa fotograficznego" potrafi zrobić dobre zdjęcia każdym aparatem - nawet tym leciwym D90. Aparat to tylko narzędzie - zdjęcie jest "w głowie" fotografującego, w jego umiejętnościaciach, wiedzy ... itp.
    Jako taki "mały quiz" porównawczy przedstawiam cztery zdjęcia - po dwa z D90 i D750. Z D90 zdjęcia są przeskalowane do natywnej rozdzielczości D750. Wszystki zdjęcia na ustawieniu STANDARD (usunięte EXIFy).
    Każdy wyciągnie wnioski odpowiednie dla siebie.
    Zdjęcia:
    http://files.tinypic.pl/i/00675/ixy2ockqnutm.jpg
    http://files.tinypic.pl/i/00675/eapx917qfawl.jpg
    http://files.tinypic.pl/i/00675/19sozzr6mzms.jpg
    http://files.tinypic.pl/i/00675/iycwhp1p5drf.jpg

  9. #9

    Domyślnie

    d300/s używane plus dobre szkło i będzie ok.
    A7mk2 Zeiss 24-70/4 Sony G 70-200/4 v35/1.4,v50/1.1 FM2 Z50/1.4

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez hostman22 Zobacz posta
    d300/s używane plus dobre szkło i będzie ok.
    Popieram, miałem D90, teraz posiadam D300 z S17-50, matryca taka sama ale AF o wiele lepszy i ogólna ergonomia. Za body i szkło zapłaciłem ok 2600, używane oczywiście, więc w budżecie powinieneś się zmieścić jak dobrze poszukasz.
    Niestety ... przeglądając to i inne fora ... dominuje pogląd: jeśli "mam lepszy (droższy) aparat - jestem lepszym fotografem ...
    Po zmianie na aparat bardziej "profi" jakoś nie czuję się lepszym fotografem, wręcz przeciwnie, jak mi coś nie wyjdzie wiem, że to moja wina nie sprzętu.
    D300, F90x, F401: S17-50, N70-210/4, N35-105
    Praktica MTL 5B, MTL 3 : Helios 44m-4, Revuenon 135 2.8. Pentor 28 2.8, Domiplan 50 2.8
    Zorka 4, Fied 5, Smiena Symbol, Lubitel 166 U, Agfa Isolette II

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •