Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Angry NIKON D90- nie chce robić zdjęć

    Witam!
    Zarejestrowałem się wiedząc, że tutaj znajdę profesjonalistów i bardzo proszę o pomoc, bo sam jestem laikiem w technikaliach (ustawianie aparatu bardziej ogarniam) i robię zdjęcia głównie rodzinne albo krajobrazów- jakoś nigdy nie potrzebowałem zagłębiać się w technikalia, bawiłem się sam zmieniając zdjęcia techniką organoleptyczną (czyli grzebiąc w opcjach, przysłonach, czasach reakcji i instrukcji próbowałem osiągnąć zamierzony efekt).
    Ostatnio do liceum plastycznego potrzebowałem zrobić animację poklatkową. Tata twierdził, że każdy aparat ma jakiś limit zdjęć, po którym może się zacząć walić, ale ja uznałem że skoro tyle osób robi dobrymi aparatami animacje stop motion, a lustrzanki w szkole są zajeżdżane rokrocznie przez kolejne pokolenia animatorów i się nie psują- to moja też nie ma prawa i tata się zgodził.
    Zrobiłem około 3500 zdjęć przez 3 miesiące, prawie wszystkie na ostrości manualnej i- co za ironia losu- wszystko było dobrze aż do ostatniego kadru.
    Parę dni po dniu zdjęciowym wziąłem aparat do ręki celem zrobienia paru zdjęć urodzinowych i okazało się że się doigrałem.
    O co cho? Kiedy biorę aparat na zupełnie neutralnych ustawieniach i obiektywem Nikon DX (na obiektywie pisze: AF-S Nikkor 18-200 mm 1:3,5-5,6G II ED, nie mogłem znaleźć numeru modelu) próbuję zrobić zdjęcie to kolejno:
    -Naciskam spust migawki
    -Ostrość się dostosowuje, lata raz z nieskończonej do minimalnej, a to się ustawi, a to znowu rozmyje
    -Nie słychać podwójnego piknięcia
    -Zdjęcie się nie robi, a jak już się zrobi (co zdarza się baaardzo rzadko) jest bardzo ciemne, jakby coś w aparacie nie chciało działać...

    Wszystkie ustawienia są okej... ktoś wie może czego to błąd jest i czy to towar do serwisu, czy do samodzielnego naprawienia????

    @EDIT dziękuję bardzo, zapomniałem też napisać bardzo ważnej rzeczy- na innych obiektywach i fabrycznym to samo.
    Ostatnio edytowane przez bauns ; 14-03-2015 o 12:07

  2. #2

    Domyślnie

    Problem masz raczej z obiektywem niż z aparatem. Aparat w trybie AF-S nie zrobi zdjęcia, dopóki nie ma potwierdzonej ostrości. Przełącz na AF-C lub M i wtedy spróbuj.
    Zdjęcia wyjdą nieostre, ale powinny wyjść.
    Podepnij też inny obiektyw, żeby to zweryfikować.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Jest kilka możliwości. Jedna z nich jest przysłon w obiektywie. Musisz zobaczyć w momencie kiedy aparat wybiera ostrość to czy przyslona w obiektywie jest otwarta. Spróbuj zresetowac 90 do ustawien fabrycznych z poziomu menu i klawiszy aparatu. Zobacz czy po wypieciu obiektywu z aparatu dzignia steroa przyslona jest u góry. Sprawdz najpierw te czynności

  4. #4

    Domyślnie

    dziękuję bardzo, zaraz spróbuje. Zapomniałem też napisać bardzo ważnej rzeczy- na innych obiektywach i fabrycznym to samo.

  5. #5

    Domyślnie

    A nie masz przypadkiem ustawionej kompensacji ekspozycji ?
    d5100...s18-35 1.8 / n50 1.8 / n70-300

  6. #6

    Domyślnie

    @up gdzie to można sprawdzić?
    @edit nie mam, aparat nie posiada nawet takiej funkcji

  7. #7

    Domyślnie

    A jak wygląda obraz w wizjerze? Jeśli jest ciemny, to uszkodzony jest popychacz przysłony i dlatego nie działa AF.
    Po założeniu obiektywu przysłona powinna otworzyć się na max. Po naciśnięciu podglądu GO, powinna się domknąć do wartości zadanej.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  8. #8

    Domyślnie

    Sprawdziłem i dźwigienka przesłony jest ustawiona dobrze.
    Wziąłem aparat jeszcze raz do ręki i sytuacja uległa zmianie...
    Jeśli jest manual- nie działa ostrość ręczna, na co nie spojrzę przez wizjer jest ostre (?!) i zdjęcia trzaskają się lekko prześwietlone oraz bez "pikania"
    Jeśli jest auto bez lampy- działa autofocus, włącza się lampka doświetlająca ale nie robi zdjęcia...
    Co się dzieje do cholery? Czy mogło na to wpłynąć robienie tak dużej ilości foteq?

  9. #9

    Domyślnie

    Obraz w wizjerze jest poprawny- mało tego, przez kilka sekund działał idealnie (pikanie i zrobienie zdjęcia)- po czym znowu to samo...

  10. #10

    Domyślnie

    dokonałem kolejnego odkrycia- jeśli używam aparatu w lekkiej ciemnicy, wszystko działa (), jeśli wyjdę na bardziej oświetlony pokój- pieprzy się.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •