Close

Strona 12 z 22 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 218
  1. #111

    Domyślnie

    Hm... a ja się tak zastanawiam, czy warto teraz robić jakieś klasyfikacje, przyznawanie punktów itp., jeśli ciągle są wątpliwości co do samych zdjęć i tego, co jest na nich dopuszczalne. Czy brak obróbki, czy obróbka ograniczona, czy po prostu obrazy, w które nikt nie wnika, jak powstały. Regulamin w obecnej postaci jest nieprecyzyjny i każdy może go rozumieć po swojemu, potem są dyskwalifikacje prac, które miały tylko dodaną teksturę (piszę "tylko", bo to według mnie pryszcz w porównaniu do klonowania/usuwania fragmentów zdjęcia)... Wolałbym najpierw mieć tutaj czystą i klarowną sytuację, niż dostawać punkty w różnych klasyfikacjach

    Sam przyznam, że jak sobie rozmyślam, to jestem coraz bliższy skrajnościom: albo prace prosto z aparatu, albo bez wnikania, co kto ze swoim zdjęciem robił. Pośrednia droga to będzie droga przez mękę przez ciągłe wątpliwości, co można, a czego nie można. Posłużę się tutaj pewnym przykładem z własnego życia - brałem kiedyś udział w zabawie podobnej do "Tematycznych", organizowanej przez kolegę z pracy. Temat był bodajże "Po drugiej stronie" czy coś podobnego, przygotowałem coś takiego. Usłyszałem komentarze, że to nie fotografia, że za dużo Photoshopa, że takie coś to już w ogóle nie jest zdjęcie tylko narysowana grafika. A tak naprawdę obie sylwetki zostały wycięte z papieru i sfotografowane jasnym obiektywem na tle jakiegoś plakatu z CD Action. Jedyna obróbka to lekka zmiana kontrastu. Podobnie zdjęcie to zdjęcie było uważane swego czasu za efekt zabawy w Photoshopie, a to przecież tylko efekt długiego czasu naświetlania roślin trącanych wiatrem. Nawet to nie jest render, tylko zdjęcie bez wklejek i nakładania czegokolwiek, w co nie każdy wierzy

    Chcę przez to powiedzieć, że "Tematyczne" powinny kłaść nacisk na to, żeby prace twórczo interpretowały bieżący temat i dawały do myślenia. Tak naprawdę tutaj liczy się pomysł na kadr, a że czasu nie ma zbyt dużo, obróbka może tylko pomagać uzyskać założony efekt. Dobry pomysł na zdjęcie zawsze się obroni, więc nie ma (moim zdaniem) obaw, że dobra fotografia przegra z beznadziejną, ale na siłę upiększoną w Photoshopie...

    Wyrażę tutaj też swoją wątpliwość co do podejścia "Jpg prosto z puchy" - jeśli byśmy się na to zdecydowali, trzeba od razu rozwiązać sprawę, czy można coś korygować w samym aparacie (czyli wywołać sobie RAWa w puszce, wykorzystując mniej lub bardziej zaawansowane funkcje). Moim zdaniem jeśli już, to trzeba zdjęcie zrobić od razu jako JPG i wysłać surowy plik z aparatu, chociaż osobiście uważam to za zbyt duże obostrzenie. To byłoby dobre na inną zabawę dla hardkorowców, w "Tematycznych" - taka jest moja opinia - priorytetem powinien być temat i jego realizacja, a nie technika

  2. #112

    Domyślnie

    Aleś się rozpisał To może po kolei odniosę się do najważniejszych rzeczy ...

    1. Mamy ankietę, która ma zdecydować czy w ogóle wprowadzimy jakieś klasyfikacje, a jeśli tak to w jakiej formie.
    2. Zgadzam się, że regulamin nie jest precyzyjny i nad tym powinniśmy pracować. Jeśli ktoś ma propozycję nowych zapisów, zapraszam
    3. Nie zgodzę się natomiast, że dodanie tekstury jest "tylko" ... bo to ewidentne dodanie elementu obcego, a regulamin jasno stwierdza, że 'doklejać' nic nie wolno. Także akurat w tym przypadku mamy jasność.

    P.S. Fajne foty wrzuciłeś jako przykłady
    TEMATYCZNE & RAWKI - Zapraszamy do zabawy
    Pozdrawiam, Michał

  3. #113

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez thekrycha Zobacz posta
    1. Mamy ankietę, która ma zdecydować czy w ogóle wprowadzimy jakieś klasyfikacje, a jeśli tak to w jakiej formie.
    Tak, wiem, ale bierzemy się za rankingi i klasyfikacje, nie mając jasności co do samego przedmiotu zabawy
    2. Zgadzam się, że regulamin nie jest precyzyjny i nad tym powinniśmy pracować. Jeśli ktoś ma propozycję nowych zapisów, zapraszam
    Ja tam już się nie udzielam, wystarczy w rawkach
    3. Nie zgodzę się natomiast, że dodanie tekstury jest "tylko" ... bo to ewidentne dodanie elementu obcego, a regulamin jasno stwierdza, że 'doklejać' nic nie wolno. Także akurat w tym przypadku mamy jasność.
    Ale ja nie pisałem o tym w kontekście tych trzech prac z edycji 22, tylko ogólnie - jak dla mnie, dodanie tekstury jest dużo mniej inwazyjne i "przekłamujące" fotografię niż wycięcie coś z niej lub doklejenie elementu innej fotografii. Bo to jak z generowanym szumem - można dodać? Można. A jak w RAWerach pojawią się generatory "zakłóceń" w rodzaju rys czy plam, to też będzie można przecież, bo to nie będzie doklejanie, tylko dozwolona edycja, taka jak zaszumianie/odszumianie czy dodanie winiety Rozumiem też oczywiście, że z bieżącymi zapisami regulaminu dodawanie tekstury koliduje, ale wg mnie właśnie nie powinno

  4. #114

    Domyślnie

    No dobra, ja się podjąłem

    Czy poniższa wersja regulaminu byłaby wystarczająco precyzyjna? Póki co nie odnosiłem się do tekstur

    I Opis zabawy

    1. Zabawa polega na wykonaniu zdjęcia na podany temat. Zdjęcie powinno jak najbardziej odwzorowywać temat bądź być z nim związane. Ocenie podlega podejście do tematu oraz jego wykonanie.
    2. Można przesłać tylko jedną pracę w danej edycji zabawy.
    3. Zwycięzcą zostaje uczestnik, którego praca otrzymała najwięcej głosów w ankiecie podsumowującej każdą edycję zabawy.
    4. Zwycięzca zabawy rozpoczyna kolejną edycję podając temat nowego zadania. Jeśli zwycięzca nie dostarczy nowego tematu, robi to osoba z kolejną największą liczbą głosów.


    II Zasady w zakresie edycji zdjęć


    1. Dopuszczalne jest wykorzystanie technik HDR, Startrails, Timeslice, etc. polegających na '€˜łączeniu'€™ wielu zdjęć/ekspozycji tego samego kadru.
    2. Zdjęcie/a można edytować w dowolnym programie. Zakres edycji leży w gestii uczestnika zabawy. Wyjątek stanowi punkt 3, poniżej.
    3. Zabronione jest wykorzystywanie elementów, które nie były częścią pierwotnego kadru (tzw. '€˜doklejanie'€™) lub zmiana charakteru pierwotnego kadru (np. stosowanie filtrów, które zmieniają '€˜geometrię'€™ kadru, przestawianie elementów kadru, usuwanie '€˜znaczących'€™ elementów kadru, etc.).
    4. W przypadku potencjalnej niezgodności z regulaminem, osoba prowadząca zabawę wyjaśnia wątpliwości z autorem pracy. W skrajnym przypadku praca, która rażąco łamie regulamin lub co, do której uczestnik nie dostarczył odpowiednich wyjaśnień, może zostać zdyskwalifikowana. Ostateczna decyzja w tej kwestii należy do osoby prowadzącej zabawę.


    III Kwestie techniczne i pomocnicze


    1. Wysyłamy tylko wygenerowany plik *.jpg
    2. Wymiary pracy muszą być zgodne z regulaminem forum, tj. maksymalnie 1024px szerokości i 850px wysokości.
    3. Adres do wysyłki: zad.tematyczne@gmail.com
    4. Jeśli to możliwe, wpisujcie w temacie maila numer edycji oraz jej temat.
    5. Nazwa pliku powinna być nadawana wg klucza Nick_<hasło>.jpg
    6. Głosowanie podstawowe trwa 3 dni. Dogrywka trwa 1 dzień i w razie potrzeby powtarza się ją aż do wyłonienia zwycięzcy.
    7. W przypadku tzw. edycji specjalnych i po uprzednim uzgodnieniu możliwe jest zastosowanie zasad innych niż opisane w punktach I i II.
    Ostatnio edytowane przez thekrycha ; 11-03-2016 o 15:20
    TEMATYCZNE & RAWKI - Zapraszamy do zabawy
    Pozdrawiam, Michał

  5. #115

    Domyślnie

    Noo, a co np z filtrami w ACDSEE ?? Sepia, deszcz itp, można czy nie?? Jak jest różnica między nałożeniem filtru sepiowego a "pokręceniem" ustawień kolorow żeby np uzyskać sepię? Zbyt skomplikowane zasady się powolutku robią.
    Więc:
    1. Fotka prosto z puszki (jpg)
    2. Fotka z puszki (raw) + dopuszczone/niedopuszczone odszumianie, ostrość itp
    3. Wolno wszystko co umożliwia LightRoom, AcdSee, Darktable itp
    4. Lista narzędzi z każdego softu, które można użyć

    Może ankieta??

    Edit:
    Jak pisałem to postu thektycha jeszcze nie było i mój post się trochę zdezaktualizował, ale nasuwa się nowe pytanie dot. "geometrii" - w kolejnej zabawie nie będzie wolno prostować budynków??
    Ostatnio edytowane przez Sinobrody ; 11-03-2016 o 15:28

  6. #116

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fagot Zobacz posta
    Edit:
    Jak pisałem to postu thektycha jeszcze nie było i mój post się trochę zdezaktualizował, ale nasuwa się nowe pytanie dot. "geometrii" - w kolejnej zabawie nie będzie wolno prostować budynków??
    No bez przesady Chodzi raczej o twirle i inne takie, które tak zmieniają pierwotny kadr, że powstaje coś co przekłamuje oryginał np. 'symetria' haha
    TEMATYCZNE & RAWKI - Zapraszamy do zabawy
    Pozdrawiam, Michał

  7. #117

    Domyślnie

    No to ja namącę: co to znaczy "usuwanie znaczących elementów kadru"? Bo mocne kadrowanie też pod to podpada Co z tą geometrią? Czy można odwracać kadr? Odbijać w pionie/poziomie? Zaraz zaczną się tego typu wątpliwości i znów regulamin będzie nieprecyzyjny

    Tak naprawdę chodzi chyba o to, jak zwięźle i jasno napisać coś w rodzaju: "Ludzie, róbcie zdjęcia na zadany temat i nie popadajcie w przesadę przy ich obróbce. Wymyślcie kadr, zróbcie fotę, jak coś nie do końca wyszło - np. poziom czy kolory/kontrast, to poprawcie i wysyłajcie! Zamiast godzinami dłubać i pieścić obrazek w Fotoszopach ;D"
    Ostatnio edytowane przez kkokosz ; 11-03-2016 o 15:42

  8. #118

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kkokosz Zobacz posta
    No to ja namącę: co to znaczy "usuwanie znaczących elementów kadru"? Bo mocne kadrowanie też pod to podpada Co z tą geometrią? Czy można odwracać kadr? Odbijać w pionie/poziomie? Zaraz zaczną się tego typu wątpliwości i znów regulamin będzie nieprecyzyjny
    Spokojnie, będzie rozporządzenie wykonawcze do regulaminu

    A tak poważnie, to jak chcecie listować szczegółowo co można a czego nie, to nikt nie weźmie udziału w zabawie bo zanim przeczyta regulamin i zasady to minie czas na przesłanie zdjęcia. Żaden regulamin nigdy nie będzie w 100% precyzyjny ... a przeregulowanie zabawy może ją 'killim' jak mawiał Siara ... Co do jpg z puszki, nie bardzo bo przecież to jest fota już po obróbce, a każdy aparat może mieć inny algorytm wywoływania i znów będą nierówne szanse ...
    TEMATYCZNE & RAWKI - Zapraszamy do zabawy
    Pozdrawiam, Michał

  9. #119

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez thekrycha Zobacz posta
    ... Co do jpg z puszki, nie bardzo bo przecież to jest fota już po obróbce, a każdy aparat może mieć inny algorytm wywoływania i znów będą nierówne szanse ...
    Wystawimy rawki a Kierownik wywoła

  10. #120

    Domyślnie

    Wrrr, jak ja czytam o "równych szansach", to mnie trzęsie Przecież nie ma czegoś takiego - mamy różne aparaty, różne obiektywy, różne umiejętności, różne spojrzenie na świat Tego "równania" to ja kompletnie nie rozumiem Co ma być równe? O jakich szansach się mówi tutaj i w rawkach? Przecież wszyscy widzą temat, mają aparat i ten sam czas na zrobienie foty i przesłanie do Kierownika. Co tu jeszcze wyrównywać?

Strona 12 z 22 PierwszyPierwszy ... 21011121314 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •