Close

Strona 4 z 52 PierwszyPierwszy ... 2345614 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 520
  1. #31

    Domyślnie

    Matryca rejestruje światło, które do niej dociera, czyli rejestruje trzy składowe R, G, B. W każdych warunkach ilości światła dla poszczególnych składowych są różne. Inne proporcje są w dzień, inne w nocy, jeszcze inne w zależności od różnego mieszanego oświetlenia (sodowe, halogenowe, żarowe, ...). Na dodatek każda matryca ma inne czułości poszczególnych sensorów R, G, B. Matryca rejestruje jakiś tam obraz i my, w warunkach naturalnych (np. twoja nocna ulica), nie mamy żadnego wpływu na to, jakie wartości zostaną zarejestrowane przez matrycę. Nie zależy to ani od ustawionego WB, ani od ustawionej czułości ISO - zależy tylko od czasu i przysłony, czyli od ilości światła. Mamy za to wpływ na interpretację tego, co zostało zarejestrowane, za pomocą określenia balansu bieli (WB). Robiąc cyfrowe zdjęcie musimy poinformować aparat (lub program wywołujący NEF-a), jak ma przetworzyć dane z konkretnej matrycy na końcowy obrazek. Możemy podać im informacje: o rodzaju oświetlenia (dzienne, żarowe, błyskowe, .....), o temperaturze światła (wyrażonej w kelvinach), albo wskazać punkt, który ma być szary (dla tego punktu wszystkie trzy składowe R, G, B muszą mieć taka samą wartość - dowolną, ale muszą być trzy identyczne wartości). Na tej podstawie poszczególne składowe R, G, B są odpowiednio "wzmacniane" lub "osłabiane" w takim stopniu, aby uzyskać balans bieli pożądany (i określony) przez fotografa. Jeśli WB zostanie źle zdefiniowany, to powstaną jakieś kolorowe zafarby - w twoim przypadku fiolet. Zafarby powstaną także lokalnie, jeśli na zdjęciu mamy zarejestrowane różne źródła światła - nic się z tym nie da zrobić i można to tylko lokalnie poprawiać. Normalnie soft nikona czyta informacje o ustawieniu WB w puszce, ale inne programy tego nie czytają. Jeśli nie używa się softu Nikona, nie warto ustawiać WB podczas robienia zdjęcia, bo i tak trzeba to będzie zrobić raz jeszcze. Najprościej jest mieć na zdjęciu jakiś w miarę jasny (choć nie przepalony) obiekt, który można wskazać jako szary. Na twoim zdjęciu użyłem tablicy rejestracyjnej samochodu, choć do końca nie wiadomo, czy to było szare, czy nie. Uznałem, że w przybliżeniu było to szare.

    Nie można wiec mówić, że matryca "daje jakieś zafarby", że jest czerwonka, żółtaczka, czy inny fiolet. Można jedynie mówić, że sposób określenia WB przez fotografa (lub wywoływacza NEF-a) spowodował powstanie jakichś zafarbów, czyli zdjęcie zostało źle wywołane z NEF-a do JPEG-a. Tyle.
    Jacek

  2. #32

    Domyślnie

    A jeśli zdjęcie zrobię w JPG i jako takie je wam przestawię bez wprowadzania zmian (jak w przypadku zdjęcie nr 2 które wrzuciłem) to fioletowy zafarb jak na zdjęciu też będzie moją winą? Wrzuciłem to zdjęcie do NX-D i wybrałem pipetką ten sam punkt co Ty czyli tablicę samochodu i nadal widzę fioletowy ostatni plan. Mogę się tego pozbyć robiąc lokalnie poprawki, zdejmując fiolet z poszczególnych części kadru ale będzie mnie to kosztować dodatkową pracę. Nie wykluczam, że sam sobie robię robotę przez brak wiedzy, ale u mnie niektóre zdjęcia nocne (a już w szczególności te na wysokim ISO) wychodzą z fioletowym zafarbem którego nie mogę się pozbyć jedynie przez kliknięcie suwakiem WB. Uznałem, że warto o tym wspomnieć. Nie wiem czy winna jest matryca (przy okazji nic takiego nie napisałem) i najchętniej zwaliłbym wszystko na LR, ale z tego co widzę Capture NX-D mam z grubsza to samo. Nie wiem w czym leży problem, czy we mnie, sofcie, oprogramowaniu aparatu czy może w hardware'rze i się pewnie nie dowiem. Ja po prostu mam z tym problem ale tylko i wyłącznie w nocy, w dzień wszystko gra.

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    A jeśli zdjęcie zrobię w JPG i jako takie je wam przestawię bez wprowadzania zmian (jak w przypadku zdjęcie nr 2 które wrzuciłem) to fioletowy zafarb jak na zdjęciu też będzie moją winą? .......
    Tak. Będzie Twoją winą, bo nie ustawiłeś prawidłowo WB. Jeśli podczas robienia zdjęcia ustawisz WB Pre na podstawie białej/szarej karty, to zafarby w JPEG-u z puszki nie powinny występować (zakładam, że nie kombinowałeś nic z ręcznymi korektami WB), chyba że masz na zdjęciu różne źródła światła. Wtedy jakieś zafarby będą zawsze i nic na to nie poradzisz.

    Zapewne użyłeś WB AUTO i dlatego NX-D tak to czyta. Trzeba było użyć WB Pre.
    Jacek

  4. #34

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o AF w D7100 to jedyne co udało mi się zaobserwować, że czasami lubi wskoczyć na tło które jest bardziej kontrastowe od pierwszego planu. Np robisz komuś zdjęcie na tle czegoś tam z pewnej odległości np 3m to z postaci potrafi polecieć na tło. Wg mnie nie jest to jakiś problem. Robi to bardzo rzadko, trzeba pilnować żeby pole ostrości było całe na obiekcie na którym ma być ostrość ustawiona, albo....ustawić AF-C i już.
    Natomiast AF w D300s szczególnie w połączeniu z N17-55/2.8 był bezbłędny. Nawet w trudnych warunkach oświetleniowych dawał radę ale matryca już nie. Biorąc wszystko do kupy to jednak D7100 wypada lepiej w stosunku do D300s.
    Osobiście wolałbym oszczędzić na puszce, i dołożyć do jakiegoś fajnego słoika. Będziesz miał większą frajdę i zdecydowanie mocniej zauważysz różnice w obrazku.
    nic...

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    ...Jeśli podczas robienia zdjęcia ustawisz WB Pre na podstawie białej/szarej karty, to zafarby w JPEG-u z puszki nie powinny występować...
    Jakie ma znaczenie jak sobie ustawię WB skoro w postprocesie mogę sobie go przedefiniować(by nie wprowadzać zamętu ustalmy, że cały czas mam na myśli RAWa)? Sęk w tym, że jak napisałem wcześniej jakiej wartości bym nie użył z dostępnego zakresu zafarbu nie jestem w stanie całkowicie zlikwidować jedynie suwakiem od temperatury więc wydaje mi się, że problem nie leży tylko w ustawieniach WB. To zdjęcie może nie jest tego najlepszym przykładem (wrzuciłem bo jest świeże) bo występują tu różne typy oświetlenia, ale podobne problemy pojawiają mi się od czasu do czasu w zdawałoby się mniej problematycznych sytuacjach. Teraz niestety nie mam czasu na rozwinięcie dyskusji, ale po powrocie za kilka dni wrzucę (na jakiś fajny serwer ) kolejne, mam nadzieję bardziej oczywiste przykłady.

  6. #36

    Domyślnie

    Jeśli zrobisz WB Pre, to zarówno JPEG z puszki, jak tez NX-D na dzień dobry, wyświetlą obrazek zgodnie z tym WB Pre, czyli poprawnie. Jeśli jednak chcesz ręcznie ustawiać WB w postprocesie i nie ustawiasz dokładnie WB podczas robienia zdjęcia, to nie mieszaj do tego procederu JPEG-a z puszki, ani wyświetlania obrazka "prosto z puszki" przez NX-D, bo one są wyświetlane z takim WB, jakie było ustawione w puszce podczas robienia zdjęcia. W wywoływarce NEF-ów musisz tak ręcznie kombinować z ustawianiem WB, żebyś był zadowolony z efektów. Jeśli zrobisz to kiepsko, będziesz miał zafarby. Raz takie, raz inne. Ale to nie jest wina Nikona, wina puszki, czy wina programu. To ty odpowiadasz za WB na swoim zdjęciu, choć sporadycznie mogą wystąpić takie specyficzne warunki oświetleniowe, że dobrego zdjęcia nie da się zrobić.

    Przecież już ci napisałem. Na twoim zdjęciu nie ma koloru czarnego RGB (0,0,0), a zastępuje go kolor RGB (4,8,20) - taki "fiolecik". Tak ustawiłeś WB, więc tak masz.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 26-11-2015 o 16:28
    Jacek

  7. #37

    Domyślnie

    Jak wcześniej napisałem, pomijamy jpg i skupmy się na NEFie. Co do wywoływarki to też już kilka razy napisałem, że nie upieram się przy konkretnym ustawieniu, sprawdziłem cały zakres i nie udało mi się całkowicie pozbyć zafarbu. Zrobiłem też wg procedury gdzie opisałeś jak uzyskałeś plik który zamieściłeś za pomocą pipetki wycelowanej w tablicę rejestracyjną za pomocą softu Nikona i dalej nie jest tak jak uważam, że powinno być. Reasumując, kilka razy pisałem że sprawdziłem cały dostępny zakres i nie udało mi się pozbyć zafarbu a Ty dalej mi wmawiasz, że sobie coś na sztywno ustawiłem i tak mam. Dziękuje, że jako jedyny poświęciłeś mi tyle czasu ale chwilowo rezygnuję z dalszej dyskusji bo chyba do niczego to nie prowadzi. Pozdrawiam.

  8. #38

    Domyślnie

    Niestety soft Nikona ma tendencję do pozostawiania fioletowego zafarbu w cieniach na zdjęciach. Dotyczy to zarówno oprogramowania aparatów, jak i tego na PC (view NX, Capture NX-D). Zdarzało mi się używać porównawczo Raw Therapee i DXO Optics Pro. Wg moich obserwacji jest to uzależnione zarówno od algorytmów demozaikowania, jak i od odszumiania w tych programach. Zależy to także od funkcji zastosowanej do "wyciągania" cieni: inaczej wyglądają cienie wyciągnięte D-lightingiem, inaczej shadow protection, jeszcze inaczej krzywymi, jeszcze inaczej stosując bardziej stonowane ustawienie picture control itd.
    Często zdarza się, że gdy zdjęcia z Capture NX-D świecą fioletowymi cieniami i trudno zapanować nad tym fioletem - w innych programach cienie tych samych zdjęć wychodzą ładnie i bezproblemowo.

  9. #39

    Domyślnie

    Jeżeli robisz RAW-y i wołasz je w LR, to WB musisz sam ustawić najlepiej w pierwszym kroku. Jak to zrobić to już inna historia. Najprościej i najdokładniej tak jak sugerował JK ustawić na neutralnej szarej karcie, która jest oświetlona najważniejszym źródłem światła, a przy wołaniu kliknąć na nią szarą pipetą. Jest tylko problem, kto chce mieć taką szarą kartę w kadrze? Używając programów Nikona można się obejść bez szarej karty w kadrze wykonując przy jej pomocy pomiar WB przed zrobieniem zdjęcia. CNX, VNX czy NX-D przy wołaniu RAWa automatycznie zastosują WB ustawiony w ten sposób w aparacie. Swoją drogą szukanie punktu białego, szarego i czarnego na obrabianym obrazku jest starsze niż aparaty cyfrowe, ponieważ zawsze było podstawą dobrego przygotowania obrazu do druku. W PS jest metoda wyszukiwania szarego punktu na zdjęciu, ktorą osobiście stosuję przy obróbce starych zeskanowanych slajdów, ale jest dość skomplikowana i robię to rzadko więc teraz z pamięci jej nie odtworzę.

  10. #40

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    A co Ci nie pasi w D7100? Bo różnica jakaś kosmiczna nie występuje, a kasy trochę stracisz...
    Nic mi nie pasi, mam d90 i dylemat
    Jedna i druga puszka poprawia niedogodności d90, tj głównie iso i af.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Moim zdaniem, zamieniać D7100 na D7200 nie warto, oczywiście pomijając sprawę długich serii, czy zdjęć nocnych. Chyba, że D7100 jest zajechane i wtedy nie ma wielkiego wyboru. Natomiast, jeśli ktoś ma dziś kupić nowego Nikona DX i zastanawia się, czy D7100, czy D7200, to ja bym wybrał D7200. I nie wierzcie w te bujdy o "kontrowersyjnym AF". O tym piszą głównie ci, którzy nigdy nie mieli D7200 w ręku. Ale przekonywać nikogo nie będę.
    no i tak będzie trzeba zrobić...

Strona 4 z 52 PierwszyPierwszy ... 2345614 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •