Close

Strona 3 z 52 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 520
  1. #21
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2015
    Miasto
    Grodzisk Mazowiecki
    Posty
    11

    Domyślnie

    Niestety nie porównam d7100 do d7200 bo tego drugiego nie posiadam, ale tezę cz4rnuch'a mogę potwierdzić. Nocne kolory z nikona d7100 znacząco odbiegają od tych prawdziwych. Zdradziłem obóz żółtych i zakupiłem 6d, więc wiem że tak wcale nie musi być. Po ustawieniu identycznego balansu bieli i ekspozycji część mocniej naświetlonych kolorów rzeczywiście się pokrywa, ale te słabsze w nikonie zawsze są przekłamane - kolor jakby przechodzi od innych jaśniejszych elementów. I tak np kostka brukowa zamiast szarej robi się zielonkawa, samochód zamiast brązowego wpada w fiolet. Nie ma tego w 6d, więc nie jest to "zasługa" wyższości ludzkiego oka nad elektroniką.
    Niestety nie wiem jak jest w przypadku d7200, ba, nawet sample nic nie powiedzą, bo nie wiesz jak było w rzeczywistości.

  2. #22

    Domyślnie

    Na szumy i banding zmiana puszki na D7200 pewnie trochę pomoże, natomiast na kolory to raczej nie. Na LR się nie znam, ale w CNX2 to bym pojechał z WB mocniej w stronę żółtego a później dodatkowo Tint w stronę zielonego, a na koniec zwiększył kontrast lub/i przyciemnił ekspozycją. Na pokazanym zdjęciu oświetlenie jest trudne bo chyba pomieszane sodowe lampy uliczne ze światłem reflektorów samochodowych czyli halogenami. Widać to wyraźnie na pierwszym planie gdzie asfalt przed motorynką przeważa swiatlo lampy sodowej i za motorynką gdzie przeważa swiatło z reflektorów samochodu, co daje sporą różnicę kolorystyczną asfaltu.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Na szumy i banding zmiana puszki na D7200 pewnie trochę pomoże, natomiast na kolory to raczej nie. Na LR się nie znam, ale w CNX2 to bym pojechał z WB mocniej w stronę żółtego a później dodatkowo Tint w stronę zielonego, a na koniec zwiększył kontrast lub/i przyciemnił ekspozycją.
    Kręcąc suwakiem WB dalej w prawo sytuacji nie poprawiam bo robi się za ciepło a "tintując" w stronę zielonego tracę przyjemne ciepełko z reflektorów i fiolety które emituje tuk-tuk Nie mówię, że tak jest zawsze ale od czasu do czasu nie jestem w stanie zapanować nad tym co widzę na monitorze i dzieje się tak w 99% przypadków w nocy. Na tym zdjęciu źródeł światła jest sporo (dochodzą do tego neonowe szyldy knajp) i może to utrudniać sprawę ale mi rozchodzi się o fioletowiznę na ostatnim planie w górnej części (jakby ktoś rozpylił fioletową mgiełkę) i dzieje się tak stosunkowo często.

  4. #24

    Domyślnie

    Wrzuć gdzieś tego NEF-a, bo wydaje mi się, że problem polega na kiepskim WB i nie najlepszym "wyciąganiu cieni".

    Popatrz na histogram tego zdjęcia. Najmniejsza wartość składowej R to 4, najmniejsza wartość składowej G t0 8, ale już dla składowej B jest to 20. Jak widać podbiłeś znacznie składową B, a później się dziwisz, że "wpada w fiolet". Zamiast czerni RGB (0,0,0) ustawiłeś sobie ten fiolet RGB (8,3,20) i pewnie tu jest problem. Oznacza to tyle, że zapewne źle jest ustawiony WB i że obrazek jest za bardzo "wyciągnięty". Na nocnym zdjęciu muszą wystąpić piksele o składowych RGB (0,0,0) i powinno ich być dość dużo. Inaczej nic z tego nie wyjdzie.
    Jacek

  5. #25

    Domyślnie

    Nefa mogę wrzucić, ale zdjęcie nr 2 które wrzuciłem nie było w ogóle ruszane a fioletu jest znacznie więcej.

  6. #26

    Domyślnie

    No to nie bijmy piany, tylko to zrób. Jeśli źle ustawiłeś WB, to zdjęcie wyszło jak chciałeś, ale myślę, że warto to sprawdzić przed ostateczną oceną.
    Jacek

  7. #27

  8. #28

    Domyślnie

    Ale sobie serwer wybrałeś. NEF ciągnie się jak guma w gaciach.
    Czekamy na efekt tego ściągania.
    Jacek

  9. #29

    Domyślnie

    Tak jak myślałem. Źle ustawione WB, mocno przejarane światła i zbyt mocno wyciągnięte cienie. Reszta jest mniej więcej OK.
    Jak już to poprawisz, to nie będzie fioletowego zafarbu i możesz z tym zdjęciem zrobić co tylko chcesz.

    Na przykład takie coś:
    albo coś zupełnie innego, według własnych upodobań.
    Jacek

  10. #30

    Domyślnie

    Dzięki Jacku, ale nie do końca o to mi chodziło. Co do WB to nigdzie nie napisałem, że było poprawnie ustawione tylko, że w postprocesie nie udało mi się ostawić go tak by pozbyć się fioletowizny. Ja rozumiem, że można plik obrabiać na różne sposoby, także lokalnie (co często robię za pomocą pędzla w LR) czy na warstwach. Mi chodzi o to czy problem istnieje czy sobie go wymyśliłem. Może się czepiam ale twoja obróbka raczej maskuje problem bo przy okazji likwidowania zafarbu zlikwidowałeś też fiolety które na zdjęciu powinny być, żółcie wyglądają teraz nieciekawie a gasząc cienie pozbawiłeś zdjęcie części informacji które na nim były, mniejsza o to czy cokolwiek do zdjęcia wnoszą podobnie ja samo zdjęcie. Co do wyciągania z cieni, nie były ruszane po naświetleniu przez automat. Być może za bardzo jestem zafiksowany na te fiolety bo widzę je też na zdjęciach z D600, ale nie rozwiałeś moich wątpliwości.

Strona 3 z 52 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •