Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie jaka predkosc karty do 24mpix aparatu - rawy

    Witam ponownie.

    Poszukałem trochę na forum i po internecie i jestem zszokowany jak mało praktycznych testów znalazłem.

    - Aparat 24 mpix (nikon d750)
    - tylko zdjęcia i tylko Rawy
    - karty firmy SANDISK (bo nigdy mnie nie zawiodły)

    Pytam bo w końcu nadszedł czas aby dokupić drugie body do mojego d700, no i mały problem, bo nowy aparat ma 24mpix. To dobrze, ale stary aparat miał tylko 12mpix , co oznacza że nowe karty powinny być dwa razy szybsze żeby trzymać standard prędkości? Dobrze kombinuję?

    Teraz przy kupnie trochę się spieszyłem i rzuciłem to proszę mi dać dwie jakiekolwiek karty sandiska to się pobawię, przecież i tak następne będą w planach No i dali mi SanDisk Ultra 30MB/s (a to chyba bardzo mało) i szczerze powiem że tak jakby mam pewne zastrzeżenia. Bo jak włączam podgląd zdjęć na LCD to czasem muszę czekać nawet 2 sekundy żeby się pojawiło zdjęcie. Tak samo czasem jak robię zdjęcia. Nie zawsze. Czasem pojawiają się natychmiast. Właściwie mi to nie przeszkadza w robieniu zdjęć ale trochę irytuje. Czy to ma sens co piszę czy może to być winą wolnej karty? Zdjęć typowo seryjnych nie robię specjalnie, czasem po maksymalnie 5-6 zdjęć. Co do samego zapisu zdjęć nie mam zastrzeżeń bufor toto i tak ma nie za wielki. Nie mam z czym tego w sumie porównać. Ale jak tak patrze na prędkość zapisu karty i ilości MB jakie zapisuje mój aparat to sobie myślę jak on w ogóle wyrabia? Teraz przymierzam się do dwóch następnych (takich samych w obu slotach). Możliwości są

    - Sandisk 60 MB/s
    - Sandisk Extreme 80 MB/s
    - Sandisk Extreme PRO 95 MB/s

    Przypuszczam że i tak wezmę najszybsze, bo różnice w cenie nie są takie duże ale pytam się z czystej ciekawości jak to widzicie. Bo ja mam niezły mętlik w głowie bo tak:

    - Nie dość że prędkość zapisu różni się od prędkości odczytu
    - To dodatkowo na kartach pisze maksymalny możliwy transfer i to odczytu (a minimalny gwarantowany jest w ogóle jeszcze mniejszy)
    - To jeszcze zapis jest jak zawsze dużo mniejszy od odczytu
    - To jeszcze spotkałem się z tym że kolory nalepek są różne bo np. zamiast czarnych są żółte i różni się dodaniem słowa PLUS a w specyfikacji nie widzę żeby była jakakolwiek różnica

    Reasumując. Kupując kartę 80MB/s nie dość że transfer zapisu toto ma np 40MB/s to jeszcze OBIE prędkości są maksymalne, a minimalne zapisu są np. 10MB/s (a tamte to są w ogóle przy jakichś określonych warunkach)
    Dla mnie to jest wszystko robienie wody z mózgu. Bo rozumiem że najważniejszy dla mnie jest transfer zapisu. W sensie jak za dużo zdjęć robię, to karta może nie wydolić z zapisem, ale przecież w aparacie jest bufor, który w sumie dość szybko się zapełnia ale jednak. A w sumie odczyt jeśli jest słaby to czy wyświetlenie zdjęcia nie będzie trwało rzeczywiście około sekundy? (a więc dłuuuugo)

    Moje pytanie jest następujące , i skierowane zwłaszcza do ludzi którzy mają dużo mpix parataty np d800 i robią zdjęcia w rawach.
    - Jakich prędkości kart używacie.
    - Czy macie inne prędkości i widzicie różnicę w komforcie robienia zdjeć/używania aparatu?
    - Jakie karty polecacie żeby się nie bać że coś nie wyrobi na aparacie 24mpix.
    - Czy ktoś posiada jakiś fajny link do testów obrazujących poszczególne prędkości?


    Sebastian

    p.s. mam nadzieję że nie powielam tematu, owszem pojawiły się podobne tematy ale jak temat jest sprzed 2 lat to raczej jest nieaktualny, a dodatkowo zadaję te pytania bo jestem ciekawy jak to działa

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2011
    Miasto
    Bolesławiec
    Posty
    26

    Domyślnie

    http://www.spidersweb.pl/2014/04/jak...a-pamieci.html

    Ja do D750 kupiłem Sandisk Extreme PRO 95 MB/s.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja w D610 używam SanDisk Extreme 60MB/S i nie zauważyłem jakichkolwiek opóźnień podczas korzystania z body. Jesteś pewien, że te opóźnienia to wina wolnych kart?

    Robię tylko w 14-bitowym RAW.
    Ostatnio edytowane przez bbart79 ; 04-04-2015 o 12:36
    Nikon D610, N28 f1.8 G, N50 f1.8 G, N24-85 VR, T70-300 VC USD, SB-700

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bbart79 Zobacz posta
    Ja w D610 używam SanDisk Extreme 60MB/S i nie zauważyłem jakichkolwiek opóźnień podczas korzystania z body. Jesteś pewien, że te opóźnienia to wina wolnych kart?

    Robię tylko w 14-bitowym RAW.
    właśnie tu leży pies pogrzebany, ja używam 30MB/s , a Ty 60MB/s , różnica może być w sam raz żeby były takie opóźnienia. właściwie nie jestem pewien że to wina karty, można by zrobić upgrade softu bo jakiś nowszy z poprawkami wyszedł, ale najłatwiej kupić nową kartę i sprawdzić, i tak i tak muszę mieć kolejne karty, tak jak pisze cherrus, najlepiej chyba odżałować te parę złotych więcej kupić PRO 95 MB/s i się nie zastanawiać... z drugiej strony np 60MB/s już są zdecydowanie tańsze i można mieć ich więcej

    właśnie przeglądam linka od Cherrusa z testami kart, wynika z nich że karty PRO 95 MB/s mają dużo szybszy zapis bo okolo 80MB/s, niż karty 80MB/s (bo tu często zapis spada nawet do 30MB/s), w mojej karcie 30MB/s zapis jest 10MB/s, teraz pytanie jest następujące, testy są prowadzone przez USB na komputerze, pytanie jak się ma do tego aparat, jakie są jego możliwości, czy czasem bufor albo gniazdo nie jest wąskim gardłem, w sensie czy wyższe prędkości da się w aparacie wykorzystać
    Ostatnio edytowane przez krokoo ; 04-04-2015 o 13:20

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krokoo Zobacz posta
    ...testy są prowadzone przez USB na komputerze, pytanie jak się ma do tego aparat, jakie są jego możliwości, czy czasem bufor albo gniazdo nie jest wąskim gardłem, w sensie czy wyższe prędkości da się w aparacie wykorzystać
    W zasadzie nie powinno być żadnego wąskiego gardła w aparacie. Chodzi przecież o konkretne standardy, które ten aparat obsługuje. Skoro obsługuje SDXC to wydaje mi się, że w pełni. Tyle teoria a jak jest w rzeczywistości to nie wiem

    Znalazłem właśnie bardzo starą kartę sandisk ultra, której klasa prędkości to 4 a maksymalny transfer to 15MB/s. Jak tylko naładuje mi się akumulator to sprawdzę czy wystąpi zauważalne pogorszenie komfortu pracy na tej karcie w porównaniu do moich obecnych kart.
    Nikon D610, N28 f1.8 G, N50 f1.8 G, N24-85 VR, T70-300 VC USD, SB-700

  6. #6

    Domyślnie

    No i spróbowałem Przy pojedynczych zdjęciach widać wyraźnie, że lampka od zapisu świeci się dłużej jednak nic poza tym się nie dzieje. Nie ma innych objawów użycia dużo wolniejszej karty. Zdjęcie na LCD pokazuje się od razu po zrobieniu. Tak samo jest podczas przeglądania zdjęć już zrobionych. Naciskam przycisk i pojawia się następne zdjęcie. Co prawda podczas przeglądania zdjęć widać lekkie spowolnienie w porównaniu do szybszych kart jednak sam odczyt trwa dużo krócej niż jedna sekunda. O zwłoce dwóch sekund nie ma mowy. W ogóle nie ma mowy o niekomfortowym użytkowaniu aparatu z tą starą i wolną kartą.

    Jeśli nie walisz nonstop serią to należałoby się zastanowić czy w ogóle potrzebujesz najwydajniejszych kart pamięci, czy czasami nie lepszym rozwiązaniem byłby zakup choćby takich kart jakich ja używam? Zaoszczędzone pieniądze można wykorzystać np. na kupno większej ich ilości lub poprostu o większej pojemności.
    Ostatnio edytowane przez bbart79 ; 05-04-2015 o 01:07
    Nikon D610, N28 f1.8 G, N50 f1.8 G, N24-85 VR, T70-300 VC USD, SB-700

  7. #7

    Domyślnie

    Kupiłem 80MB/s i jestem bardzo zadowolony. Aparat wyświetla błyskawicznie zdjęcia. Wszelkie opóźnienie zniknęło.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bbart79 Zobacz posta
    Ja w D610 używam SanDisk Extreme 60MB/S i nie zauważyłem jakichkolwiek opóźnień podczas korzystania z body. Jesteś pewien, że te opóźnienia to wina wolnych kart?

    Robię tylko w 14-bitowym RAW.
    U mnie mizeria. Zdjęcia zapisane na karcie otwierają się w podglądzie po 3 i więcej sekundach. Zapisuję w RAWach na dwóch kartach równolegle.
    Przy okazji - jakiego systemu plików używać przy formatowaniu karty z poziomu komputera?
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

  9. #9

    Domyślnie

    Mnie brakuje najważniejszego parametru? Ma to być CF czy SD; bo pomimo podobnych oznaczeń szybkości są inne .

  10. #10

    Domyślnie

    Ma to być SD... do D750
    D70s + D300 + D700 + D750 + S 14-24/2,8 + S35/1,4 + N50/1,8 + N24-70/2,8 + N70-200/2,8 VRII + SB-800 + SB-900 + Zenit 122 + SLIK PX RO 500D

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •