Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Nikon D5300 czy Pentax k50

    Witajcie,

    stoję przed zakupem pierwszej lustrzanki. Dotychczas korzystałem z kompaktów.
    Czy mogę Was, jako doświadczonych użytkowników, prosić o pomoc w wyborze pomiedzy Nikonem D5300 a Pentaxem K50?
    Prosiłbym o obiektywną ocenę.

    Dziekuje!

  2. #2

    Domyślnie

    Od bardzo wielu lat byłem i jestem posiadaczem Pentaxów i musze przyznac, że byłem z nich bardzo zadowolony. Naprawdę solidna firma, niezle foty, ale zależy do czego potrzebujesz. Puki nie robiłem ślubów było super, ale w przypadku zdjęc ślubnych niestety nie dorównuje pełnej klatce,zarówno Nikona jak i canona, ale to normalne i absolutnie nie dyskwalifikuje tego aparatu w przypadku focenia jako hobby kub nawet pasja. Śluby robiłem moim K5II trzy lata, ale konkurencja jednak robi swoje i zmusza do zainwestowania w coś z wyższej półki. Co wybierzesz, będzie tylko i wyłącznie Twoim wyborem, a myslę, że zadowlony bedziesz zarówno z nikona jak i pentaxa.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedz
    Aparat potrzebuje do codziennego uzytku, do zabawy, do uczenia sie robienia zdjec z lustrzanką. Tak wiec do krajobrazów, spotkań rodzinnych czy ze znajomymi, dzieciakowi i żonie.
    Bawiłem się Nikonem d5300 przez tydzien, ale bardzo nie przypadl mi do gustu obiektyw 18-105 - ogromny. Zasłaniał również prawie w połowie lampę wspomagającą AF i to na najmniejszej ogniskowej.
    Nie jestem zwiazany z żadną marką, może gdzieś w łepetynie utrwalone że nikon jest the best.
    Na pełną klatkę mnie nie stać, z resztą wydaje mi się że zwłaszcza jak zaczynam przygodę to nie ma wiekszego sensu.
    Ale dziekuje za opinie!

  4. #4

    Question

    1. Lampke wspomagania AF zasłania osłoną P/S
    2. Wielkość obiektywu jest zależna od jego parametrów. Jak wezmiesz 18-55 to będzie mniejszy. Pentaxowy 18-135 jest jeszcze większy.
    Ostatnio edytowane przez GonzoG ; 11-06-2015 o 14:25
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  5. #5

    Domyślnie

    Jak Ci rozmiary przeszkadzają to weź bezlusterkowca albo dobrego kompakta. To jest lustrzanka, budowa takiego aparatu wymusza duże rozmiary zarówno body jak i obiektywu i tego nie zmienisz niezależnie od producenta.

  6. #6

    Domyślnie

    Do zastosowań o których piszesz oraz zważywszy na to że nie posiadasz (jeszcze) całego wora szkieł z danego systemu absolutnie polecam Ci dobrego bezlusterkowca APS-C ; możliwości identyczne jak u lustrzanki a poręczność sprzętu dużo lepsza; w zależności od zasobności portfela wybierałbym pomiędzy Sony A6000 i Fuji X-T1 / X-T10

  7. #7

    Domyślnie

    Nie znam całkowicie Pentaxa, więc może mój wpis nie będzie do końca pomocny.
    Kupiłem jednak D5300zł w promocji za 2300zł razem z nowym 18-55 VR II (do tego jeszcze cashback 210zł).
    I jestem w dużym szoku jak to body sobie radzi.
    Tamron 150-600, raczej wymagające szkło, ciemne i choć AF zaskakująco dobry, to bardzo daleki od N500/4 VR.
    D300s sprzedałem ponieważ porównując (szczególnie) AF z D750 nie spełniał już moich oczekiwań.
    Absolutnie D5300 spełnia zadania jako dobry DX, uzupełnienie D750.

    39 pól radzi sobie bardzo dobrze nawet w śledzeniu 3D. Może miałem tak słabą wersję D300s (w co wątpię, bo używałem z PDK-1 i swego czasu naprawdę nie było nic lepszego w tej cenie), ale robiąc zdjęcia w terenie drobnego ptactwa (nie żurawie czy jastrzębie, a pleszki/pliszki/mazurki) liczba trafionych klatek jest zdecydowanie wyższa niż w D300s. Absolutnie porównywalna z D750.
    Matryca - rewelacja. D300s w ogóle nie ma startu. Tak samo wideo.
    Obracany ekran - wyśmiewałem. Teraz używam i w D5300, i w D750.

    Ograniczenia - delikatna budowa, brak wzmocnień, brak uszczelnień (no dobra, D750 też jest tak zrobiony, jakby nie był uszczelniony). Bufor, robiąc 14-bitowy RAW z jpg, nie imponuje, ALE zrobi 4 klatki do zatkania bufora.
    D300s miał 2 klatki, a i tak obrazek z niego był gorszy.
    Najważniejsze - gdy robi się szaro, AF już nie reaguje jak powinien, ale to znów odnoszę do D300s - tam sytuacja była co najmniej podobna, jeśli nie gorsza.
    D750 jest po prostu aż tak bardzo z przodu pod pewnymi względami, że zdjęcie jest po prostu wykonane. Tu i teraz, bez kapryszenia. Czy to liche światło, czy brak bufora - nie trzeba się tym w tak dużym stopniu przejmować.

    D5300 zestawiam z D300s, którego uwielbiałem. Małą puszkę lubię jeszcze bardziej, bo sprawdza się i przewyższa dziadka w pewnych względach. Opinia jest subiektywna. Mi bardzo odpowiada.
    W skrócie - jak dla mnie "zaskoczenie roku". Źle, że w ogóle nie słyszałem o nim nic dobrego. Raczej postrzegałem jako bardzo amatorska puszkę z gibanym ekranem, ale bezużytecznym AF.
    D5 | D850 | D810 | D800 | AF-P N10-20VR | N24-70G ED | N24-70E VR| N24/1,8G ED | N50/1,8G | N85/1,8G | N70-200/2,8E VR | N200-500/5,6E VR | N300/2,8G VRII | N400/2,8E FL | N500/4G VR | N600/4G VR | TC x1,4 III | TCx1,7 II | TCx2,0 III | SB-300 | SB-700 | 4 nogi Manfrotto + 498RC4

  8. #8

    Domyślnie

    No ale jeśli już bym miał kupować lustrzankę, myśląc głównie o wakacyjnych fotkach to brałbym Pentaxa ze względu na uszczelniony korpus i kit

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •