Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Mydlane zdjęcia D750

    Witajcie.

    Od kilku miesięcy zmagam się z problemem w D750 - spora część zdjęć sprawia wrażenie zamydlonych, nieostrych. Początkowo miałem wrażenie jakby AF był niezbyt dokładny, jednak to chyba nie jest to, o czym się przekonałem fotografując słońce (MF, statyw, 1/4000s, zmieniłem na AF i ostrość się nie zmieniła, obiektyw nawet nie musiał ostrzyć). Wadliwe zdjęcia wyglądają jakby miały "ducha", poświatę jak przy prześwietlonych elementach.

    Flara od słońca powstała od filtra polaryzacyjnego, który trzymałem przed obiektywem żeby zmniejszyć światło wpadające do obiektywu.

    Problem występuje tylko na D750, mam jeszcze D80 i D50, nie ma także znaczenia obiektyw; mydli na każdym z moich obiektywów: Nikkor 50mm F/1.4, Nikkor DX 55-200 F/4-5.6, Tamron 17-50 F/2.8 (format DX). Spodziewałem się ogromnej różnicy w stosunku do jakości zdjęć z D80, jednak przez to mydlenie wcale nie jest lepiej - a może nawet gorzej? O co tu może chodzić, pomóżcie.

    z_zle.jpg - rozdwojona flara po prawej
    z_dobre.jpg
    k_zle.jpg - "duch" liści, najbardziej widoczny na słupku
    k_dobre.jpg - lepiej, ale wciąż całość jakaś mydlana
    o_zle.jpg - mydlane
    detale.jpg
    Ostatnio edytowane przez Sosenia ; 16-04-2015 o 16:00

  2. #2

    Domyślnie

    mysle, ze zawodzi tu technika a nie sprzet.
    robisz zdjecie ksiezyca ze statwu zmieniajac MF na AF przed zrobieniem zdjecia - po co? na dodatek ustawiasz f16 - po co? wiesz moze co to dyfrakcja i jak wplywa na ostrosc obiektywu?
    dodatkowo trzymasz przed obiektywem filtr polaryzacyjny (domyslam sie, ze w rece - czemu nie wkrecony w obiektyw?). wiesz jak wplywa nierownoleglosc powierzchni filtra (zwlaszcza na dlugich ogniskowych)? chcesz zabrac jeszcze polarem swiatlo mimo, ze masz dowalone f16?
    na koniec uzywasz slabego obiektywu DX na jego najslabszej ogniskowej (200mm) na pelnej klatce.

    drugi zestaw to porownanie innych kadrow na innych przeslonach (f2,8 i f4) wiesz jaka to robi ogromna roznice w ostrosci? na dodatek robisz sample z Tamrona w trybie DX, czy to nie jest obiektyw FF?

    to nie wina sprzetu a braki wiedzy fotografa.
    Nikon E600, E800, D810 i dużo obiektywów

  3. #3

    Domyślnie

    Jako przykłady dałeś dość karkołomne klatki, które każą wątpić w warsztat, a nie w sprzęt. Ale coś jest na rzeczy, bo ja w reportażu też stwierdzam kapryśność obu d750 tek, które mam. Potrafią przy odpowiednich konfiguracjach (właściwym doborze parametrów) dać ciała po całości z focusem i zachodzę w głowę WTF. Bo to nawet nie są nietrafienia (pudła) ale właśnie jakieś niezrozumiałe incydenty mydlane, gdzie focus nie siedzi po prostu nigdzie. Czasem mam też wrażenie, że kaprysi pomiar światła. Wymaga korekt na minus np.
    Ostatnio edytowane przez himi ; 16-04-2015 o 17:13

  4. #4

    Domyślnie

    Mogłem się tego spodziewać - standard na forach - niepotrzebny hejt i przemądrzanie się [koniec dygresji].

    Korzystając z przerwy kiedy dziecko śpi, udało mi się znaleźć takie zdjęcia, na których najbardziej widać problem. Nie wrzucę całej serii do analizy.
    Super @HYPER

    Zmieniłem AF żeby sprawdzić jak się zachowa AF, czy nie rozmyje zdjęcia, nie wyostrzy na coś niezrozumiałego.
    F16 - po to, że przy niższych przesłonach jest po prostu za jasno prosto w słońce.
    Wiem co to dyfrakcja. Zobaczyłeś, że na zdjęciu z F32 ducha nie ma? Jakie więc dyfrakcja ma tutaj zastosowanie? Dyfrakcja wpływa, że rozmycie jest regularne, nie jest to efekt w stylu cienia/ducha z jednej strony.
    Filtr - po to, żeby zaciemnić. Nie przykręciłem bo ma inną średnicę niż tele, a nie mam adaptera (dlaczego? akurat nie zdążyłem się zaopatrzyć).
    Dlaczego słaby DX? Bo akurat taki miałem do D80. Tamron też jest DX. Zakazu korzystania z DX na FX nie znam, a nie muszę od razu wymieniać całego sprzętu na nowo. Problem na 50mm F1.4 FX TEŻ wystepuje, napisałem.

    Nie oceniaj zbyt pochopnie. Nie trzymam aparatu po raz pierwszy.

    @himi

    Czyli jednak coś w tym jest, ja też nie jestem jeszcze w stanie okreslić kiedy się to dokładnie dzieje. Czy ktoś ma jeszcze z tym problem albo wie co z tym zrobić?

    Ubiegnę jeszcze pytanie, aparat nie jest dotknięty popularną wadą w D750 - odciętą flarą na górze zdjęcia przez odbicie światła od czujnika AF.

  5. #5

    Domyślnie

    Coś moim zdaniem jest na rzeczy. Mówię to na podstawie zrealizowanych już zleceń, gdzie kilka razy - nie wiedząc o co chodzi - drapałem się po głowie.

  6. #6

    Domyślnie

    @himi
    A czy mógłbyś pokazać te zdjęcia, które pokazują incydenty mydlane? Przypomina to trochę domniemany problem z D800, gdzie niektórzy wskazywali na mydlenia nawet na krótkich czasach...
    @sosenia
    Najbardziej dziwi "o_zle.jpg ", które jest wykonane na 1/4000. W pierwszej chwili pomyślałem, że to z powodu przysłony ustawionej na 1,6 i słabości optyki z tego wynikającej. Ale rozumiem, że to samo zdjęcie mogłoby być ostrzejsze przy tych samych parametrach i warunkach?

  7. #7

    Domyślnie

    Prostuję

    Przeglądam te mydlane i jednak zdecydowana większość to jednak przewalona GO wynikająca z błędu ostrzenia. Mojego lub ,,automatu'', który ma swoje, jasne zasady.

    Dam jeden przykład jpg z nefa- wybaczcie jego ,,wartość'' merytoryczną. Jest żadna z kilku powodów, ale nie o tym - to kadr z kosza, ale obrazuje sytuację. Ewidentna ,,ucieczka'' focusa po prostu. Siedzi nie tam, gdzie miał.

    Lewa góra -cały kadr - mydlany - kosz
    Prawa góra - crop z miejsca, w którym miała być ostrość
    Lewy dół - exif
    Prawy dół - widać, gdzie tkwi diabeł - płaszczyzna ostrości na rękawie i ławce. Przewalony focus.






    Zatem prostuję moje tezy - błędy są moją winą
    Ostatnio edytowane przez himi ; 16-04-2015 o 21:25

  8. #8

    Domyślnie

    To moze wyprostuj zarzuty o przemądrzanie i hejt kolegów, który chcieli pomóc. I od kiedy zwrocenie uwagi, ze cos sie zle robi to hejt?
    Byc "obiektem ataku hejterów" to jakas moda teraz?
    Panowie pozwolą, że się przedstawię: Zdzisław Dyrman... zasadniczo...
    D700 Tokina ATX AF 17mm , T28-75/2,8, 50/1.8G, 85/1.8D, SB900
    XT-10 16-50,

  9. #9

    Domyślnie

    @251kris
    Oczywiście, wyprostowałem. W tej samej wiadomości. Nie lubię jak ktoś z góry myśli, że ma do czynienia z osobą która nie wie że AF po MF się nie włącza, stąd ten sam ton odpowiedzi. Nie obrzucajmy się, nie psujmy forum. Konkrety.

    @Kaczy_Grzmot
    Mam akurat tylko dwa ujęcia o podobnych parametrach, oba są niestety niewyraźne, ale zakładam że mogłoby to lepiej wyglądać przy tak jasnym świetle. Chyba, że 50mm F1.4 działa gorzej w aparacie FX niż w DX, to bym zrozumiał skąd tu jest mydlenie. Z tym obiektywem na D80 nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek się aż tak zawiódł... Jak światło pozwoli, to powtórzę z tymi samymi prarametrami na obu aparatach.

    @himi
    Na tym zdjęciu, ostrzyłeś manualnie czy automatem? Jeżeli automatem, to skąd taki rozrzut, ostrość zamiast na twarzy to na rękawach? A i najpierw napisałeś, że po kilku zleceniach coś jest na rzeczy, czyli jednak też masz wrażenie że aparat nie do końca się zachowuje jak powinien? Czy może oboje robimy ten sam błąd..?

  10. #10

    Domyślnie

    @Sosenia
    Myślę, że różnica w poziomie szczegółowości matrycy 10mpx a 22mpx istotnie utrudnia porównanie poprawności (jakości) ostrości. Odnośnie zdjęć zaprezentowanych przez Himi - mnie nie dziwi pudło. IMHO ma prawo się zdarzyć; trudne warunki dla czujnika AF: biała szata idącego księdza, mała głębia ostrości (85mm/f2.2).

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •